معاون زنگنه: ایران نیاز نفتی مشتریان را رفع می‌کند

   مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: ایران به همه مشتریان سنتی و جدید نفتی خود اطمینان داده است تا نیاز آن‌ها را تأمین کند. رکن الدین جوادی، معاون وزیر نفت در گفت‌و‌گو با شانا چالش‌های نفت را در دوران پساتحریم، بازپس‌گیری سهم از دست رفته ایران در بازارهای جهانی نفت خام دانست و گفت: […]

 

 مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: ایران به همه مشتریان سنتی و جدید نفتی خود اطمینان داده است تا نیاز آن‌ها را تأمین کند.

رکن الدین جوادی، معاون وزیر نفت در گفت‌و‌گو با شانا چالش‌های نفت را در دوران پساتحریم، بازپس‌گیری سهم از دست رفته ایران در بازارهای جهانی نفت خام دانست و گفت: متأسفانه در سال ٩١ و به دنبال حذف نظام سهمیه‌بندی در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، شباهت انواع نفت خام ایران به عراق و انعطاف بالای عراقی‌ها در بازار؛ این کشور حوزه خلیج‌فارس اکنون رقیب جدی ایران در بازار شده و ایران نیز بخشی از بازارهای صادراتی خود را از دست داده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این‌که ایران هم‌اکنون به همه مشتریان قدیمی و جدید خود اطمینان داده است تا نیاز آن‌ها را تأمین کند، ادامه داد: با این حال برای این‌که هرچه سریع‌تر به ظرفیت هدف برسیم لازم است هرچه سریع‌تر تولید و صادرات نفت را افزایش دهیم.

وی رسیدن به ظرفیت تولید روزانه ۴ میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه نفت خام را از جمله اهداف تعیین شده در برنامه ششم توسعه اعلام کرد و گفت: برای تحقق این هدف باید تولید روزانه‌ خود را ٧٠٠ هزار بشکه افزایش دهیم؛ ضمن این‌که باید افت طبیعی تولید نفت را نیز جبران کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: چنان‌چه صادرات نفت ایران سال آینده به روزانه دو تا دو میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه افزایش یابد؛ به این معناست که یک میلیون بشکه دیگر به ظرفیت صادراتی ما افزوده می‌شود.

 

معاون وزیر نفت گفت: به ازای این یک میلیون بشکه، چنان‌چه میانگین قیمت نفت را ٥٠ دلار برای هر بشکه در نظر گیریم، سالانه حدود ٣٧ میلیارد دلار درآمد عاید کشور می‌شود.