نایب رییس شرکت بورس

سهامداران عمده با بازارگردانی صحیح و هوشمندانه ریسک‌های بازار را کاهش دهند

نایب رییس شرکت بورس با مدنظر قراردادن رشد بازار در روزهای اخیر و ورود نقدینگی به واسطه برخی سرمایه‌گذاران که ممکن است اطلاع کم‌تری از بازار داشته باشند، به سهامداران عمده توصیه کرد با رصد لحظه‌ای بازار حمایت‌های لازم را داشته باشند و به عنوان وزنه تعقل و تعهد بازار گرفتار موج‌سواری در بازار نشوند.

به گزارش مناقصه‌مزایده، محمودرضا‌خواجه‌نصیری، نایب رییس شرکت بورس و مدیرعامل تأمین سرمایه تمدن با اشاره به ورود نقدینگی به بازار سهام در روزهای اخیر و رشد قابل توجه شاخص و سهام شرکت‌ها که در بورس اتفاق افتاده گفت: به نظر می‌رسد نقدینگی جدیدی وارد این بازار شده و در این مرحله قسمتی از این نقدینگی مربوط به اشخاصی است که اطلاعات کافی از بورس ندارند و به واسطه اخبار شنیده شده در رابطه با شاخص بورس وارد بازار شده‌اند.

وی افزود: این مهم در عین این‌که یک فرصت برای بازار به حساب می‌آید؛ بالقوه می‌تواند یک تهدید هم باشد چراکه سابقه چنین شرایطی را در سال 92 نیز داشته‌ایم.

خواجه‌نصیری تصریح‌کرد: زمانی که بازار شروع به حرکت و رشد می‌کند و سهامداران جدید وارد آن می‌شوند نگرانی از این‌که این سهامداران بدون در نظر گرفتن شرایط بنیادی صرفاً با روند بازار حرکت کنند، وجود دارد.

وی افزود: به عبارت دیگر این سهامداران که با نظر داشتن حرکت ماه‌های قبل بازار تصمیم به سرمایه‌گذاری در بورس گرفته‌اند اگر افت بازار را مشاهده کنند نارضایتی قابل توجهی خواهند داشت، ضمن این‌که توجیه این مسأله که بورس جایی است که سود و زیان در آن محتمل است، برای اشخاص کم اطلاع کار ساده‌ای نیست.

مدیرعامل تأمین سرمایه تمدن خاطرنشان‌کرد: به نظر می‌رسد در شرایط فعلی سهامداران عمده و صاحبان سهام شرکت‌ها در قالب نهادهای مالی و یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری هلدینگ باید توجه کنند که همواره نسبت به سهامی که سهامدار آن هستند احساس تعهد کنند و در شرایطی که حس می‌کنند با توجه به توان کارشناسی و تحلیل بنیادی‌شان باید در سمت فروش ورود کنند تا بازار متعادل شود، بایستی این کار را انجام دهند و جلوی زیان غیرمنتظره سرمایه‌گذاران را بگیرند.

نایب رییس شرکت بورس افزود: به عبارت دیگر با توجه به کمبود بازار گردان در بازار به نظر می‌رسد مسؤولیت بازار‌گردانی به عهده سهامداران عمده است و این اتفاق بالقوه می‌تواند برای آنها منافعی در اختیار داشته باشد و در عین حال می‌تواند ریسک قالب توجهی از سرمایه‌گذارانی که در اثر هیجان در بازار سهم می‌خرند را کاهش دهد.

خواجه نصیری به همه سهامداران عمده توصیه کرد تا حتما بازار را در لحظه مدنظر داشته باشند و اگر به هر دلیلی بازار افت کند، انتظار می‌رود که این سهامداران حمایت‌های لازم را انجام دهند و حتی اگر نقدینگی برای مدیریت شرایط افت بازار لازم شود، این نقدینگی را تجهیز و به موقع و هوشمندانه اقدام کنند.

مدیرعامل تأمین سرمایه تمدن گفت: انتظار نمی‌رود که سرمایه‌گذاران نهادی بازار و سهامداران عمده که وزنه تعقل و تعهد بازار هستند این مسأله را فراموش کنند و گرفتار موج‌سواری در بازار شوند. بنابراین تأکید باید بر این باشد که نهادهای مالی متخصص در بازار در زمانی‌که نیاز هست از سهم‌ها حمایت کنند و تعهد به حمایت داشته باشند و اگر قیمت سهمی بالا رفت سرمایه‌گذاران عمده خود را بری از مسؤولیت ندانسته و اگر لازم است برای متعادل شدن بازار و جلوگیری از ریسک‌های سرمایه‌گذاری تلاش مجددانه انجام دهند و به موقع عمل کنند و نقدینگی لازم در زمان مناسب برای حمایت از بازار و شرایط بحرانی را نیز داشته باشند.

به گفته خواجه نصیری آنچه مسلم است سهامداری عمده و تأثیرگذاری آن در بازار یک موضوع دو طرفه است و این افراد نباید صرفاً به افزایش ارزش پرتفوی سهم خود فکر کنند به نظر می‌رسد این مسأله باید به صورت کاملاً مشخص و کارشناسی در سیستم‌های سهامداری به ویژه سرمایه‌گذاری‌ها و هلدینگ‌های کشور جا گرفته و حتی در ارزیابی صلاحیت مدیران و این نهادهای مالی مدنظر قرار بگیرد، چراکه بازار بورس همواره نیاز دارد فعالان هوشمندی داشته باشد تا ریسک‌های فعالان کم اطلاع‌تر را کاهش دهند و بتوانند پایداری را در رشد بازار و حفظ منابع مالی و نقدینگی ایجاد کنند.

خواجه‌نصیری تصریح‌کرد: در شرایطی که بسیاری از سهام‌ دارای کمبود در سهام شناور آزاد طبق مقررات پذیرش هستند و در حال حاضر سهامداران عمده توانا به تأمین آن از طریق نقدینگی موجود بازار هستند، برخی سهامداران عمده کماکان درصدد خرید سهم و کاهش سهام شناور آزاد می‌باشند. بنابراین ضرورت دارد بورس و فرابورس این موضوع را کنترل کنند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد