دومین غول نفتی چین میادین خود را تعطیل می‌کند

  شرکت نفتی «ساینوپک» از غول‌های بزرگ انرژی در چین و کل قاره آسیا از بستن شماری از میادین خود به دلیل نوسانات بهای نفت خبر داد. به گزارش ایرنا، این اولین بار است که یکی از شرکت‌های بزرگ نفتی چین در ۵ دهه گذشته اقدام به بستن میادین نفتی خود می‌کند. «ساینوپک» دومین شرکت […]

 

شرکت نفتی «ساینوپک» از غول‌های بزرگ انرژی در چین و کل قاره آسیا از بستن شماری از میادین خود به دلیل نوسانات بهای نفت خبر داد.

به گزارش ایرنا، این اولین بار است که یکی از شرکت‌های بزرگ نفتی چین در ۵ دهه گذشته اقدام به بستن میادین نفتی خود می‌کند.

«ساینوپک» دومین شرکت بزرگ نفتی چین محسوب می‌شود و این شرکت روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به دلیل پایین آمدن بهای نفت، چاره‌ای ندارد جز آن‌که ۴میدان نفتی خود را در استان «شاندونگ» در شرق کشور تعطیل کند.

۵ دهه قبل اولین بشکه نفت از میادین نفتی «شنگلی» دومین میدان بزرگ نفت چین تولید شد و هر ۴ میدانی که قرار است تعطیل شود در همین منطقه قرار دارد.

در بیانیه شرکت یاد شده آمده است که سوددهی به کم‌ترین میزان رسیده و بهای نفت همچنان کاهش می‌یابد و نوسانات فراوان به‌تدریج ساینوپک را مجبور به تعطیلی این میادین کرده است.

«شنگلی» زمانی از سودده‌‌ترین میادین نفتی چین بود اما با کاسته شدن از بهای نفت این میدان در سال گذشته میلادی شاهد زیانی در حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود.

بهای نفت از اواسط سال گذشته میلادی تاکنون به نصف کاهش یافته و بهای هر بشکه نفت دریای شمال به ۳۰ دلار رسید که کم‌ترین قیمت دستکم از سال ۲۰۰۹ میلادی است.

روزنامه «مردم» ارگان حزب حاکم چین نیز گزارش کرده که تولید برای اولین بار در۷ سال گذشته در میدان نفتی «داچینگ» که شرکت ملی نفت چین آن را اداره می‌کند، کاهش قابل توجهی یافته است.

این میدان در سال گذشته میلادی بیش از ۳۸ میلیون تن نفت تولید کرد که در مقایسه با سال ۲۰۱۴ میلادی یک و نیم میلیون تن کم‌تر بوده است.

کاهش بهای نفت در بازار جهانی باعث شده است تا خسارات عمده‌ای به بخش‌ها و شرکت‌های انرژی دنیا وارد شود.

میانگین بهای تولید یک بشکه نفت در چین ۴۰ دلار است و زمانی که قیمت به ۳۰ دلار برسد تقریباً همه شرکت‌های نفتی زیان ده خواهند بود.

 

پیش‌بینی شده است که در سال جاری میلادی میادین نفتی در نقاط مختلف چین به‌تدریج میزان تولید را کاهش دهند در غیر این صورت هر روز متحمل میلیون‌ها دلار زیان خواهند شد.