فعالان اقتصادی در انتظار راه‌اندازی بازار آتی ارز

  تنوع و گسترش ابزارهای مالی متنوع، همان مسیری است که بورس کالای ایران از ابتدای سال جاری با سرعت بیش‌تری روی آن حرکت می‌کند که پیش‌بینی می‌شود از سال آینده با بازگشت رونق به فعالیت‌های اقتصادی، شاهد توسعه بازارهای معاملاتی بورس کالا و رونق دادوستد‌ها در این بازار باشیم. به گزارش ایسنا، سیاوش سعیدی، […]

 

تنوع و گسترش ابزارهای مالی متنوع، همان مسیری است که بورس کالای ایران از ابتدای سال جاری با سرعت بیش‌تری روی آن حرکت می‌کند که پیش‌بینی می‌شود از سال آینده با بازگشت رونق به فعالیت‌های اقتصادی، شاهد توسعه بازارهای معاملاتی بورس کالا و رونق دادوستد‌ها در این بازار باشیم.

به گزارش ایسنا، سیاوش سعیدی، کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان مطلب فوق گفت: تجربه‌های جهانی نشان داده است که توسعه ابزارهای مالی، موتور محرکه رشد و توسعه اقتصادی کشور‌ها محسوب می‌شود، به‌طوریکه تجهیز و تخصیص بهینه منابع از طریق بازارهای مالی توسعه یافته انجام شده است.

وی افزود: به این ترتیب اگر برای هدایت سرمایه بخواهیم به سمت فعالیت‌های اقتصادی سالم و شفاف پیش برویم، نیاز به ابزارهایی است که به ثبات بازار‌های مالی و اعتماد سرمایه‌گذاران منجر شود؛ در واقع ثبات بازارهای مالی برای اقتصادی که بخواهد به اهدافی همچون رشد پایدار و کاهش تورم دست یابد، امری مهم و حیاتی به شمار می‌رود.

قرار گرفتن بورس کالا در مسیری درست

مدیر کالایی شرکت کارگزاری راهنمای سرمایه‌گذاران در ادامه تصریح‌کرد: بورس کالای ایران که از سال ۸۶ آغاز به‌کار کرد، همانند تمام بورس‌های کالایی دنیا مبادلات کالا‌ها را با دادوستد نقدی و سلف شروع کرد و از آن‌جا که در آن زمان دخالتی از سمت وزارت صنایع وجود نداشت، بورس کالا با کارایی بالا و بدون هیچ‌گونه دغدغه‌ای روزهای پر رونقی را پشت سر گذاشت.

سعیدی با بیان این‌که طی سال‌های اخیر دخالت‌هایی در روند معاملات بورس کالا صورت گرفت که مورد تأیید کارشناسان اقتصادی نبود، گفت: همزمان که محدودیت‌های معاملاتی در بورس کالا کم می‌شود، از ابتدای امسال نیز شاهد سوق فعالیت‌های بورس کالا به سمت ابزارهای مالی همچون معاملات اوراق مبتنی بر کالا هستیم که این رویکرد جدید توانسته علاوه بر تأمین مالی چندین شرکت، راهگشایی برای خروج از رکود اقتصادی باشد.

وی ابزارهای مالی بورس کالا را مسیر مناسبی برای تأمین مالی تولید کنندگان اعلام کرد و افزود: هر چقدر بورس کالای ایران به ابزارهای نوین مالی نزدیک‌تر شود و در مسیر گسترش این ابزار‌ها قرار بگیرد، می‌تواند علاوه بر برآورده کردن انتظارات خریداران و سرمایه‌گذاران به تأمین مالی واحدهای تولید که امروز یکی از دغدغه‌های اصلی آن‌ها است، کمک شایانی کند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، در صورتی‌که بورس کالا روند امروز خود یعنی توسعه ابزارهای مالی را در پیش بگیرد، این بازار در آینده‌ای نزدیک می‌تواند به نیازهای متنوع سرمایه‌گذاران مختلف پاسخ دهد و در راستای تأمین مالی و پوشش ریسک فعالیت‌های اقتصادی گام ‌بردارد.

فعالان اقتصادی در انتظار راه‌اندازی بازار آتی ارز

مدیرکالایی کارگزاری راهنمای سرمایه‌گذاران در ادامه به پتانسیل‌های بورس کالا در جهت ابزارسازی اشاره کرد و افزود: بورس کالا در تحقق این هدف می‌تواند نقش ویژه‌ای داشته باشد چراکه طی ماه‌های اخیر شاهد آغاز معاملات گواهی سپرده کالایی یا همان قبض انبار بوده‌ایم که این ابزار در صورت آشنایی صنایع مختلف به سرعت با استقبال روبه رو می‌شود. همچنین آغاز معاملات گواهی مشارکت خودرو و معاملات آتی ارز نیز در دستور بورس کالا قرار دارد که معتقدم بورس کالا با دارا بودن زیرساخت‌های لازم، می‌تواند به بهترین شکل این دو بازار جدید را به اقتصاد کشور معرفی کند.

سعیدی به دانش و چابکی ساختار بورس کالا اشاره کرد و گفت: بازار مشتقه ارزی همان بازاری است که فعالان اقتصادی مدت‌ها در انتظار راه‌اندازی آن بودند که سرانجام به نظر می‌رسد بورس کالا با تبدیل شدن به بازوی اجرایی بانک مرکزی بتواند علاوه بر راه‌اندازی معاملات آتی ارز و پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز، به ثبات قیمت نقدی ارز نیز کمک کند.

نقدی بر عملکرد سامانه بهین‌یاب

سعیدی در ادامه عملکرد سامانه بهین‌یاب را یکی از موانع فعالیت آزادانه خریداران و فروشندگان در بورس کالا دانست و گفت: این سامانه از زمانی که تأسیس شد، دست‌اندازهایی در روند معاملات و کنترل بازار به وجود آمد که پالایش آن می‌تواند برخی از محدودیت‌های کنونی را برطرف کند.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تصریح‌کرد: در کل دنیا ثابت شده است که هر جا ابزارهایی برای محدودیت‌های قیمتی و فاصله گرفتن بازار از کشف قیمت براساس مکانیسم عرضه و تقاضا ایجاد شده،

 

حاصل مثبتی نداشته است، براین اساس بهترین راه‌حل معاملات آزادانه محصولات در بورس کالاست به‌طوریکه قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضا و با تأثیرگیری از شرایط اقتصادی و سیاسی تعیین شود؛ از طرفی شفافیت بالای سازوکار بورس کالا همه چیز را برای مسؤولان نمایان می‌کند و آنجاست که معاملات نقدی بورس کالا می‌تواند با کارایی صددرصدی انجام شود.