ممنوعیت واردات کالاهای نفتی بدون مناقصه

 یک مقام مسؤول با اشاره به درخواست خارجی‌‌ها برای صادرات کالاهای نفتی به ایران، گفت: واردات هرگونه کالا و تجهیزات خارجی بدون برگزاری مناقصه به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور ممنوع شد. به گزارش مهر، عباس شعری‌مقدم با بیان این‌که نقش آنالایزر‌ها در صنعت پتروشیمی کشور برای دستیابی به اهداف صیانتی و حرکت در […]

 یک مقام مسؤول با اشاره به درخواست خارجی‌‌ها برای صادرات کالاهای نفتی به ایران، گفت: واردات هرگونه کالا و تجهیزات خارجی بدون برگزاری مناقصه به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور ممنوع شد.

به گزارش مهر، عباس شعری‌مقدم با بیان این‌که نقش آنالایزر‌ها در صنعت پتروشیمی کشور برای دستیابی به اهداف صیانتی و حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی بسیار تأثیرگذار است، گفت: توسعه صنعت پتروشیمی دستاوردهایی همچون پیشگیری از خام فروشی، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی برای اقتصاد کشور به همراه دارد.

این مقام مسؤول با تأکید بر این‌که با استفاده از نسل جدید آنالایزر‌ها امکان کنترل کیفی مواد اولیه، استفاده بهینه از انرژی، کاهش ریسک، افزایش ایمنی و کاهش پیامدهای زیست‌محیطی در صنعت پتروشیمی فراهم خواهد شد، اظهار‌داشت: ورود نسل این تجهیزات به صنایع پتروشیمی ایران در گروی ارایه خدمات کیفی و خدمات پس از فروش از سوی سازندگان است.

خرید کالاهای نفتی بدون مناقصه ممنوع شد

علی آقا نجفی با بیان این‌که در شرایط فعلی سازندگان خارجی، پیشنهادهای جذابی را برای حضور در بازار نفت، گاز و پتروشیمی ایران ارایه می‌کنند، بیان‌کرد: تنها شرط خارجی‌‌ها این است که تضمین بدهیم که حتماً از آن‌ها تجهیزات را خریداری کنیم.

معاون اداره کل سیاست‌ گذاری و برنامه‌ریزی ساخت داخل و خودکفایی وزارت نفت با اعلام این‌که براساس قانون مناقصات، چنین تضمینی را نمی‌توانیم بدهیم و باید مناقصه برگزار شود، تأکیدکرد: هم‌اکنون سازندگان تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور به دنبال صادرات محصولات خود بوده و حتی از وزارت نفت درخواست می‌کنند که زمینه صادرات کالاهای نفتی از ایران به بازار جهانی را فراهم کنیم.

این مقام مسؤول با اشاره به بازار رقابتی ساخت انواع کالا و تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور، بیان کرد: با این وجود برخی سازندگان داخلی نگرانی دارند که با رفع تحریم‌ها و ورود شرکت‌های خارجی امکان دارد که تلاش‌های آن‌ها در دوران تحریم، نادیده گرفته شود.

 

وی با بیان این‌که درباره ساخت داخل، دوگانگی ایجاد شده است، اظهارداشت: از یک سو سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که بر استفاده از توان داخلی تأکید دارد و از سوی دیگر بر اساس قانون مناقصات باید بهترین و با کیفیت‌‌ترین محصولات به‌کار گرفته شود.