پیش‌بینی ایجاد ۴۰۰۰۰۰ شغل در سال ۹۴

  مهم‌ترین خبرهای این هفته به بهره‌مندی کارگران از مزایای کارا کارت و پیش‌بینی ایجاد ۴۰۰ هزار شغل در سال ۹۴ اختصاص داشت. به گزارش ایسنا، در هفته‌ای که گذشت جشنواره امتنان از کارآفرینان برتر کشور با حضور معاون اول رییس‌جمهور برگزار و از کارآفرینان برتر سال‌های ۹۳ و ۹۴ در حوزه صنعت، خدمات و […]

 

مهم‌ترین خبرهای این هفته به بهره‌مندی کارگران از مزایای کارا کارت و پیش‌بینی ایجاد ۴۰۰ هزار شغل در سال ۹۴ اختصاص داشت.

به گزارش ایسنا، در هفته‌ای که گذشت جشنواره امتنان از کارآفرینان برتر کشور با حضور معاون اول رییس‌جمهور برگزار و از کارآفرینان برتر سال‌های ۹۳ و ۹۴ در حوزه صنعت، خدمات و کشاورزی تقدیر شد.

در این جشنواره همچنین از کارت اعتباری رفاه اجتماعی ایرانیان (کارا کارت) رونمایی شد و وزیر کار از مشمول شدن کارگران سراسر کشور در این طرح خبر داد.

ربیعی گفت: برای بهره‌مندی کارگران و کارفرمایان و اتحادیه‌های مصرف کارگری مذاکراتی صورت گرفته و قرار شده تا با پرداخت تضامن لازم جامعه کارگری نیز مشمول این طرح قرار بگیرند.

به گفته وی هر گروه اجتماعی که بتواند تضمین پرداخت را برقرار کند مشمول دریافت کاراکارت خواهد بود.

پیش‌بینی ایجاد ۴۰۰ هزار شغل در سال جاری از دیگر خبرهای این هفته بود.

عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار از ریزش ۳۲۰ هزار شغل در سال گذشته خبر داد و گفت: بر اساس روندی که از سال‌های گذشته در پیش گرفتیم پیش‌بینی کرده‌ایم که ۴۰۰ هزار شغل داشته باشیم.

وی گفت: در دولت یازدهم فرصت‌های شغلی زیادی ایجاد شده ولی چیزی که مهم است پایداری این فرصت‌های شغلی است.

به گفته منصوری، در سال ۹۳ حدود ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شده که مقداری از آن‌ها ریزش کرده است و حدود ۳۸۰ هزار شغل به صورت پایدار باقی مانده است.

معاون اشتغال وزیر کار معتقد است: یکی از مسایلی که به حل بحران بیکاری در کشور کمک می‌کند رشد اقتصادی است و برجام در افزایش رشد اقتصادی مؤثر است.

این هفته معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب آیین‌نامه مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی خبر داد.

سید حسن هفده تن گفت: با توجه به اهمیت عملکرد مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی در ارزیابی ایمنی دستگاه‌ها و تجهیزات محیط کار و به منظور توسعه و گسترش کمی و کیفی خدمات مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی و حل برخی چالش‌های موجود، بازنگری آیین‌نامه «مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی » با رویکرد ۳جانبه گرایی و ارایه خدمات توسط شرکت‌ها و شخصیت‌های حقوقی در دستور کار شورای‌عالی حفاظت فنی قرار گرفت.

به گفته وی این آیین‌نامه پس از بازنگری و اصلاح در جلسات متعدد شورای‌عالی حفاظت فنی ۶ بهمن امسال به تصویب وزیر کار رسید و جایگزین آیین‌نامه و دستورالعمل اجرایی مشاورین حفاظت فنی و خدمات ایمنی مصوب۱۲ شهریور ۱۳۸۶ شد.

 

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت امور تعاون وزارت تعاون و سازمان غذا و دارو از دیگر خبرهایی بود که این هفته انتشار یافت.

این تفاهم‌نامه با هدف حمایت از تولیدات تعاونی‌‌ها در بازار بزرگ کالاهای حلال منعقد شده و قرار است تا زمینه توسعه بازارهای خارجی تعاونی‌‌ها و فراهم کردن زمینه ارتقای کیفیت و رشد صادرات واحدهای صنعتی کوچک و متوسط کشور را فراهم کند.

معاونت امور تعاون وزارت تعاون تفاهم‌نامه‌ای هم با شرکت شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی به امضا رسانده است که با اجرایی شدن آن زمینه توسعه و رونق بخش کشاورزی و ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار برای دانش‌آموختگان این رشته و گسترش مجتمع‌‌ها و شهرک‌های کشاورزی در بخش تعاونی کشور فراهم خواهد شد.

یکی از خبرهایی که این هفته منتشر شد به تدوین بسته جدید سیاستی اشتغال اختصاص داشت.

 

آنطور که معاون اشتغال وزیر کار گفته بر اساس این بسته سیاستی، آن بخش‌هایی که تا ۸۰ درصد ظرفیت ایجاد اشتغال در کشور دارند شناسایی می‌شوند.