قراردادهای نفتی از حیث قانون اساسی دارای مشکلات اساسی است

  نماینده مردم تهران در مجلس گفت: دولت ابتدا مسأله رکود را به سیاست خارجی و تحریم‌های نفتی و بانکی گره زد و از مسایل داخلی چشم پوشی کرد. به گزارش تسنیم، نشست خبری احمد توکلی و الیاس نادران نامزدهای اصولگرای انتخابات مجلس شورای اسلامی با موضوع عملکرد اقتصادی برگزار شد. در ابتدای این جلسه، […]

 

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: دولت ابتدا مسأله رکود را به سیاست خارجی و تحریم‌های نفتی و بانکی گره زد و از مسایل داخلی چشم پوشی کرد.

به گزارش تسنیم، نشست خبری احمد توکلی و الیاس نادران نامزدهای اصولگرای انتخابات مجلس شورای اسلامی با موضوع عملکرد اقتصادی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، احمد توکلی گفت: بحثی که تقدیم می‌کنم راجع به قراردادهای نفتی است.

وی ادامه داد: دولت، وزارت نفت را ملزم کرد که الگوی جدیدی را برای قراردادهای نفتی تهیه کند و وزارت نفت بعد از دو سال و نیم، مهرماه امسال الگوی جدید قراردادهای نفتی را به تصویب هیأت وزیران رساند.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: از بدو انتشار قراردادهای نفتی، سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت روی این قرارداد‌ها کار کرد.

این اقتصاددان مجلس نهم اظهار داشت: به دلیل تسلطی که شرکت‌های بین‌المللی بر روی قراردادهای نفتی دارند و کمبود تجربه شرکت‌های نفتخیز، معمولاً قراردادهای نفتی مسأله ساز می‌شود، لذا حساسیت ویژه‌ای روی این قرارداد‌ها وجود دارد.

توکلی افزود: این قرارداد‌ها یا به نفع مردم کشور رقم می‌خورد یا در اکثر موارد به نفع شرکت‌های بین‌المللی تمام می‌شود.

وی گفت: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد این قرارداد‌ها از حیث قانون اساسی، حاکمیت ملی، ایرادات اساسی دارند و لطمه شدیدی به حاکمیت شرکت ملی نفت زده و منافع عجیبی را برای طرف خارجی در نظر گرفته‌اند.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: این قرارداد‌ها موجب دوام خام فروشی و تزریق درآمدهای نفتی به بودجه کشور می‌شوند.

توکلی با ابراز خرسندی از برخورد وزیر نفت در برابر انتقادات نمایندگان گفت: وزیر نفت در برابر انتقادات ما برخورد مناسبی داشت و از ۷ نماینده عضو دیده بان شفافیت دعوت کرد تا در خصوص قراردادهای جدید نفتی صحبت کنند و اصلاحات ما را پذیرفت؛ البته در مورد کلیات قرارداد‌ها هم مشکلاتی وجود دارد که باید صحبت کنیم.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با ابراز نگرانی از شکل‌گیری باشگاه نفت و نیروی ایرانیان، گفت: بعد از جدی شدن قراردادهای نفتی، مشکلات این باشگاه جدی تر می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: ترکیب این باشگاه که در ظاهر یک سازمان مردم‌نهاد است، شامل دولتمردان سطح بالا، دولتمردان قبلی وزارت نفت و سرمایه داران بخش نفت و گاز است.

توکلی، ترکیب باشگاه نفت و نیروی ایرانیان را چیزی شبیه به داووس خواند و گفت: داووس محل تجمع شرکت‌های بزرگ چندملیتی است که مقامات سیاسی کشورهای سلطه‌گر و فعالان اقتصادی در آن حضور می‌یابند.

وی، باشگاه نفت و نیروی ایرانیان را داووس انرژی ایران خواند و گفت: اگر اصلاحاتی در این امور صورت نگیرد این باشگاه به دروازه نفوذ شرکت‌های چندملیتی تبدیل می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به سئوالی مبنی بر این‌که چرا دولت اخیراً سعی در پنهان کاری برخی آمارهای اقتصادی را دارد و نرخ رشد اقتصادی را اعلام نمی‌کند، اظهار کرد: این مسأله اخیراً باعث بروز حرف و حدیث‌های بین بنده و معاون اول رییس‌جمهور شد؛ چرا که من به ایشان اعتراض داشتم که چرا برخی آمارهای اقتصادی و نرخ رشد اعلام نمی‌شود.

توکلی افزود: اگر کسانی می‌خواهند فعالیت اقتصادی کنند وقتی با نرخ رشد رو به بالا مواجه باشند، یک طور تصمیم می‌گیرند و اگر این نرخ نزولی باشد، به گونه‌ای تصمیم خواهند گرفت؛ بنابراین ما نباید به خودمان اجازه بدهیم که مردم به درستی نتوانند تصمیم‌گیری کنند.

وی تصریح کرد: وظیفه قانونی دولت این است که طبق اصل دسترسی آزاد اطلاعات، آمار‌ها و اطلاعات را در اختیار مردم بگذارد و هیچ اطلاعاتی را نمی‌تواند کتمان کند. اگر دولت به مردم با شفافیت اطلاعات را ارایه کند، مردم به دولت اعتماد بیش‌تری خواهند کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد: امروز طبق مطالعات اقتصادسنجی رابطه بین اعتماد به دولت و نرخ رشد سرمایه‌گذاری مثبت است، یعنی هر قدر مردم بیش‌تر به دولت اعتماد کنند، نرخ رشد افزایش پیدا می‌کند، اما وقتی دولت اطلاعات لازم را ارایه ندهد و مردم در صحت سخنانی که زده می‌شود تردید کنند، آسیب آن این است که اعتماد به دولت کاهش می‌یابد و باعث این می‌شود که به تولید و سرمایه‌گذاری آسیب وارد شود.

توکلی گفت: اگر دولت اطلاعات صحیح را به مردم ارایه کند، این فایده را دارد که چون سیاست‌گذار است، مردم سیاست‌پذیر خواهند شد؛ چرا که در صورت تحقق این امر، امکان رشد افزایش پیدا می‌کند، ولی اگر مردم به دولت اعتماد نداشته باشند و به مواضع او شک کنند، راه خودشان را می‌روند و در نتیجه سیاست‌پذیری‌شان کم خواهد شد.

وی با بیان این‌که ما یک سیاست‌پذیری و یک سیاست‌گریزی در جامعه نسبت به سیاست‌های دولت داریم، خاطرنشان کرد: اگر دولت اطلاعات صحیح را در اختیار مردم نگذارد، مردم سیاست‌گریز خواهند شد و دولت به اهداف خود نمی‌رسد.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: ما خیرخواهانه به دولت عرض می‌کنیم، همان‌طور که این نصایح را به دولت قبل هم داشتیم، که اطلاعات لازم را در اختیار مردم بگذارد؛ چرا که مردم باید خوب و بد امور را حس کنند.

توکلی خاطرنشان کرد: این موضوع هیچ اشکالی ندارد که مردم از نقاط ضعف و قوت سیاست‌های دولت مطلع شوند. بالاخره ممکن است در برخی از امور ضعف‌هایی وجود داشته باشد.

وی تأکید کرد: دولتمردان فعلی همواره در خصوص پنهان‌سازی آمارهای اقتصادی نسبت به دولت قبل انتقادهای جدی داشتند، اما امروز همان انتقاد‌ها نسبت به خودشان هم وارد است.

توکلی: لزوم گسترش چتر حمایتی دولت بر فقرا

احمد توکلی در خصوص نسبت میان رشد اقتصادی و اشتغال گفت: ممکن است رشد اقتصادی داشته باشیم بدون این‌که اشتغال ایجاد شود. بالا رفتن درآمدهای نفتی منجر به افزایش شاخص رشد اقتصادی می‌شود، اما زمانی که این درآمد‌ها صرف درآمدهای جاری شود و دولت اقدام به ولخرجی کند، آینده ما به خطر می‌افتد.

نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد: تأخیر در بهره‌برداری منابع نفتی به نفع ماست چون با رشد فن‌آوری، هزینه استخراج کاهش می‌یابد و با افزایش استخراج، دارایی‌های ملی کاهش می‌یابد.

وی با بیان این‌که دولت تحریم نفتی و بانکی را علت اصلی رکود می‌داند، گفت: دولت به عوامل داخلی رکود وزن کافی نداد و در نتیجه با کاهش اثر تحریم‌ها مجبور شدند صراحت اعلام کنند با رفع تحریم‌ها مشکلی حل نمی‌شود.

توکلی یکی از عوامل اصلی رکود را نابرابری توزیع درآمد‌ها خواند و گفت: وقتی نابرابری‌ها بیش‌تر می‌شود، ثمرات رشد اقتصادی فقط شامل سرمایه‌داران می‌شود که آن‌ها نیز ذخیره می‌کنند؛ اما اگر این منابع به فقرا داده شود، خرج می‌کنند چون نیازمندی‌های اولیه‌ای دارند و این امر باعث رونق بازار می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: ما از ابتدای کار دولت تأکید کردیم که باید چتر حمایتی روی فقرا باشد تا یارانه فقرا افزایش یابد، اما دولت حرف ما را گوش نکرد.

وی با اشاره به تلاش نمایندگان برای افزایش یارانه اقشار کم‌درآمد گفت: دولت در مخالفت با این امر اعلام کرد که ما به حساب‌های خصوصی افراد سرک نمی‌کشیم، این در حالی است که با این اقدام دولت می‌توانست مالیات منفی که همان یارانه‌هاست را کاهش داده و مالیات مثبت که مالیات از ثروتمندان است را افزایش دهد.

توکلی ادامه داد: دولت در حالی با بررسی اطلاعات حساب‌های شهروندان مخالفت کرد که در کشورهای غربی نشست‌های سالانه برای بررسی حساب‌های افراد در کشورهای مختلف برگزار می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با تأکید بر این‌که مقامات قضایی و مالیاتی نامحرم نیستند، گفت: به بنده می‌گویند که شما به دنبال کپونیزم هستید، من معتقدم حتی اگر کمونیسم هم درست شود، باید این کار انجام شود.

وی افزود: دولت آمریکا در پی رکود اخیر به ۴۵ میلیون نفر از جمعیت خود مکمل غذایی داد، این اتفاق در مهد سرمایه داری افتاد.

 

توکلی ادامه داد: اما ما سرانه انرژی را ادامه دادیم، در حالی که فقرا فقیرتر شدند و مسایل و مشکلات ادامه یافت.