تأسیس شبکه استارت‌آپ‌های فناوری آسیا و اقیانوسیه

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور از تأسیس شبکه استارت‌آپ‌های فناوری آسیا و اقیانوسیه خبر داد و گفت: شرکت‌های نوپا امروزه اکوسیستم نوآوری کشور را پویاتر و پرتحرک‌تر کرده‌اند.

به گزارش مهر، سورنا ستاری در اولین اجلاس نوآوری آسیا و اقیانوسیه که در سالن اجلاس سران با حضور دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، گفت: موضوع محوری این اجلاس استارت‌آپ‌های فناوری در مسیر توسعه پایدار است، زیرا این موضوع برای کشور ما ایران موضوعی فوق‌العاده جذاب و مهم است.

وی خطاب به حاضران در سالن اجلاس و نمایندگانی از ۶۲ کشور عضو اسکاپ گفت: هر چند ممکن است شما ایران را با منابع زیرزمینی سرشار مانند نفت و گاز در دنیا بشناسید اما در واقع این توصیف اکنون فقط بخش کوچکی از منابع و توانمندی‌های اقتصادی و اجتماعی کشورمان را نشان می‌دهد.

ستاری تأکید کرد: در سالیان اخیر توجه دولت‌‌ها به توسعه نیروی انسانی به عنوان منبع اصلی حرکت اقتصادی بوده است.

وی با بیان اینکه ایران طی سه دهه اخیر سه موج مهم را در توسعه علمی و فناوری پشت سر گذاشته است، گفت: موج اول با محوریت توسعه علمی و آموزش‌های دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی طی شد که نتیجه آن در تعداد فراوان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بود؛ اکنون نزدیک به پنج میلیون دانشجو در ایران داریم و کشور ما در میان چند کشور اول دنیا بیشترین تعداد فارغ‌التحصیلان مهندسی را به خود اختصاص داده است.

معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ادامه داد: در موج دوم، شکل‌گیری مراکز رشد و پارک‌های فناوری و سرمایه‌گذاری دولت در فناوری‌های جدید و تشویق به تحقیقات و تولید علم مورد توجه قرار گرفت که نتیجه آن رشد علمی خیره‌کننده ایران بوده و هست.

وی با بیان اینکه ایران در سال ۲۰۱۱ بیشترین رشد علمی دنیا را تجربه کرده و اکنون نیز در غرب آسیا جایگاه اول و در دنیا جایگاه پانزدهم را به خود اختصاص داده است، گفت: اکنون موج سوم تحولات علمی و فناوری ایران با محوریت نوآوری و توجه به نقش زیست‌بوم توسعه نوآوری در کشور در جریان است و تلاش می‌شود نگرشی یکپارچه به نقش نهاد‌ها و بازیگران مختلف علمی، فناوری، اقتصادی، قانونی، سیاسی و اجتماعی شکل بگیرد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور افزود: شرکت‌های نوپا امروزه اکوسیستم نوآوری کشور را پویاتر و پرتحرک‌تر کرده‌اند.

وی تصریح کرد: تعداد زیاد مراکز نوآوری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، شرکت‌های های‌تک و شرکت‌های خلاق که فراتر از حوزه‌های اقتصادی در شهرهای بزرگ به حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی در شهرهای متوسط و کوچک در حال تسری هستند، نمونه‌هایی از فراگیر شدن نوآوری در ایران به شمار می‌روند.

به گفته وی، البته این موضوعات فقط محدود به ‌ای‌سی‌تی نبوده، بلکه حوزه‌های بیوتکنولوژی، سلول بنیادی، نانوتکنولوژی، هوا و فضا و سایر حوزه‌های مهم فناوری را هم شامل می‌شود.

وی تأکید کرد: حمایت از ۴۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان داخلی و رشد پی‌درپی رتبه ایران در شاخص جهانی نوآوری نشانه‌هایی از موفقیت کشور در این مسیر است.

ستاری با تأکید بر اینکه نوآوری موتور محرک برای توسعه فراگیر و پایدار جوامع بشری است، گفت: از این رو لازم است با نگاهی فراگیر به نوآوری، مسایل پیش‌رو را دوباره صورت‌بندی کرده و در طراحی راه‌حل‌های جدید علاوه بر فناوری‌های نوین، از ظرفیت‌های متنوع و توزیع شده نهادهای اجتماعی و بومی کشور‌ها نیز استفاده مؤثر کنیم.

معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: در نوآوری فراگیر نیاز عموم مردم و طبقات مختلف خصوصاً کم‌برخوردار در کانون توجه است و به جای نگرش تک‌بُعدی، پیشرفت افراد و جوامع و تقسیم‌بندی آنها، همچنین تفاوت‌های منطقه‌ای مدنظر قرار می‌گیرد تا راه‌حل‌های خلاقانه مبتنی بر واقعیت‌ها و بافت جوامع طراحی شود.

وی افزود: دولت‌‌ها در این مسیر جدید نوآوری مسؤولیتی بسیار مهم به عهده دارند، این مسؤولیت فراتر از حمایت از تولید علم، تحقیق و توسعه و حتی فراتر از تقویت و تسهیل پیوند‌ها میان بازیگران فعلی و ایجاد محیط توانمندساز برای آنها است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به راه‌حل‌هایی برای دولت‌‌ها برای ارتقای نوآوری‌های اجتماعی و زیست‌محیطی گفت: دولت‌‌ها می‌توانند ابزارهایی به عنوان چارچوب‌های قانونی و تنظیم‌گری مانند استانداردهای حفظ حقوق مصرف‌کننده، ابزارهای اقتصادی، ابزارهای مالی، توجه به استراتژی‌های منطقه‌ای و شبکه‌سازی، آموزش و تربیت نیروهای انسانی، حمایت از طرف تقاضا و بازارسازی برای نوآوری را سرلوحه کار خود قرار دهند.

ستاری خاطرنشان کرد: تصمیم به تأسیس شبکه استارت‌آپ‌های فناوری آسیا و اقیانوسیه در اجلاس پیش‌رو، نویدبخش ایجاد مسیرهای جدید همکاری میان کشورهای منطقه برای فعال کردن ظرفیت‌های جدید در نوآوری است.

وی با بیان اینکه این شبکه باید بتواند دو دسته از فعالیت‌ها را تسهیل کند، کمک به هم‌تایابی میان استارت‌آپ‌های منطقه از طریق تهیه و انتشار پروفایل شرکت‌ها و پروپوزال‌های همکاری، کمک به سازماندهی جلسات رودررو و پشتیبانی، ارائه اطلاعات مورد نیاز طرفین برای همکاری، دسته اول فعالیت‌ها در شبکه استارت‌آپی به شمار می‌روند.

ستاری افزود: فعالیت‌های توانمندساز برای معرفی شبکه و خدمات آن در قالب تعامل با کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا و اقیانوسیه و سایر نهادهای مربوطه سازمان ملل، راه‌اندازی وب‌سایت و بستر ارتباطی موردنیاز در شبکه‌سازی، تقویت ارتباط فعالان شبکه در قالب شرکت در نشست‌های سالانه و برنامه‌های تبادل تجربه و آموزشی دسته دوم فعالیت‌ها در شبکه استارت‌آپی به شمار می‌روند.

وی اظهار داشت: در این مسیر نهاد‌ها و آژانس‌های دولتی و خصوصی تسهیل‌گر، واسطه‌های فناوری و نوآوری که ارتباطات گسترده با استارت‌آپ‌ها در مناطق مختلف کشورهای آسیایی و اقیانوسیه دارند می‌توانند به فعالیت این شبکه کمک مهمی کنند.

آغاز فعالیت‌های فناورانه و نوآورانه با کشورهای خارجی

معاون رییس‌جمهور افزود: در سال‌های اخیر ابتکارات فناوری و نوآوری متعددی با نقش آفرینی ایران در میان کشورهای آسیایی، کشورهای مسلمان و کشورهای در حال توسعه آغاز شده است.

وی گفت: شبکه انتقال و تبادل فناوری میان هشت کشور در حال توسعه و جایزه مصطفی‌(ص) به عنوان نماد عالی علم و فناوری از جمله اقدامات مشترک بین کشور‌هاست.

به گفته ستاری، ایران در مجامع منطقه‌ای مهم دیگری مشارکت داشته که برگزاری اجلاس نوآوری آسیا و اقیانوسیه از آخرین نمونه‌های آن است. ایران برای ایفای نقش در حوزه علم و فناوری در میان کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه مصمم و بر این باور است که همکاری‌های تنگاتنگ منطقه‌ای تنها راه حرکت به سمت حل مسایل مشترک منطقه و در عین حال ممانعت از یک‌جانبه‌گرایی و انحصارطلبی برخی قدرت‌‌هاست.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم این اجلاس و گفت‌و‌گو‌ها و بازدیدهای متنوعی که در آن تعبیه شده، فرصت خوبی برای اشتراک‌گذاری تجربیات و ایده‌های ارزشمند شرکت‌کنندگان و سرآغاز همکاری‌های منسجم‌تر کشورهای آسیا و اقیانوسیه در راستای اهرم کردن نوآوری فراگیر در توسعه پایدار باشد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد