تصمیم ریلاینس برای خرید نفت از ایران پس از ٥ سال وقفه

  شرکت صنایع ریلاینس که صاحب بزرگ‌ترین مجتمع پالایشگاهی در جهان است اعلام کرد که تصمیم دارد پس از ۵سال وقفه، خرید نفت خام از ایران را از سر گیرد. به گزارش خبرگزاری رویترز از دهلی نو، یک منبع آگاه از مذاکرات میان ایران و این شرکت خبرداد و گفت: ریلاینس در حال آماده‌سازی شرایط […]

 

شرکت صنایع ریلاینس که صاحب بزرگ‌ترین مجتمع پالایشگاهی در جهان است اعلام کرد که تصمیم دارد پس از ۵سال وقفه، خرید نفت خام از ایران را از سر گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دهلی نو، یک منبع آگاه از مذاکرات میان ایران و این شرکت خبرداد و گفت: ریلاینس در حال آماده‌سازی شرایط برای خرید نفت خام از ایران است.

این شرکت که در اختیار یک میلیاردر به نام موکش آمبانی است، خرید نفت از ایران را از سال ٢٠١٠ متوقف کرد که دلیل آن تهدیدهای آمریکا به تحریم این شرکت در صورت خرید نفت از ایران بود.

حال که تحریم‌های غربی علیه ایران پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای برداشته شده است، تهران در تلاش است تا بازار از دست رفته خود را به دست آورد. تحریم‌ها سبب شده بود تا ایران صادرات نفت خود را به نصف کاهش دهد و بیشتر از یک میلیون بشکه در روز مجاز به صدور نفت خام نباشد.

مقام‌های هندی این شرکت بزرگ پیشتر به ایران سفر کرده‌اند تا در مورد جزییات از سر‌گیری خرید نفت از ایران مذاکره کنند. گفته می‌شود ایران قرار است یک میلیون بشکه نفت خام خود را در یک محموله به ریلاینس صادر کند.

این محموله نخستین محموله نفتی ایران به این شرکت پس از تحریم‌ها خواهد بود. گفته می‌شود ریلاینس همچنین در حال امضای قرارداد با ایران برای تأمین ١٠٠ تا ١٢٠ هزار بشکه نفت خام در روز به این شرکت است.

 

از سوی دیگر ریلاینس اعلام کرده که حاضر است صادرات بنزین به ایران را نیز که از سال ٢٠٠٧ متوقف شده بود را از سر گیرد.