مصرف برق در کشور باید به ۵۲ هزار مگاوات برسد

 

وزیر نیرو با بیان این‌که مصرف برق در کشور به بیش از ۵۸ هزار مگاوات رسیده است، خواستار کاهش مصرف به کم‌تر از ۵۲ هزار مگاوات شد.

به گزارش مهر، رضا اردکانیان در مراسم بهره‌برداری از پست ۲۳۰ کیلوولت نصیرلوی گرمی در استان اردبیل گفت: با توجه به تداوم گرما مصرف برق در کشور ۵۸ هزار مگاوات را رد کرده است که این میزان مصرف از ظرفیت تولید بسیار بالاتر است.

وی میزان تولید برق را ۵۲ هزار مگاوات برشمرد و یادآور شد: میزان مصرف و تولید 4 تا 6هزار مگاوات تفاوت دارد و این یکی از دلایل خاموشی‌های اعمال شده در کشور است.

وزیر نیرو با تأکید بر لزوم کاهش ۱۰ درصدی مصرف از سوی مشترکان و شهروندان بیان‌داشت: شیوه مصرف انرژی با نارسایی‌های عمده‌ای در کشور روبه‌رو بوده و لازم است تا مصرف انرژی به‌ویژه در بحث برق و آب اصلاح شود.

وی با بیان این‌که امسال یکی از خشک‌‌ترین سال‌های نیم قرن اخیر را تجربه می‌کنیم، متذکر شد: البته این فقط شامل ایران نمی‌شود بلکه تمام دنیا با خشکسالی و کم‌آبی دست به گریبان هستند.

اردکانیان ادامه داد: در این شرایط باید با شرایط اقلیمی کم آبی و محدودیت منابع زیست‌محیطی سازگار شویم و در این راستا ضروری است اصلاح الگوی مصرف را در پیش بگیریم.

وی صرفه‌جویی و تغییر الگوی مصرف در کنار توسعه پایدار را راهکار مهم در بحث انرژی برشمرد و افزود: در راستای تغییر الگوی مصرف کنترل مصرف در ادارات را با تغییر ساعات کاری آغاز کردیم و تلاش می‌کنیم برخی بی‌توجهی‌ها و غفلت‌‌ها در مصرف برق در ادارات کاهش یابد.

وزیر نیرو با اشاره به طرح‌ها و بسته‌های تشویقی در حوزه صنایع و کشاورزی با هدف اصلاح الگوی مصرف یادآور شد: تمام این برنامه‌ها برای مدیریت مصرف اعمال می‌شود، البته تأثیرگذاری آن در گرو مشارکت عمومی بوده و باید شهروندان همکاری مناسبی داشته باشند.

وی همچنین به تبادل انرژی ایران با کشور جمهوری آذربایجان اشاره کرد و بیان‌داشت: ما با کشورهای همسایه در زمینه برق و انرژی همکاری‌های خوبی داریم و در زمان نیاز کمبودهای همدیگر را رفع می‌کنیم.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد