ارتباطی منطقی میان برنامه ۵ ساله و بودجه نیست

  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: عدم شفافیت و روان نبودن نظام اداری رانت عجیبی در دستگاه‌ها ایجاد کرده است.  به گزارش فارس، ‌مرتضی نبوی در همایش مبانی برنامه‌ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با نگاه بر سازوکار طراحی برنامه بر اساس این سیاست‌ها اظهارداشت: باید چرخه‌ای را برای رسیدن به سیاست‌های کلی و اهداف […]

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: عدم شفافیت و روان نبودن نظام اداری رانت عجیبی در دستگاه‌ها ایجاد کرده است.

 به گزارش فارس، ‌مرتضی نبوی در همایش مبانی برنامه‌ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با نگاه بر سازوکار طراحی برنامه بر اساس این سیاست‌ها اظهارداشت: باید چرخه‌ای را برای رسیدن به سیاست‌های کلی و اهداف ترسیم کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: امروز مسأله دانش‌بنیان بودن اقتصاد نقش اساسی دارد، سیاست‌های کلی برای ۵ سال ابلاغ می‌شود و یک چهارم برنامه‌ای در راستای سند چشم‌انداز کشور محسوب می‌شود و هر بودجه نیز یک پنجم برنامه را محقق می‌کند.

به گفته وی، اقرار کنیم ارتباط منطقی بین سند چشم‌انداز و سیاست‌های کلی با برنامه‌های ۵ ساله و بودجه نیست.

وی ادامه داد: اشکال کلی در نظام تصمیم‌گیری این موضوع بوده و باید در سطح کلان تضمین کننده باشد. بخش اجرایی مخالف ایجاد یک دستگاه فراقوه‌ای برای اجرای اقتصاد مقاومتی بود.

نبوی با بیان این‌که کشور با چالش‌ وابستگی درآمد نفت خام روبه‌رو است و از سال ۵۰ به بعد بیش‌تر شده عنوان‌کرد: بد‌ترین روش این است که سرمایه‌ را بفروشیم و صرف هزینه‌های جاری کنیم در این حالت توسعه نیز وابسته خواهد بود.

وی تأکید کرد: اولین رهنمود اقتصاد مقاومتی عدم وابستگی به بودجه نفت است. همچنین سهمی از نفت برای صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شد اما باز هم منابع آن صرف هزینه‌های جاری می‌شود.

 

به گفته عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تاب‌آوری و جبران کسری بودجه ساختاری اگر همه درآمدهای نفت نیز خرج شود پاسخگو نیست و نیاز به اصلاح آن وجود دارد. تکیه درآمد‌ها باید روی مالیات باشد اکنون وابستگی به درآمد نفت در بودجه افزایش دارد.