دولت به سازمان تأمین اجتماعی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است

  رییس مجلس گفت: بدهی دولت به این سازمان یکی از مسایل پیش روی بوده که قطعاً تعدیل و رفع آن جزو اولویت‌های اصلی مجلس در برنامه ششم توسعه خواهد بود. به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی که به شهر مقدس قم سفر کرده، در دیدار با نمایندگان تشکل‌های کارگری با […]

 

رییس مجلس گفت: بدهی دولت به این سازمان یکی از مسایل پیش روی بوده که قطعاً تعدیل و رفع آن جزو اولویت‌های اصلی مجلس در برنامه ششم توسعه خواهد بود.

به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی که به شهر مقدس قم سفر کرده، در دیدار با نمایندگان تشکل‌های کارگری با بیان این‌که قطعاً خیانت و حمایت از جامعه کارگری در کشور به ویژه استان قم دارای اهمیت بسیاری است، گفت: به‌طور حتم اجرای برنامه‌های آموزشی و طرح‌های افزایش ایمنی کارگران بسیار مثبت است و این مسأله موجب بهبود اوضاع کارگران می‌شود بنابراین ما آماده پیگیری برنامه‌های این حوزه و کمک به جامعه کارگری هستیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه در کشور به مسأله سلامت و ایمنی کارگران کم‌تر توجه می‌شود از این رو باید برنامه‌های بیش‌تر و قوی‌تری در این راستا طراحی و اجرا شود.

لاریجانی با اشاره به اظهارات اعضای کانون کارگری استان قم در رابطه با وضعیت سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: به‌طور حتم نگرانی‌های مربوط به وضعیت سازمان تأمین اجتماعی، مسأله درستی است از این رو این سازمان در آینده شرایط سختی خواهد داشت زیرا دولت قبل از منابع اعتباری این سازمان استفاده کرده و هم اکنون دولت به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است که در مجموع میزان بدهی به حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی با اعلام این‌که تعدیل و کاهش بدهی‌های دولت به سازمان تأمین اجتماعی در برنامه ششم توسعه جزو اولویت‌های مجلس است، یادآور شد: اگر این بدهی‌ها به سازمان پرداخت شود قطعاً شاهد بهبود وضعیت و توانمند شدن سازمان تأمین اجتماعی خواهیم بود.

رییس قوه مقننه با اشاره به پیشنهادات مطرح شده برای رفع بدهی‌های دولت به سازمان تأمین اجتماعی به ویژه موضوع واگذاری یک منطقه آزاد به این سازمان ادامه داد: در شرایط کنونی دولت توان پرداخت بدهی‌های خود به سازمان تأمین اجتماعی را ندارد از این رو با توجه به مجموعه شرایط، این پیشنهاد می‌تواند مورد بحث و بررسی قرار گیرد تا به‌طور مثال یک منطقه آزاد از سوی دولت قیمت گذاری شده تا یا فروخته شده و یا به سازمان در قبال بدهی‌ها واگذار شود.

لاریجانی با اعلام این‌که مجلس آمادگی لازم را برای ایجاد چشم اندازی جهت تعدیل بدهی‌های دولت به سازمان تأمین اجتماعی در برنامه ششم توسعه را دارد، افزود: یکی دیگر از موضوعات مسأله ترکیب هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی است، براساس قانون این سازمان مربوط به دولت نبوده و برای کارگران و افراد تحت پوشش است از این رو در هیأت مدیره آن نیز باید بیش‌تر نمایندگان جامعه کارگری حضور داشته باشند بنابراین در شرایط کنونی طرحی در مجلس تدوین شده تا این روند و ترکیب اصلاح شود که مسایل و مشکلات ایجاد شده در دوران دولت قبل برای این سازمان بار دیگر رخ ندهد.

وی افزود: در شرایط کنونی برخی مشکلات و مسایل دیگر برای کشور از جمله جامعه کارگری وجود دارد که این موضوعات بیش‌تر به مشکلات اقتصادی برمی‌گردد که این معضلات از جمله رکود، بیکاری کارگران به علت سوءمدیریت و تحریم‌ها بوده اما خوشبختانه افق پیش روی، روشن و امیدوارکننده است لذا باید تلاش کرد تا شرایط اقتصادی در کشور از جمله استان قم رونق پیدا کند.

رییس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این‌که حمایت از تولید و راه‌اندازی کارخانجات و بهبود وضعیت اقتصادی باید اولویت اصلی کشور از جمله مجلس و دولت باشد، تصریح کرد: در شرایط کنونی مشاجرات سیاسی در مسایل کلان ملی اولویت کشور نیست بلکه اولویت کمک به مردم و بهبود شرایط اقتصادی است.

رییس نهاد قانون‌گذاری کشورمان با توجه به مشکلات پیش آمده میان وزارت بهداشت با سازمان تأمین اجتماعی گفت: در این رابطه توافق‌هایی صورت گرفت تا وزارت بهداشت به موقع بدهی‌های خود را به سازمان پرداخت کند.