سهم اندک ایران از تجارت برق

ایران با توجه به پتانسیل‌هایی که دارد می‌تواند علاوه بر منطقه، تأمین برق اروپا را عهده‌دار شود که در این زمینه اقداماتی در حال انجام است.

به گزارش مهر، با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی و همچنین منابع و پتانسیل‌های کشور، متأسفانه ایران از تجارت برق همانند تجارت گاز سهم اندکی دارد. سهمی که انتظار می‌رود با توجه به تعدد همسایگان، بیش از میزان کنونی باشد.

در این ارتباط، پیام باقری، نایب رییس هیأت مدیره سندیکای برق ایران با بیان این‌که میزان صادرات و واردات برق ایران متناسب با فصول سال در تغییر است، به مهر گفت: در فصل تابستان که میزان مصرف داخلی به دلیل گرمای هوا افزایش می‌یابد، میزان صادرات ما به حداقل ممکن (سقف قراردادی) می‌رسد و حتی در مواردی شاهد واردات برق هستیم که این روال در فصل زمستان برعکس می‌شود.

وی به‌طور متوسط بیش‌ترین میزان صادرات برق کشور را ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات اعلام کرد و ادامه‌داد: این میزان، متناسب با فصول مختلف سال متفاوت است. اما میزان واردات ما نیز حداکثر حدود ۷۰۰ مگاوات بوده است. این در حالی است که طبق توافقات اخیر بین ایران و جمهوری آذربایجان قرار است ایران حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ مگاوات برق از این کشور وارد کند که در مجموع میزان واردات ما را به حدود ۱۷۰۰ مگاوات در بهترین حالت می‌رساند.

نایب رییس هیأت مدیره سندیکای برق ایران با بیان این‌که ایران با وجود پتانسیل‌های بالا سهم ناچیزی در تجارت برق دارد، تصریح کرد: با توجه به پتانسیل‌های کشور در تولید و صادرات برق، ایران می‌تواند تبدیل به هاب برقی منطقه شود. به‌ویژه آن‌که تقریباً تمام کشورهای اطراف ایران کشورهای در حال توسعه هستند که برای رونق صنعت خود نیاز زیادی به برق دارند. اما باید توجه داشت که فرصت ایران برای تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه اندک است چرا که هر یک از این کشور‌ها برای تأمین نیاز خود به سرعت در حال خلق منابع جدید هستند. به‌طور مثال پاکستان که نیاز بالایی به برق دارد از طریق پروژه کاسا ۱۰۰۰ از کشورهایی مثل قرقیزستان و تاجیکستان از مسیر افغانستان برق را دریافت می‌کند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد