رییس خانه معدن

رتبه دوم ایران در تولید سنگ تزیینی و نما در جهان

رییس خانه معدن ایران با اعلام این‌که امروز ایران به عنوان دومین تولیدکننده سنگ تزیینی و نما در سطح جهان محسوب می‌شود، گفت: حمایت‌های دولت و برنامه‌ریزی هدفمند در این عرصه می‌تواند در یک دوره 5ساله ارزش صادرات این بخش را به دو میلیارددلار برساند.

محمدرضا‌بهرامن در گفت وگو با ایرنا افزود: آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد اکنون تولید سنگ تزیینی و نمای کشور به حدود 12میلیون‌تن رسیده که نشانه توانمندی این بخش است؛ اما در عرصه صادرات به‌دلیل شرایط نوسان نرخ‌ها و در مقطعی رونق بازار داخلی، توجه به صادرات به عنوان یک اصل جدی مورد کم‌توجهی شد.

وی خاطرنشان‌ساخت: حضور در بازارهای جهانی سنگ، نیاز به یک سیاست مدون و بلندمدت دارد که در این ارتباط ضعف داشتیم؛ انتظار می‌رود دولت دوازدهم با پشتیبانی جدی از این بخش، موجب حرکت رو به جلو در عرصه صادرات شود.

برجام سنگ بنای سرمایه‌گذاری خارجی

رییس خانه معدن در ادامه از توافقنامه برجام به عنوان سنگ بنای جلب و جذب سرمایه‌گذاری خارجی یاد کرد و افزود: مدت‌ها موضوع سرمایه‌گذاری خارجی در کشور با کم توجهی و بی‌برنامگی روبه‌رو بود، اما دولت یازدهم توانست در چارچوب توافق برجام، زمینه تعاملات بین‌المللی را فراهم سازد و گامی مهم در عرصه اقتصادی‌ بردارد.

وی با تأکید بر این‌که برجام آثار مؤثر خود را بر اقتصاد ایران نشان داد، گفت: البته همچنان در ارتباط با مسایل بانکی جای کار دارد، اما در صنایع بزرگ خود را نشان داد و با رایزنی‌های لازم به ویژه با دولت‌های اروپایی، برخی مذاکرات و سرمایه‌گذاری جدید صورت گرفت و در بخش خودروسازی نیز نتایجی به همراه داشت.

دویست و بیست و دومین جلسه هیأت سرمایه‌گذاری خارجی دوازدهم دیماه امسال در محل سازمان سرمایه‌گذاری با حضور اعضای هیأت سرمایه‌گذاری خارجی برگزار شد و در مجموع 23طرح سرمایه‌گذاری خارجی شامل 16طرح جدید و 7 طرح دیگر مرتبط به طرح‌های فرعی سرمایه‌گذاری خارجی با اعتبار بیش از 600 میلیون دلار به تصویب هیأت سرمایه‌گذاری خارجی رسید.

بخش معدن دارای مزیت جذب سرمایه‌گذاری خارجی

بهرامن با بیان این‌که بخش معدن از ظرفیت و قابلیت لازم برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی برخوردار است، گفت: ساختار و ظرفیت‌سازی جدید در بخش معدن به منظور تأمین مواداولیه مورد نیاز یک مشخصه قابل توجه است و سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این بخش هرچند مشخصه کلان ندارد، اما در بخش معادن کوچک نیز حداقل پیامد آن فراهم شدن 50 شغل جدید است.

به گفته رییس خانه معدن ایران، ارتباط پیوسته میان خانه معدن با اتاق‌های ایران و تهران سبب شد تا در مذاکرات با طرف‌های خارجی برای تصویرسازی شفاف از بخش معدن کشورمان به ایفای نقش بپردازیم و این مهم در پیوند با توافق برجام و رایزنی‌های پس از آن دنبال شد و تداوم دارد.

نمایشگاه‌ها فرصتی برای آشکار‌سازی زمینه‌های همکاری

بهرامن گفت: برپایی نمایشگاه‌های تخصصی از توانمندی و زمینه‌های سرمایه‌گذاری در بخش معدن، این امکان را به طرف‌های خارجی داد تا چگونگی همکاری و حضور در عرصه‌های معدنی ایران را باز شناسند و خانه معدن نیز به منزله چراغ راهنما برای رسیدن به هدف، توسط طرف‌های خارجی بود.

رییس خانه معدن ایران ادامه‌داد: شماری از سرمایه‌گذاران خارجی وارد بخش معدن ایران شده و از مرحله اکتشاف تا فرآوری فرصت حضور یافته‌اند، اما این مهم آغاز راه است و انتظارات فعالان معدنی را برآورده نمی‌سازد.

وی ابراز امیدواری کرد، سیاست شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی در بُعد داخلی، این فرصت را برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم سازد تا با اطمینان بیش‌تری در این عرصه وارد شوند؛ در عین حال سیاست حمایتی دولت از بخش معدن، اطمینان خاطر لازم را به طرف‌های خارجی می‌دهد.

صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران در دوره 10 ماهه امسال (منتهی به دی ماه) افزون بر 53.3 میلیون تن به ارزش بیش از 7.5 میلیارد دلار بود که بیش‌ترین سهم مربوط به زنجیره فولاد و محصولات فولادی به ارزش 2.7 میلیارد دلار ثبت شد.

انتظار می‌رود امسال مجموع صادرات فولاد کشور به رقم رکورد گونه 8میلیارد دلاری برسد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد