تبلیغات زیرپوستی خبرگان در فضایی آرام

  تبلیغات انتخابات مجلس خبرگان رهبری بر خلاف سایر انتخابات بسیار آرام و بی‌هیاهو است و از جنجال‌ها و ریخت‌وپاش‌های آنچنانی به ندرت نمودی در آن می‌توان دید. به گزارش ایرنا، یک هفته از شروع این تبلیغات می‌گذرد و در خراسان رضوی که بعد از تهران با ۶ جایگاه از ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رهبری […]

 

تبلیغات انتخابات مجلس خبرگان رهبری بر خلاف سایر انتخابات بسیار آرام و بی‌هیاهو است و از جنجال‌ها و ریخت‌وپاش‌های آنچنانی به ندرت نمودی در آن می‌توان دید.

به گزارش ایرنا، یک هفته از شروع این تبلیغات می‌گذرد و در خراسان رضوی که بعد از تهران با ۶ جایگاه از ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رهبری دارای بیش‌ترین نمایندگان خبرگان رهبری است این تبلیغات در همان جو آرام و زیر پوستی به دور از جنجال‌های معمول سایر انتخابات در حال پیگیری است.

از مجموع ۴۷ داوطلب ثبت نامی برای نامزدی نمایندگی این استان در پنجمین دوره مجلس خبرگان که نسبت به دور چهارم بیش از ۶۰ درصد رشد داشت صلاحیت ۱۰ نفر تأیید شد و این نامزد‌ها از هفته گذشته به‌طور رسمی وارد عرصه رقابت انتخاباتی شدند.

این روز‌ها تبلیغات بیرونی و خیابانی خیلی نمود ندارد جز فهرست تبلیغی مورد حمایت جامعتین که به صورت بنرهای دو در یک مترمربع در اکثر چهارراه‌ها به چشم می‌آیند.

در واقع کم‌تر تبلیغی از نامزدهای خبرگان به صورت دیواری می‌توان یافت اما تبلیغات به شیوه‌های دیگر و به نوعی زیرپوستی در قالب نشست‌ها و همایش‌ها و سخنرانی‌ها و بیش‌تر جلسات مناسبتی و مذهبی و غیره در حال پیگیری است.

اما در همان چهارراه‌ها و طول خیابان‌ها آن‌چه از هفته‌ها و ماه‌ها قبل دیده شده و همچنان هم پررنگ‌تر می‌شود جلسات سخنرانی این نامزد‌ها در مراسم‌های و مناسبت‌های مختلف به‌ویژه دهه فاطمیه (س) است.

تبلیغاتی که در قالب سخنرانی در حسینه‌ها، مساجد و مراسم عزادری به شدت محسوس است.

در میان همه این نامزد‌ها می‌توان گفت، بیش از همه تبلیغات نامزدهای لیست جامعتین به شکلی انسجام‌یافته‌تر از همان ۲۲ بهمن ماه در شهر مشهد و نیز برخی شهرستان‌های استان شروع شد.

ضمن آن‌که به صورت موردی تصاویری از آیت ا… عالمی هم در شهر در برخی محدوده‌ها نصب شده است.

لیستی که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز برای انتخابات پنجمین دوره خبرگان رهبری در خراسان رضویز به صورت مشترک ارایه و از آن حمایت کرده‌اند.

لیستی متشکل از ۷ نفر از ۱۰ نامزد کنونی خراسان رضوی که شامل آیات عظام سید احمد حسینی خراسانی، سید مجتبی حسینی، حسن عالمی، سید محمد سعیدی گلپایگانی، دکتر محمدهادی عبد خدایی، سید احمد علم الهدی و سید محمود هاشمی شاهرودی می‌شود.

بر اساس اعلام سخنگو و دبیر جامعتین در خراسان رضوی، این ستاد در استان از تاریخ هشتم بهمن ماه در قالب ۲۴ کمیته استانی و۵۱ کمیته شهرستانی فعال شده که برای معرفی کاندیداهای خود به مردم اقدام کرده‌اند.

جامعتین از همان ابتدای شروع ایام تبلیغات به صورت منسجم در قالب چاپ آگهی‌های روزنامه به‌ویژه در روزنامه خراسان کار شروع کرد و به مرور ستاد‌ها هم البته به دور از هیاهو‌ها شروع کردند.

این مجموعه ستاد‌ها را فعال کرده و با چاچ بروشور و بنر در مقابل ستاد‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اند.

