سیاستمداران نباید کار اقتصادی انجام دهند

     طرح برجام طی ۲ ماه تعیین تکلیف شد، نه در۲۰دقیقه‌ دکتر لاریجانی در مصاحبه تفصیلی به مسایلی همچون مذاکرات هسته‌ای در ۱۲ سال اخیر، مسایل و حوادث سیاسی در چند سال اخیر، موضوعات و مشکلات استان قم و زندگی شخصی خود پرداخته است. به گزارش خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای […]

 

 

 طرح برجام طی ۲ ماه تعیین تکلیف شد، نه در۲۰دقیقه‌

دکتر لاریجانی در مصاحبه تفصیلی به مسایلی همچون مذاکرات هسته‌ای در ۱۲ سال اخیر، مسایل و حوادث سیاسی در چند سال اخیر، موضوعات و مشکلات استان قم و زندگی شخصی خود پرداخته است.

به گزارش خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با جمعی از اصحاب رسانه و روحانیون، به سؤالات آن‌ها درباره مسایل زندگی شخصی، اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی پاسخ صریح داد که برخی از محور‌ها و خلاصه این مصاحبه ویژه به شرح ذیل است:

– در خانه پدری تعداد فرزندان زیاد بود و تعداد اتاق‌ها کم و تمام خانواده در دو اتاق زندگی می‌کردند و در خصوص موضوع غذا نیز والده ما مانند زندگی‌های معمولی در قم، برای نهار و شام یک دیگ آبگوشت بار می‌گذاشت و بر سر سفره بین همه توزیع می‌کرد.

-در دوران دانشجویی من در اطراف دانشگاه شریف، یک اتاق اجاره کردم، اما از بخت بد من، این آقای صاحب‌خانه دو همسر داشت که همسر قدیمی را در اتاقی در بالای ساختمان و در کنار اتاق من ساکن کرده بود و همسر جوان‌تر نیز با خود صاحب‌خانه زندگی می‌کرد. همسر اول صاحب‌خانه از اول شب تا نیمه‌های شب شروع به ناسزا گفتن به همسرش می‌کرد و نمی‌گذاشت که من استراحت کنم، از این‌رو بعد از حدود ۴ ماه مجبور به ترک آن خانه شدم.

-ازدواج من با صبیه شهید مطهری به صورت سنتی بود و به سبب حضور در کلاس‌های ایشان نبود.

-هیچ‌کدام از فرزندان من در هیچ فعالیت غیردانشگاهی حضور ندارند و صرفاً در حال تحصیل هستند.

-علت انصراف من از دبیری شورای عالی امنیت ملی وجود یک اختلاف مدیریتی با رییس‌جمهور وقت بود، البته این موضوع و دخالت‌‌ها منحصر به موضوع هسته‌ای نبود، بلکه مسایل مختلف دیگر را نیز در بر می‌گرفت.

-به نظر من با تمام شیطنت‌های غربی‌‌ها در دوران مذاکره با سولانا می‌شد از طریق مودالیته مسأله را زودتر حل کرد و نگذاشت مسأله تا این زمان به طول بیانجامد.

غصه خوردن خیلی دردی را دوا نمی‌کند و باید برای آینده برنامه‌ریزی کرد. برای شهر قم باید یک افق درازمدت را در نظر گرفت.

-ما نمی‌گوییم تمام مشکلات اقتصادی کشور مربوط به تحریم است، قطعاً اینگونه نیست، یعنی مشکلات داخلی ما کم‌تر از مشکلات خارجی نیست ولی قبول کنید که تحریم‌ها لطمات بسیاری را به اقتصاد ما می‌توانست بزند که الحمدا… طوری حل شد که هم دانش هسته‌ای را حفظ کردیم و هم تحریم‌ها برداشته شد.

-ما معجزه مهمی در بحث بررسی و تصویب طرح برجام در مجلس هم انجام ندادیم، زیرا برخی در کشور ظرف دو ساعت نیز ۳۰۰ مصوبه داشته‌اند! و این رفتار مورد تمجید عده‌ای قرار گرفت!

-تعیین تکلیف مسأله برجام در مجلس، مربوط به تصمیم‌گیری ۲۰ دقیقه‌ای در مجلس نبود، بلکه تمام این مسایل در نظام بحث شد و چیزی نبود که ساده از کنار آن بگذریم و این مسایل تا تدوین طرح اولیه حدود ۲ ماه به طول انجامید.

-طرح موضوع اختلاف من و رهبر معظم انقلاب از سوی برخی افراد، از عجایب روزگار است.

-من از ابتدای بحران سوریه، طرفدار مقاومت در این جنگ بودم، زیرا از فروپاشی این کشور اسلامی تنها رژیم صهیونیستی نفع می‌برد.

-من با هیچ شرکتی از جمله مرکز تفریحی زیتون نسبت و رابطه‌ای نداشته و هیچ زمین کشاورزی ندارم، ما در قم تنها خانه پدری را داریم و چیز دیگری وجود ندارد. من عادت کردم به این گونه حرف‌های تخریبی و خوب نیست که در انتخابات از این حرف‌‌ها زده شود. من این مسایل را اصلا قبول ندارم زیرا معتقدم سیاستمداران در جمهوری اسلامی نباید کار اقتصادی از این صنف انجام دهند. در کل کشور مسؤولان نباید وارد صحنه‌های اقتصادی شوند و اگر می‌خواهند به این حوزه پا بگذارند باید از کار سیاسی کنار بکشند.

-برای من روشن است که عوامل قضایای ۲۲ بهمن سال ۹۱ چه کسانی هستند، اما قطعاً این حادثه یک اقدام سازماندهی شده بود.

 

-مجلس از اقدامات درست دولت حمایت می‌کند، البته شاید در برخی از کار‌ها مانند بودجه و برنامه ششم توسعه با دولت اختلاف‌نظر داشته باشیم، اما این اختلاف‌نظر‌ها موجب جدال سیاسی نمی‌شود و در بسیاری از مسایل مانند مسأله هسته‌ای بین دولت و مجلس اتفاق نظر وجود دارد.