سهم 14.5 میلیارد دلاری پتروشیمی‌ها در تأمین ارز صادراتی

 پتروشیمی‌ها،‌ تاکنون در مجموع حدود 14.5 میلیارد دلار ارز صادراتی در سامانه نیما عرضه کرده‌اند که به گفته رئیس‌جمهوری بیش از تعهدات پتروشیمی‌ها در این زمینه بوده و بخش بزرگی از نیازهای ارزی کشور در سامانه نیما را ‌تأمین کرده‌ است.

به گزارش ایرنا، پتروشیمی‌ها در صنایع نفت‌وگاز به‌عنوان آخرین حلقه شناخته می‌شوند و بالاترین ارزش‌افزوده را نیز به همراه دارند. از همینرو است که توسعه این صنعت در کشور به معنای فاصله گرفتن از خام‌فروشی و ارزآوری به‌شمار می‌رود.

با توجه به این مهم و فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی در ایران، توسعه این صنعت در دولت تدبیر و امید سرعت گرفت تا آنجا که به گفته حسن روحانی، ‌رئیسجمهوری ایران، در پتروشیمی‌از خام‌فروشی جدا و وارد مرحله ارزش‌افزوده و زنجیره‌های بعدی شده‌ایم.

روحانی که عصر دوشنبه گذشته در نشست تولیدکنندگان و فعالان صنایع پتروشیمی‌و فولاد کشور به عنوان فعالان خط‌مقدم جبهه اقتصادی کشور و صادرات مهم کشور سخن می‌گفت، تأکید کرد: تولیدات پتروشیمی‌از سال ۹۲ تا پایان امسال، دو برابر شده است. اینکه تولید دو برابر شده، هنر بسیار بزرگی است یعنی هرچه تولید در قبل و بعد از انقلاب و در دولت‌های گذشته بوده، در این هفت سال معادل تولیدات کار شده است.

وی ادامه داد: شرکت‌های پتروشیمی‌ هم بار سنگین تولید و صادرات غیرنفتی را بر دوش دارند و هم تأمین ارز مورد نیاز در بازار نیما و ایجاد اشتغال برعهده آنهاست. محصولات ما می‌تواند از نظر کیفیت با محصولات سطح جهان رقابت کند. طبیعی است که از لحاظ کیفیت اگر نتوانیم رقابت کنیم، نمی‌توانیم بازار پایداری را در اختیار داشته باشیم.

رئیسجمهور البته معتقد است که پتروشیمی‌در زنجیره ارزش باید یک گام فراتر از آنچه تا امروز بوده بردارد. در حال‌حاضر بخشی از محصولات پتروشیمی، بخشی دیگری از پتروشیمی‌را تأمین می‌کند و آن بخش هم بخش دیگر را تأمین می‌کند. این زنجیره باید تا مصرف نهایی تکمیل شود در بعضی بخش‌ها زنجیره تکمیل شده اما در بخش‌هایی نیازمند کار بیشتر در پایین دست محصولات هستیم.

وی درباره اهمیت سرمایه‌گذاری برای آینده گفت: ۱۴میلیارد دلار در پتروشیمی‌برای تحقق جهش‌دوم سرمایه‌گذاری کردیم و هشت میلیارد دلار هم تاکنون برای جهش‌سوم سرمایه‌گذاری انجام شده است که تا سال ۱۴۰۴ به نتیجه می‌رسد.

روحانی با بیان اینکه در این دو سال و سه ماه که از تحریم‌های یکجانبه آمریکا می‌گذرد، همه مردم به سهم خودشان ایستادگی کردند، گفت: صنعت پتروشیمی‌در خط‌مقدم این مبارزه بودند. زیرا اولاً نیازهای داخلی را تولید کردند و ثانیاً بخش بزرگی از نیازهای ارزی کشور در سامانه نیما توسط آنها پاسخ داده شده است. در واقع پتروشیمی‌ها صددرصد آنچه قول داده بودند و بیشتر از صددرصد از تعهد بازگشت ارز صادراتی را در سامانه نیما عرضه کرده‌اند.

پیگیری‌های ایرنا از سامانه نیما نشان می‌دهد که مجموع عرضه ارز صادراتی در این سامانه از ابتدای راه‌اندازی این سامانه در نیمه نخست ۹۷ تا ۳۰خرداد ۹۹ در مجموع ۳۰ میلیارد و ۷۵ میلیون یورو بوده است. با تبدیل یورو به دلار با ضریب 1.18 برابر، ‌این عدد حدود ۳۶ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

در همین زمینه به گفته رئیس کل بانک‌مرکزی، ۳۶ شرکت صادرکننده پتروشیمی، ۲۴شرکت عمده فولادی و معدنی و ۴۸ شخص حقوقی از سایر گروه صادرکنندگان (با صادرات بیش از ۱۵ میلیون دلار که حداقل ۷۰ درصد ارز ناشی از صادرات خود را در دو سال گذشته به چرخه اقتصاد برگردانده‌اند) در دو سال گذشته بیش از ۲۴ میلیارد دلار ارز به چرخه اقتصاد کشور برگردانده‌اند.

این آمار نشان می‌دهد سهم این صادرکنندگان از عرضه ارز در سامانه نیما، حدود ۷۰ درصد بوده است.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی‌پیش از این نیز در گفت‌وگو با ایرنا، با تأکید بر اینکه پتروشیمی‌ها فراتر از تعهد خود ارزهای صادراتی را در سامانه نیما عرضه کرده‌اند،‌ گفته بود که‌ سهم پتروشیمی‌ها در تأمین ارز سامانه نیما ۴۰ درصد است.

این اعداد نشان می‌دهد پتروشیمی‌ها در مجموع با توجه به ۳۶ میلیارد دلار ارز عرضه شده در نیما و سهم ۴۰درصدی خود در این سامانه تاکنون حدود 14.5 میلیارد دلار ارز در سامانه نیما عرضه کرده‌اند.

البته به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، پتروشیمی‌ها ۸۵ درصد از ارزهای صادراتی خود را در سال ۹۸ در سامانه نیما، عرضه کرده‌اند.

بهزاد محمدی همچنین تأکید کرده که صادرات پتروشیمی‌در سال گذشته ۱۰میلیارد دلار ارزآوری داشته که با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که تنها در سال گذشته پتروشیمی‌ها 8.5 میلیارد دلار ارز در نیما عرضه کرده‌اند که سهم به‌سزایی در کنترل بازار ارز داشته است.

این در حالی است که براساس آمار سامانه نیما در سال۹۸ حدود ۱۹ میلیارد دلار ارز صادراتی از طریق سامانه نیما به چرخه اقتصاد بازگردانده شد که سهم پتروشیمی‌ها در این بازه‌زمانی ۴۵ درصد بوده است.

این عدد در کنار اجرای طرح‌های توسعه‌ای است که در این صنعت اجراء شده و زمینه را برای جهش‌دوم و سوم پتروشیمی‌ظرف چهارسال آماده کرده است.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد