کرباسیان عنوان کرد

بسیاری از طرح‌های معدنی میراث دوران سازندگی است

رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران میراث به جای مانده از دوران هاشمی‌رفسنجانی را تشریح کرد

مهدی‌کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت  در گفت‌وگو با ایسنا به مناسبت درگذشت آیت‌ا...هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به سوابق و عملکرد ایشان در دوره‌های مختلف گفت: آیت‌ا...هاشمی اسوه مقاومت، تلاش، صبر و سازندگی بود که عملاً شامل یکی از دعاهای خیلی خوبی که بسیاری اوقات برای هم قرائت می‌کنیم، شده‌اند؛ یعنی عاقبت ایشان ختم به خیر شد و به دور از هر گونه بیماری، ذلت و هر مسأله‌ای که بخواهد مخل شخصیت ایشان باشد، با عزت این دنیا را ترک کرد و جایش بین مردم و دوستداران نظام و انقلاب بسیار خالی خواهد ماند.

وی با اشاره به دوره‌ای که در دهه ۷۰ در دولت سازندگی، مسؤولیتی را برعهده داشت، اظهار کرد: در سال‌های ۷۰ تا ۷۶ مسؤولیت سازمان تأمین اجتماعی بر عهده من بود و این توفیق را داشتم که مستقیماً با آیت‌ا...هاشمی‌رفسنجانی کار کنم که ایشان نیز به علت علقه و علاقه‌ای که به مردم و افراد ضعیف و مستمند داشت، بسیار با دقت و باحوصله مسایل را پیگیری و حمایت می‌کرد و به صورت ادواری با ایشان جدای از مراسم‌‌ها و مناسبت‌هایی که خدمتشان می‌رسیدم، ملاقات می‌کردم و گزارش‌هایی را در اختیارشان می‌گذاشتم.

رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران در ادامه افزود: بعد از ملاقات‌هایی که با آقای هاشمی انجام می‌شد، ایشان می‌گفت که این گزارش‌ها را شخصاً به مقام معظم رهبری ارایه کنم تا در جریان وضعیت جاری جامعه قرار بگیرند که همین امر موجب می‌شد که با افتخار خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و گزارش‌های سازمان تأمین اجتماعی را در اختیار ایشان قرار بدهم.

وی با اشاره به اولویت‌هایی که آیت‌ا...هاشمی در دوره ریاست‌جمهوری داشتند، عنوان کرد: از جمله مسایلی که مورد توجه آیت‌ا...هاشمی قرار داشت، حوزه‌های درمان، کارگران و بازنشستگان در تأمین اجتماعی بود که به خاطر دارم در زمانی که پیشنهاداتی را برای بهبود اوضاع تأمین اجتماعی با ایشان در میان می‌گذاشتیم با قدرت آن را پیگیری و حمایت کرده و حتی اگر نیاز بود با مرحوم حبیبی نیز هماهنگ می‌کردم تا مصوبات مربوط به شورای نگهبان نیز با مشکلی مواجه نشود و همین امر باعث شده بود با حمایت‌های ویژه‌ای که از سازمان تأمین اجتماعی صورت می‌گرفت این سازمان عملکرد درخشانی داشت.

رییس تأمین اجتماعی دولت سازندگی ادامه داد: حتی در جلسه‌ مجمع تشخیص مصلحت نظام که هفته گذشته برگزار شد، محمودواعظی تلفنی به من گفت که در موضوع تأمین اجتماعی و فقرزدایی، آیت‌ا...هاشمی خواستار شده سیاست‌گذاری‌ها با دقت انجام شود و در همین زمینه من هم به عنوان کارشناس حتما در جلسه شرکت و نظرات خود را اعلام کنم.

تا همین اواخر آیت‌ا...هاشمی پیگیر پروژه‌های عمرانی بودند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آخرین ملاقات‌هایی که با آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در ماه‌های اخیر داشته است، گفت: آخرین بار که برای اجلاس بین‌المللی معدن از ایشان به خاطر اهمیت اقتصاد مقاومتی و جایگاهی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام داشت، دعوت کردیم برای افتتاحیه در این اجلاس که بیش از ۱۱۷ نفر و ۶۳ شرکت معتبر خارجی در آن شرکت داشتند، سخنرانی کند. آیت‌ا... هاشمی با وجود سختی‌هایی که داشت، به خاطر درک اهمیتی که در این حوزه وجود دارد، پذیرفت و یک سخنرانی نیم‌ساعته به صورت ایستاده در مقابل حضار انجام دادند.

وی در همین باره افزود: در زمانی که ایشان برای اجلاس به سالن آمد و من چند پروژه‌ را به شکل خلاصه برایشان توضیح می‌دادم، آیت‌ا... هاشمی بسیاری از این پروژه‌ها را در ذهن خود داشت، چرا که در زمان ریاست‌جمهوری ایشان آغاز شده بود و حتی در زمانی که در حال تشریح بود، سؤالات فنی و ریزی را درباره طرح‌ها از من می‌پرسید که این نشان از اهمیت طرح‌های عمرانی و زیرساختی از نظر ایشان داشت.

رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی با اشاره به سابقه فعالیت معدن در دوره ریاست‌جمهوری آیت‌ا...‌هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: خیلی از طرح‌هایی که امروز به مرحله افتتاح و بهره‌برداری می‌رسد از زمان دولت سازندگی شروع شده‌اند که آخرین آنها تیتانیوم کهنوج بود که هفته‌های گذشته توسط معاون اول رییس‌جمهور کلنگ‌زنی شد. پروژه طرح‌های توسعه فولاد مبارکه نیز که امروز یکی‌یکی به بهره‌برداری می‌رسند یا طرح‌های توسعه ذوب‌آهن که در حال تولید هستند و همچنین طرح‌های توسعه صنعت مس که امروز از بازدهی آنها بهره‌مند هستیم و دیگر مواردی که از دولت آیت‌ا...هاشمی به جای مانده که اگر بخواهیم لیستی از آنها را ارایه کنیم، بسیار طولانی خواهد شد.

وی افزود: تمام این طرح‌ها در حالی امروز از آن دوران به جا مانده که باید حواسمان به این باشد که آن زمان در دوران پس از جنگ قرار داشتیم و در حال بازسازی کشور بودیم و دولت نیز از وضع مالی خوبی برخوردار نبود اما توجهی که به پروژه‌های عمرانی و صنعت و معدن می‌شد، باعث شد تا دستاوردهای امروز رقم بخورد.

 

کرباسیان ادامه داد: در نمونه‌ای دیگر می‌توان به تشکیل وزارت معادن و فلزات اشاره کرد که با حمایتی که در آن زمنیه صورت گرفت، این‌ها نشان از توجه به اقتصاد مقاومتی داشت که از جمله ویژگی‌های دولت سازندگی و شخص آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی بود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد