شناسایی پیمانکاران نفتی مستعد برای صدور گواهی کیفیت و اعتباربخشی

  همایش «صنعت نفت دانش‌بنیان، تبلور اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی» ١٥ اسفندماه امسال در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار و در جریان آن، عملکرد صنعت نفت در اجرای این سیاست‌ها بررسی می‌شود. معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فن‌آوری و سرپرست معاونت امور مهندسی وزارت نفت با اعلام این خبر به تشریح […]

 

همایش «صنعت نفت دانش‌بنیان، تبلور اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی» ١٥ اسفندماه امسال در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار و در جریان آن، عملکرد صنعت نفت در اجرای این سیاست‌ها بررسی می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فن‌آوری و سرپرست معاونت امور مهندسی وزارت نفت با اعلام این خبر به تشریح جزییات همایش «صنعت نفت دانش‌بنیان، تبلور اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی»پرداخت و گفت: این همایش برای تحقق و اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و مطابق نظر مقام عالی وزارت، با حضور شخصیت‌های مهم کشور، دانشگاه‌های طرف قرارداد، شرکت‌ها و مؤسسه‌های غیردولتی و شرکت‌های اصلی و تابعه وزارت نفت برگزار می‌شود.

به گزارش شانا، محمدرضا مقدم از برگزاری ۷ پنل تخصصی در سالن‌های مجزا و با حضور مدیران ارشد و مسؤولان اجرایی و صاحبنظران حوزه‌های مرتبط در صنعت نفت و دانشگاه‌ها و صاحبان صنایع بخش خصوصی، در جریان این همایش یک روزه خبر داد و افزود: پنل نخست به بررسی نقش دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در انتقال و توسعه دانش بنیادین فن‌آوری در حوزه بالادست صنعت نفت (اکتشاف و تولید) اختصاص دارد و در پنل دوم، نقش دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در انتقال و توسعه دانش بنیادین فن‌آوری در حوزه پایین دست این صنعت (صنایع پالایش؛ پتروشیمی و گاز) بررسی می‌شود.

به گفته وی، نقش شرکت‌های اکتشاف و تولید (E&P) و شرکت‌های پیمانکار عمومی (GC) در انتقال و توسعه فن‌آوری برای تحقق صنعت نفت دانش‌بنیان در پنل سوم و نقش شرکت‌های مذکور در ارتقای توان داخل (Local Content) با سیاست بازار در مقابل توسعه فن‌آوری در پنل چهارم همایش مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

معاون وزیر نفت با اشاره به بررسی نقش پروژه ساخت ١٠ گروه کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در انتقال و توسعه فن‌آوری با مزیت تجاری-رقابتی و با رویکرد افزایش توان زنجیره ارزش صادرات خدمات فنی-مهندسی در پنل پنجم، تصریح کرد: موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی از طریق اصلاح فرایند‌ها و انتقال و توسعه فن‌آوری‌های بهینه‌سازی و همچنین نقش نهاد تنظیم‌کننده مقررات (رگولاتوری) برای انتقال و توسعه فن‌آوری و ارتقای توان داخل برای تحقق اهداف صنعت نفت دانش‌بنیان در دستور کار پنل‌های ششم و هفتم همایش قرار می‌گیرد.

مقدم یادآور شد: در هر پنل پس از ارایه گزارش عملکرد از سوی یکی از اعضای پنل، ارتباط گزارش ارایه شده با اقتصاد دانش‌بنیان در صنعت نفت، با اقتصاد دانش‌بنیان در سطح کشور و با اقتصاد دانش‌بنیان در سطح منطقه و بین‌الملل (Deep Pocket) نیز مدنظر قرار خواهد گرفت.

به گفته این مقام مسؤول، در برگزاری پنل‌های تخصصی تأکید بر این است تا با ایجاد ارتباط مستقیم بین محورهای عمده همایش به عنوان اهم برنامه‌ها و مسایل پیش رو از یک سو و مفاد قابل طرح در پنل‌های مختلف به عنوان ارایه اقدامات موجود و راه‌حل‌های اجرایی از سوی دیگر، ارزیابی اقدام‌ها و راهکارهای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت دانش‌بنیان به مدعوین همایش اطلاع‌رسانی شود و مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

مقدم یادآور شد: رییس مجلس شورای اسلامی به عنوان سخنران اختتامیه در این همایش حضور می‌یابد و پس از بیانیه و جمع‌بندی اقدام‌های همایش، از افراد دست اندرکار بومی‌سازی فن‌آورانه در سطح صنعت نفت با اهدای لوح سپاس قدردانی می‌شود.

وزارت نفت در مسیر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، با امضای قراردادهای مطالعات توسعه فن‌آورانه مخازن نفتی در حوزه بالادست صنعت نفت و امضای توافقنامه‌های همکاری در حوزه‌های پایین‌دست با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی منتخب کشور، پس از سال‌ها، به هدف برقراری ارتباط واقعی بین صنعت و دانشگاه جامه عمل پوشانیده است.

 

همچنین این وزارتخانه برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت، رویکرد ارتقای توان داخل را به‌طور جدی در دستور کار قرارداده است و در این مسیر، طرح‌ها و پروژه‌های متعددی از جمله بومی‌سازی ١٠ گروه کالای مورد نیاز صنعت نفت، شناسایی شرکت‌های مستعد برای تبدیل شدن به شرکت‌های اکتشاف و تولید و صدور گواهی کیفیت و اعتبا‌ربخشی به آن را از طریق تعامل سازنده با پژوهشگاه استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران دنبال می‌کند.