در مقابل لیست اصولگرایان که از ماه‌ها قبل در این زمینه برنامه‌ریزی کرده بودند، ستاد ائتلاف اصلاح طلبان و حامیان دولت با تأخیر اقدام کرده و طی دو روز اخیر لیست نامزدهای مورد حمایت خود را اعلام کردند.

لیستی ۶ نفره به ترتیب متشکل ازآیت ا… سید محمود هاشمی شاهرودی، دکتر سید محمود مدنی بجستانی، دکتر محمدهادی عبدخدایی، سید احمد حسینی خراسانی، سید حسن عالمی و علی قربانی است.

تبلیغات صدا و سیما هم در قالب جدولی مشخص بر اساس قانون انجام و ارایه شده و رسانه‌ها هم در این چارچوب برنامه‌ریزی‌هایی را برای مصاحبه با این نامزد‌ها انجام داده‌اند.

اما در کنار این امر تبلیغات انفرادی نامزد‌ها هم انجام می‌شود هر چند برخی از این نامزد‌ها از مدت‌ها قبل در قالب جلسات و نشست‌های مناسبتی و هیأتی حضوری محسوس در عرصه اجتماعی داشته‌اند.

در عین آن‌که برخی از علما چون آیت ا… علم الهدی پیش از آن هم با حضور گسترده تر در جلسات و نشست‌های مختلف، این تبلیغات را به صورت جدی‌تر دنبال می‌کردند.

اما این ایام حضورشان دو چندان شده و رونق یافته تا جایی که آیت ا… علم الهدی جلساتی را نیز در دفتر خود با تک‌تک نامزد‌ها علاوه بر نشست با تشکل‌ها و اقشار و گروه‌های مختلف برگزار می‌کند و خبر آن هم در مواردی با حضور رسانه‌ها پوشش داده می‌شود و گاه عنوان می‌کنند رسانه‌ای نیست و خبر آن بر روی سایت مرتبط با وی منتشر می‌شود.

آیت ا… عالمی هم که به ندرت از وی تصویری و خبری منتشر می‌شد امروز در کنار برخی دیگر از نامزد‌ها در جلسات و نشست‌های دانشگاهی شرکت می‌کند و یا در برنامه‌های مناسبتی حضور می‌یابد .

ضمن آن‌که وی تا کنون دو نشست خبری هم در این راستا با اصحاب رسانه داشته است.

عمده تمرکز نامزدهای خبرگان رهبری به‌ویژه ستاد جامعتین و نامزدهای آن برای تبلیغات در مشهد متمرکز است زیرا از کل جمعیت ۴ میلیون و ۴۲۰ هزار و ۷۱۸ نفری واجد شرایط رأی استان بیش از دو میلیون و ۱۵۰ هزار نفر در مشهد هستند.

اما در عین حال برخی از این نامزد‌ها در حوزه شهرستانی هم فعالیت قابل توجهی را صورت داده‌اند، چنان‌که آیت ا… قربانی بیش‌تر در حوزه نیشابور و سبزوار و سرخس و فریمان و آیت ا… مدنی در حوزه شهرستان‌ها گناباد و بجستان و تربت حیدریه و آیت ا… مجتبی حسینی در شهرستان سبزوار فعالیت می‌کنند.

اما در کنار تبلیغات عادی نامزدهای خبرگان رهبری تبلیغات اینترنتی، پیامکی و تلگرامی هم در این دوره نمود دارد از میان این نامزد‌ها بیش از همه آیت ا… مدنی که با راه‌اندازی شبکه تلگرامی تبلیغات به این شیوه را از همان ابتدا پیگیری می‌کند.

علاوه بر این وی و نیز برخی از نامزد‌ها چون آیت ا… علم الهدی، آیت ا… سید حسن عالمی سایت‌های مربوط به خود و نیز برخی سایت‌ها وابسته چون تبیان به تبلیغات اینترنتی و فعالیت در شبکه‌های مجازی گرایش یافته‌اند.

 

هنوز تا پایان زمان تبلیغات خبرگان یک هفته زمان است که در این میان برخی از نامزد‌ها و نیز ائتلاف‌ها چون جامعتین در تلاش است تبلیغات این لیست را با بخشی از نامزدهای اصولگرایی مجلس شورای اسلامی به صورت گسترده‌تر و مشترک ادامه دهد.