تجربه گرم‌ترین ژانویه در ۱۳۵ سال اخیر

  ماه گذشته میلادی در طول ۱۳۵ سال گذشته، گرم‌ترین ماه ژانویه‌ای بود که محققان به‌طور مستقیم آن را تجربه کرده‌اند. اگر اوضاع و احوال به همین ترتیب پیش برود، احتمالاً زمین گرم‌‌ترین سال خود را در تاریخ ثبت شده، تجربه خواهد کرد. به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ناسا، در ماه گذشته میلادی […]

 

ماه گذشته میلادی در طول ۱۳۵ سال گذشته، گرم‌ترین ماه ژانویه‌ای بود که محققان به‌طور مستقیم آن را تجربه کرده‌اند. اگر اوضاع و احوال به همین ترتیب پیش برود، احتمالاً زمین گرم‌‌ترین سال خود را در تاریخ ثبت شده، تجربه خواهد کرد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ناسا، در ماه گذشته میلادی (ژانویه) دمای هوا در حدود ۲ درجه گرم‌تر از میزانی بود که به‌طور عادی انتظار می‌رفت. بر اساس محاسبات ناسا، در ماه ژانویه دمای هوای قطب شمال ۱۲٫۶ درجه بالاتر از میانگین دمای مورد انتظار بود.

با وجود این که به نظر می‌رسد تغییرات شدید دما از پیامدهای پدیده ال نینو هستند، ناسا معتقد است این افزایش دما ارتباطی به آن ندارد. ال نینو یک پدیده آب و هوایی است که موجب افزایش دمای اقیانوس آرام در سواحل پرو و اکوادور می‌شود.

پیش از این سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ رکورد گرم‌‌ترین سال‌های تاریخ ثبت شده را به خود اختصاص داده‌اند.

برای بحران‌های آب و هوایی آماده‌اید؟

اتفاقات آب و هوایی، اعم از طوفان‌های زمستانی، تورنادو، گردباد یا آتش‌سوزی، همواره همه قسمت‌های دنیا را تحت تأثیر قرار می‌دهند. هر فردی باید گام‌های مهم برای آمادگی در مقابل چنین فجایعی را‌ بردارد و خود را برای این موقعیت‌های بالقوه خطرناک، آماده سازد. به همین منظور، ما نکاتی را در این زمینه گردآوری کرده‌ایم. شما می‌توانید با استفاده از این نکات، جان خود و خانواده‌تان را از فجایع آب و هوایی نجات دهید.

رعد و برق

رعد و برق می‌تواند دمای هوای محصور اطراف خود را تا ٥٠ هزار درجه فارنهایت (٢٨ هزار درجه سانتیگراد) بالا ببرد. این دما، ٥ برابر داغ‌تر از سطح خورشید است.

قاعده ۳۰٫۳۰ را به خاطر بسپارید: با دیدن آذرخش، شروع به شمارش کنید. اگر از زمان دیدن نور (برق) تا زمان شنیدن صدا (رعد) کم‌تر از ٣٠ ثانیه طول کشید، حتماً داخل فضای ساختمان، خانه یا پناهگاه شوید و پیش از ترک پناهگاه تا ٣٠ دقیقه بعد از طوفان، منتظر بمانید.

از سطوح بتنی دوری کنید: دیوار‌ها و سطوح بتنی، رسانای جریان الکتریسیته هستند.

تورنادو

هر ساله حدود ١٢٠٠ تورنادو، آمریکا را در می‌نوردد، درحالی که آن‌ها می‌توانند تا بیش از یک ساعت ادامه داشته باشند، اغلب کم‌تر از ١٠ دقیقه طول می‌کشند.

علایم هشدار تورنادو را بشناسید: رنگ متمایل به سبز آسمان، تگرگ‌های بزرگ، ابرهای چرخان و در ارتفاع پایین، یا صدای بخروش بلندی مثل صدای یک قطار، نشانه‌های ترنادو هستند که با دیدن این نشانه‌ها باید به دنبال پناهگاه بروید.

از مسیر حرکت تورنادو دوری کنید: اگر در خودرو قرار دارید و یک تورنادو را می‌بینید، از مسیر آن تورنادو کنار بروید و با زاویه درست، از مسیر حرکت تورنادو دور شوید.

گردباد

گردباد‌ها می‌توانند سرعت باد را تا بیش از ١٦٠ مایل در ساعت (٢٦٠ کیلومتر بر ساعت) برسانند و بیش از ٢,٤ تریلیون بشکه باران را در یک روز، تخلیه کنند.

به اندازه کافی، ذخیره آب داشته باشید: همه ظروف خالی را از آب نوشیدنی پر کنید. سینک ظرفشویی و وان حمام را پر کنید تا مجبور به استفاده از آب آشامیدنی برای شست و شو نشوید.

با استفاده از تخته‌های ضخیم، پنجره‌ها را محکم کنید: نوار‌ها و چسب‌ها نمی‌توانند از پنجره‌ها در مقابل برخورد اشیا از بیرون خانه، دوام بیاورند.

طوفان‌های زمستانی

در برفی‌‌ترین شهر در آمریکا، سالانه ١٢٨ اینچ (٣٢٥ سانتیگراد) برف می‌بارد.

حواستان به هیپوتر می‌باشد (هوای بسیار سرد باعث پایین آمدن دمای بدن می‌شود): اگر علایمی در فردی مشاهده کردید، به دنبال پزشک و توصیه‌های پزشکی باشید. علایمی مثل لرز غیرقابل کنترل، سردرگمی یا نصفه و نیمه بیان کردن جملات می‌توانند علایم هیپوترمی باشند.

پناهگاه برفی بسازید: اگر شما در طی طوفان، بیرون از خانه گیر افتاده‌اید، یک پناهگاه کوچک برفی بسازید. برف می‌تواند به عنوان یک محیط ایزوله در مقابل طوفان، باد و دمای انجماد باشد.

آتش‌سوزی

بیش از ١٠٠ هزار آتش‌سوزی هر ساله در آمریکا اتفاق می‌افتد و بیش از ٥ میلیون هکتار از زمین‌ها را از بین می‌برد.

آبپاش‌های مزارع و علفزار‌ها را در نقاط استراتژیک قرار دهید: آب‌پاش‌‌ها را در نزدیکی تانکرهای سوخت بالای بلندی‌ها قرار دهید تا در طی آتش‌سوزی، بتوانند روی تانکر‌ها و اطراف آن‌ها را آب‌پاشی کنند.

 

دریچه‌ها را بپوشانید: دریچه‌های هوا را با شبکه‌ها و توری‌هایی بپوشانید تا از ورود جرقه‌های آتش یا خاکستر به خانه شما جلوگیری کند.