مدیرعامل آبفای تهران خبر داد

احداث 30 مخزن اضطراری آب در سال 97

مدیرعامل آبفای استان تهران با بیان این‌که تنگناهای مالی مانع اصلی ساخت پرشتاب سامانه‌های توزیع اضطراری آب تهران است، گفت: در سال 97 تعداد 30 سامانه توزیع اضطراری آب در تهران ساخته می‌شود.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از وزارت نیرو، محمدپرورش در این باره گفت: پیش از این اجرای مخازن اضطراری آب تنها در کشور ژاپن پیش‌بینی شده بود و کشورهای زیادی چنین مخازنی را برای مواقع اضطراری در نظر نگرفته‌اند و آنچه امروز آبفای استان تهران تلاش می‌کند تا در تهران فراهم شود پیش از این در سند جایکا آمده و آبفای استان تهران نیز مطالعاتی علاوه بر آن انجام داده بود.

خردادماه امسال نخستین مخزن و سامانه اضطراری آبرسانی کشور به صورت آزمایشی در منطقه یک تهران به بهره‌برداری رسید و اسفندماه نیز مخزن دیگری در پارک شهر افتتاح شد.

وی اشاره کرد که اجرا شدن این موضوع منوط به انجام فازهای یک و دو مطالعات آبرسانی در شرایط اضطراری در تهران و انطباق این مخازن با شبکه توزیع آب است؛ به‌گونه‌ای که هیدرولیک شبکه و کیفیت آب ذخیره‌شده کاملاً کنترل‌شده و دارای استانداردهای کیفی باشد.

پرورش اضافه‌کرد: این کار به دلیل پیچیدگی و حساسیت موضوع نیازمند زمان کافی برای انجام مطالعات و دریافت تأییدیه‌های لازم مهندسی و مدیریتی از مراجع ذی‌صلاح از جمله شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران است.

به گفته پرورش دو مخزن به بهره‌برداری رسیده در تهران 100‌هزار لیتر ظرفیت دارند و برای بروز حوادث غیرمترقبه طراحی شده‌اند و در شرایط بحرانی در 3روز ابتدایی آب مورد نیاز حدود 11 هزار نفر را تأمین می‌کنند و مکانیابی‌‌ها به صورتی انجام شده تا در3 روز ابتدایی حادثه که اغلب آبرسانی به شهر‌ها دچار مشکل است، هر شخص در فاصله نهایت 1000 متری بتواند به این مخازن دسترسی داشته باشد.

آبفای استان تهران تا کنون جلساتی را با شهرداری و شورای شهر به‌ویژه کمیته محیط‌زیست داشته‌ است و آنها نیز برای کمک به تأمین منابع مالی برای انجام این پروژه قول مساعد داده‌اند.

به تازگی کلیات طرح آبرسانی اضطراری تهران با حضور زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون ایمنی و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر تهران تصویب شده است.

صدراعظم نوری در این جلسه اظهار امیدواری کرده است که پیش‌نویس لایحه طرح آبرسانی اضطراری تهران با تشکیل کارگروه ویژه آب تا فروردین‌ماه نهایی و برای تصویب در صحن شورای اسلامی شهر تهران در اردیبهشت‌ماه سال آینده با قید فوریت ارایه شود.

طرح آبرسانی اضطراری تهران از امسال وارد فاز عملیاتی شده است و انتظار می‌رود به دنبال تصویب این طرح در شورای اسلامی شهر تهران از سال آینده با شتاب بیش‌تری ادامه یابد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد