۷۰۰ میلیون دلار بدهی نفتی شل به ایران آب رفت

  با گذشت حدود ۱۰ روز از لغو تحریم‌ بانکی و سوئیفت، نه تنها خبری از وصول بدهی ۲٫۸ میلیارد دلاری شرکت شل نیست که این شرکت در ادعای جدیدی از حجم بدهی خود به ایران ۷۰۰ میلیون دلار کاسته است! به گزارش مهر، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در حالی حجم بدهی شرکت شل […]

 

با گذشت حدود ۱۰ روز از لغو تحریم‌ بانکی و سوئیفت، نه تنها خبری از وصول بدهی ۲٫۸ میلیارد دلاری شرکت شل نیست که این شرکت در ادعای جدیدی از حجم بدهی خود به ایران ۷۰۰ میلیون دلار کاسته است!

به گزارش مهر، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در حالی حجم بدهی شرکت شل به ایران را حدود دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار عنوان می‌کند که سخنگوی این شرکت انگلیسی-‌هلندی در جدید‌ترین ادعای خود از پرداخت تنها دو میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار بدهی معوق خود به شرکت ملی نفت ایران خبر داده است.

به گزارش پایگاه بیزینس فایننس نیوز، سخنگوی شرکت نفتی شل انگلیس روز جمعه رقم بدهی این شرکت نفتی انگلیسی به ایران را ۲٫۱۶ میلیارد دلار اعلام کرده و تأکید کرده است: می‌توانیم تأیید کنیم که فرایند پرداخت بدهی معوق شل به شرکت دولتی (ایران) آغاز شده است.

این در حالی است که درباره زمان‌بندی پرداخت بدهی ۲٫۸ میلیارد دلاری شرکت انگلیسی شل به ایران، پیشتر زنگنه وزیر نفت در پاسخ به مهر گفته بود: یک روز پس از لغو کامل تحریم‌ها، این بدهی نفتی توسط شرکت شل به ایران باز می‌گردد.

بر همین اساس، با گذشت حدود ۱۰ روز از لغو تحریم‌های بانکی و سوئیفت، نه تنها خبری از وصول بدهی ۲٫۸ میلیارد دلاری شرکت شل نیست که براساس اعلام سخنگوی این شرکت، حجم بدهی شل به ایران ۲٫۱ میلیارد دلار است نه ۲٫۸ میلیارد دلار.

از سوی دیگر در حالی شرکت شل تاکنون بدهی نفتی خود را به ایران پرداخت نکرده است که پیش از این، شرکت ملی نفت ایران شرط از سرگیری فروش نفت و آغاز همکاری‌ها با این شرکت انگلیسی- هلندی را وصول بدهی ۲٫۸ میلیارد دلاری عنوان کرده بود.

سیدمحسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت اخیراً در گفت‌و‌گویی با تأیید توافق انجام شده با شرکت انگلیسی شل، گفته است: از سرگیری فروش نفت خام ایران به این شرکت مشروط به پرداخت بدهی‌های گذشته شده است.

 

این مقام مسؤول با تأکید بر این‌که در شرایط فعلی چگونگی پرداخت بدهی شرکت انگلیسی شل به ایران مشخص شده و از ابهام درآمده است، تصریح کرد: پرداخت بدهی‌های معوق توسط این شرکت انگلیسی بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها قطعی و نهایی شده است.