وعده وزیر نفت برای کمک ایران به تثبیت بازار

  وزیر نفت ایران پس از پایان نشست ۴ جانبه تهران، گفت: ایران از هر اقدامی به منظور تثبیت شرایط بازار و بهبود قیمت نفت خام حمایت می‌کند. به گزارش شانا، بیژن زنگنه، وزیر نفت پس از نشست مشترک با وزیران نفت ۳ کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده (اوپک) گفت: پیرو جلسه‌ای که میان وزیران […]

 

وزیر نفت ایران پس از پایان نشست ۴ جانبه تهران، گفت: ایران از هر اقدامی به منظور تثبیت شرایط بازار و بهبود قیمت نفت خام حمایت می‌کند.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه، وزیر نفت پس از نشست مشترک با وزیران نفت ۳ کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده (اوپک) گفت: پیرو جلسه‌ای که میان وزیران نفت عربستان، روسیه، قطر و ونزوئلا در دوحه برگزار شده بود، روز چهارشنبه جلسه‌ای در تهران و به میزبانی وزارت نفت ایران برگزار شد و وزیر صنعت و انرژی قطر، به عنوان رییس دوره‌ای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، وزیر نفت عراق و وزیر نفت ونزوئلا در تهران حضور یافتند.

زنگنه تصریح کرد: جلسه خوبی داشتیم و گزارش جلسه یک روز قبل از برگزاری به ما داده شد، ما از همکاری میان اوپک و غیر اوپک استقبال می‌کنیم.

وزیر نفت افزود: تصمیمی که گرفته شد برای این که اعضای اوپک و غیر اوپک سقف تولید خود را به منظور تثبیت بازار و بهبود قیمت‌ها به نفع مصرف‌کننده و تولیدکننده، نگه دارند مورد حمایت ما نیز هست.

وزیر نفت اظهارکرد: اگر‌چه این گام نخست است و گام‌های بعدی نیز باید برداشته شود، اما این آغاز همکاری میان کشورهای عضو و غیرعضو برای بهبود وضعیت بازار جای خوشحالی دارد و ما نیز از هر اقدامی برای تثبیت بازار و بهبود قیمت‌ها حمایت می‌کنیم.

زنگنه همچنین با اشاره به این‌که در جلسه وضع ایران و بازگشت کشور در پساتحریم تشریح شد، افزود: در این باره با وزیران نفت و انرژی عراق، قطر و ونزوئلا بحث کردیم و آن‌ها با نگاه منطقی به این واقعیت نگاه کردند و من امیدوارم که در آینده با تلاش‌هایی که آغاز شده در آینده شاهد بهبود وضع بازار باشیم.

زنگنه درباره تأثیر نشست اخیر اعضای اوپک و غیر اوپک بر قیمت‌ها گفت: برای دیدن تأثیر آن بر قیمت‌ها باید صبر کرد.

 وزیر نفت درباره ادامه همراهی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک گفت: همانطور که بیان کردم این گام نخست است و باید نگاه مثبتی به آن داشته باشیم، اما فکر می‌کنم همه قبول دارند که باید بر وضع و واکنش‌های بازار نظارت داشته باشیم و برای اقدام‌های بعدی چنان‌چه نیاز باشد، مشورت کنیم.

 

زنگنه با اشاره به اعلام آمادگی برخی کشورهای غیرعضو اوپک برای همکاری، تصریح کرد: همان‌طور که به من گفته شد روسیه، به عنوان بزرگ‌‌ترین تولید کننده نفت جهان، عمان و دیگر کشور‌ها نیز اعلام پیوستگی کرده‌اند، که این گام مثبتی به شمار می‌آید و ما با آن برخورد مثبتی داریم و این آغاز خوبی است.