مدیران بانک‌ها از افتتاح سپرده بالاتر از ۱۸ درصد خودداری کنند

رییس‌کل بانک مرکزی از مدیران‌عامل بانک‌های دولتی، خصوصی و مؤسسات اعتباری خواست از روز اول اسفند به نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات توافق ‌شده، پایبند و متعهد باشند و از افتتاح حساب‌های سپرده یک ساله بالاتر از ۱۸ درصد و حساب‌های کوتاه مدت بالاتر از ۱۰ درصد خودداری کنند. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از […]

رییس‌کل بانک مرکزی از مدیران‌عامل بانک‌های دولتی، خصوصی و مؤسسات اعتباری خواست از روز اول اسفند به نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات توافق ‌شده، پایبند و متعهد باشند و از افتتاح حساب‌های سپرده یک ساله بالاتر از ۱۸ درصد و حساب‌های کوتاه مدت بالاتر از ۱۰ درصد خودداری کنند.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، ولی‌ا… سیف در نشست مدیران ‌عامل بانک‌های دولتی و خصوصی با بیان این‌که با کاهش تورم می‌بایست نرخ سود بانکی نیز نزولی شود، افزود: منفی بودن سودهای بانکی در طول سال‌های بعد از انقلاب به‌ استثنای برهه‌های کوتاه، مشکل نظام بانکی بوده است لیکن اکنون با توجه به کنترل تورم در دامنه ۱۳ درصد، پرداخت سود‌های بالاتر از درصد توافق‌ شده به سپرده‌های بانکی، غیرمنطقی و فاقد توجیه اقتصادی است.

وی افزود: فاصله فاحش بین نرخ تورم و نرخ سود بانکی، مشکلی است که باید منشأ آن را در حجم دارایی‌های منجمد و راکد، تنگنای مالی و رقابت ناسالم شبکه بانکی برای پرداخت سودهای خارج از مصوبات شورای پول و اعتبار جستجو کرد؛ البته در این میان، بانک مرکزی تصمیم‌های جدیدی به‌ویژه طی ۶ ماه گذشته در خصوص تحولات بازار بین بانکی و تحریک تقاضا از طریق تأمین مالی و پرداخت تسهیلات، اتخاذ کرده و خوشبختانه نتایج آن در اقتصاد هویداست.

*انتقاد از منفی بودن صورت‌های مالی و سبقت گرفتن بانک‌ها در جذب سپرده‌ها

سیف با انتقاد از منفی بودن صورت‌های مالی و سبقت گرفتن بانک‌ها در جذب سپرده‌ها، تصریح کرد: نقطه شروع انحراف در عملکرد بانک‌ها، تمرکز افراطی بر رشد سپرده‌هاست که متأسفانه در گذشته بانک مرکزی‌ نیز به انحای مختلف، مشوق این نوع عملکرد بوده است. در حالی که در هیچ جای جهان، رقابت بانک‌ها فقط براساس رشد سپرده‌ها نیست و اکنون آثار منفی این موضوع با عجین شدن سایر مشکلات ساختاری، دو چندان شده است.

رییس‌کل بانک مرکزی نقش مدیریت را در بنگاه‌های اقتصادی حفظ منافع تمامی ذی‌نفعان دانست و افزود: در هر بانکی، سه گروه اصلی ذی‌نفع «سپرده‌گذار»، «سهامدار» و «گیرنده تسهیلات» وجود دارد و مدیریت بانک موظف است با رعایت ضوابط، حافظ حقوق همه این گروه‌ها باشد.

وی با تأکید مجدد بر این‌که مدیران‌عامل بانک‌ها به توافق خویش در خصوص کاهش نرخ سپرده‌های بانکی و تسهیلات پایبند باشند، افزود: انتظار می‌رود ضوابط بانک مرکزی و خطوط قرمز این نهاد سیاست‌گذار حفظ شود البته خوشبختانه نشست شورای بانک‌های خصوصی و دولتی و انتشار توافقنامه در خصوص کاهش نرخ سپرده‌ها مطلوب و مؤید این موضوع بوده و در شرایط حاضر، فضای مثبت ایجاد کرده است.

سیف با تأیید تصمیمات اتخاذ شده بانک‌ها درباره نرخ سود سپرده‌های بانکی در جلسه شورای پول و اعتبار، خاطرنشان کرد: شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی از مواضع بانک‌ها حمایت می‌کند لیکن باید در اطلاع‌رسانی، همه جوانب در نظر گرفته شود و نباید سپرده‌گذاران احساس کنند به نفع بانک‌ها و به ضرر آن‌ها تصمیم گرفته شده است. بلکه هدف اصلی این بوده است که نرخ سود تسهیلات کاهش پیدا کند و تولید از این اقدام منتفع شود.

رییس شورای پول و اعتبار با تصریح این‌که همه بانک‌ها باید با عمل به توافق خود از خدشه دار شدن اعتبار نظام بانکی جلوگیری کنند، گفت: نباید با تفسیرهای شخصی و سلیقه‌ای حیثیت نظام بانکی را تضعیف کنند ضمن آنکه آرامش در اقتصاد مهم‌ترین اصل برای بانک مرکزی است و همگان باید این اصل را در اظهارنظر‌ها و تصمیم‌ها لحاظ کنند.

سیف ضمن تشکر از مدیران عامل بانک‌ها برای همگرایی در خصوص کاهش نرخ سود سپرده‌ها، افزود: در روز اول اسفند بانک‌ها از افتتاح حساب‌های سپرده یک ساله بالاتر از ۱۸ درصد جداً خودداری کرده، همچنین تمام سپرده‌های قبلی که مغایر این تقسیم‌بندی عمل می‌کرد یعنی مثلاً به اسم یک ساله باز شده ولی اجازه کاهش و افزایش دارند نیز از حالت یکساله خارج و به سپرده کوتاه مدت ۳ ماهه تبدیل شود و در نتیجه نرخ سود آن‌ها حداکثر ۱۰ درصد خواهد بود.

وی افزود: در روز اول اسفند افتتاح سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت یکساله که عملاً مکانیزم سپرده کوتاه مدت را داشت، متوقف شود و گشایش این گونه سپرده‌ها با مکانیزم سپرده کوتاه مدت ۳ ماهه با سود پرداختی حداکثر ۱۰درصد انجام شود.

رییس کل بانک مرکزی بانک‌ها را به رقابت در سودآوری از طریق ارایه محصولات و خدمات خاص و متنوع توصیه کرد و گفت: توجه صرف نظام بانکی به جذب سپرده از طریق افزایش مخرب سودهای بانکی یک چالش اساسی است و می‌بایست بانک‌ها روش‌های دیگری برای سود آوری از جمله توجه به افزایش درآمد کارمزد خدمات که در عرف بین‌المللی رایج است را مدنظر قرار دهند.

 

سیف با بیان این‌که مبنای تصمیم در خصوص میزان نرخ‌های سود مصوب، نرخ تورم در کشور است، گفت: نرخ تورم، روند کاهش تدریجی دارد و امیدواریم ادامه این روند و انضباط حاکم در بازار و اقدامات دیگر بانک مرکزی، نرخ‌های سود با توجه به تحولات متغیرهای کلان اقتصاد، تعدیل شود.