روسیه گزارش ارسال سامانه اس ۳۰۰ را تکذیب کرد

 وزارت دفاع روسیه گزارش‌های ارسال سامانه موشکی اس ۳۰۰ از بندر آستاراخان به ایران که گفته شده بود در روز پنجشنبه ۱۸ فوریه انجام می‌شود را تکذیب کرد.به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس روسیه یک مقام بلند‌پایه وزارت دفاع روسیه در مورد گزارش‌های تحویل سامانه اس ۳۰۰ مدعی شد: به این دلیل که […]

 وزارت دفاع روسیه گزارش‌های ارسال سامانه موشکی اس ۳۰۰ از بندر آستاراخان به ایران که گفته شده بود در روز پنجشنبه ۱۸ فوریه انجام می‌شود را تکذیب کرد.به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس روسیه یک مقام بلند‌پایه وزارت دفاع روسیه در مورد گزارش‌های تحویل سامانه اس ۳۰۰ مدعی شد: به این دلیل که طرف‌های ایرانی مبلغ مندرج در این قرارداد را تا ۱۶ فوریه پرداخت نکرده‌اند، آغاز ارسال اولین محموله سامانه موشکی اس ۳۰۰ نمی‌تواند انجام شود؛ بنابراین حضور وزیر دفاع ایران در آستاراخان برای ارسال اولین سامانه موشکی جای بحث ندارد.گفتنی است پیش‌تر خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از یک منبع آگاه از آغاز انتقال اولین سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ به ایران در روز پنجشنبه خبر داده بود.

این مقام آگاه در گفت‌وگو با بخش فارسی اسپوتنیک اعلام کرده بود تحویل اولین سامانه اس ۳۰۰ روز پنجشنبه آغاز می‌شود و حسین دهقان، وزیر دفاع ا یران نیز در مراسم انتقال این سامانه شرکت خواهد کرد تا شاهد آغاز انتقال این سامانه به تهران باشد.

روسیه و ایران قرارداد ارسال ۵ ناوگان موشکی اس ۳۰۰ را در سال ۲۰۰۷ به امضا رساندند. با این حال در پایان سال ۲۰۱۰ دیمیتری مدودف، رییس‌جمهور روسیه ارسال این سامانه به تهران را منع کرد. این قرارداد به ارزش بیش از ۸۰۰ میلیون دلار لغو شد و پیش‌پرداخت به ایران بازگردانده شد.

 

ایران از روسیه به دادگاه کیفری در ژنو به دلیل نقض قرارداد شکایت کرد و خواستار غرامت ۴ میلیارد دلاری شد. در بهار ۲۰۱۵ ولادیمیر پوتین ممنوعیت ارسال سامانه اس ۳۰۰ به تهران را لغو کرد.