اولویت‌های همکاری علمی فن‌آوری ایران و اروپا مشخص شد

  قائم مقام رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در امور بین‌الملل از تعیین اولویت‌های مرحله نخست همکاری‌های علمی فن‌آوری ایران و اتحادیه اروپا برای سال جاری میلادی (۲۰۱۶) خبر داد. محمود مولی‌نژاد در گفت‌وگو با ایرنا درباره نتایج جلسه هفته گذشته نمایندگان دبیرخانه اتحادیه اروپا در بخش علم و فن‌آوری با نمایندگان دستگاه‌ها […]

 

قائم مقام رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در امور بین‌الملل از تعیین اولویت‌های مرحله نخست همکاری‌های علمی فن‌آوری ایران و اتحادیه اروپا برای سال جاری میلادی (۲۰۱۶) خبر داد.

محمود مولی‌نژاد در گفت‌وگو با ایرنا درباره نتایج جلسه هفته گذشته نمایندگان دبیرخانه اتحادیه اروپا در بخش علم و فن‌آوری با نمایندگان دستگاه‌ها و نهادهای ایرانی اظهار داشت: این جلسه به منظور توسعه همکاری‌های علمی فن‌آوری اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی ایران در دوران پسا تحریم برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا در افق ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ یک پروژه به منظور اجرای طرح‌های علمی فن‌آورانه مشترک با کشورهای مختلف تعریف کرده و ۸۰ میلیارد یورو بودجه به آن اختصاص داده است که بودجه سال ۲۰۱۶ حدود ۱۷ میلیارد یورو خواهد بود.

مولی نژاد افزود: پیش از این در رابطه با ۲۲ موضوع و زمینه همکاری علمی مشترک با اتحادیه اروپا به توافق رسیده بودیم و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، مسؤول رسیدگی به این موضوع و تعیین دستگاه‌های همکار داخلی شده بود.

به گفته وی اولین جلسه میان اعضای هیأت اتحادیه اروپا در بخش علم و فن‌آوری با نمایندگان ۲۲ نهاد و سازمان ایرانی که در زمینه طرح‌های مشخص شده فعالیت دارند، هفته گذشته (۲۷ بهمن ماه) به میزبانی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران تشکیل شد.

عضو هیأت علمی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران تصریح کرد: از آن‌جا که ۲۲ موضوع تعیین شده برای همکاری‌های مشترک علمی ایران و اروپا، گستره بسیار وسیعی را دربر می‌گرفت قرار شد، برخی از این موضوعات در اولویت قرار گیرد.

وی افزود: با توافق طرفین، حوزه انرژی‌های نو، تغییرات اقلیمی، تحقیقات آب، صنایع کوچک و متوسط و شرکت‌های دانش بنیان، بهداشت و سلامت، ایمنی و تأمین غذا و کنترل بیولوژیک بیماری‌ها در اولویت همکاری‌های مشترک ایران و اتحادیه اروپا قرار گرفت.

مولی‌نژاد به توافق طرفین برای تشکیل کارگروه‌های مشترک در موضوعات تخصصی اشاره کرد و گفت: نمایندگان اتحادیه اروپا همچنین در این جلسه اعلام کردند که دوره‌های آموزشی توجیهی برای طرف ایرانی به منظور هماهنگی بیش‌تر برگزار خواهند کرد.

 

۲۲ زمینه مورد توافق ایران و اتحادیه اروپا برای همکاری‌های علمی فن‌آوری در حوزه‌های نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، کشاورزی، هوافضا، امور مالی، بنگاه‌های کوچک و متوسط، آینده پژوهی، جنبه‌های حقوقی علم و فن‌آوری، فن‌آوری‌های نوظهور، فن‌آوری ارتباطات و اطلاعات، کارآفرینی و آموزش، بهداشت و رفاه اجتماعی، ایمنی غذایی و تحقیقات اقیانوسی و دریایی، اقتصاد زیستی، انرژی‌های پاک، حمل و نقل هوشمند، تغییرات آب و هوایی، جوامع خلاق، امنیت شبکه‌های اینترنتی، دانش هسته‌ای، مراکز ترویج علم و علم در خدمت جامعه تعریف شده است که به تدریج تا افق ۲۰۲۰ در فازهای جداگانه به اجرا گذاشته خواهد شد.