کرباسیان اعلام کرد:

توسعه معادن روستایی با اختصاص ١٢٠٠میلیارد تومان اعتبار

گروه معدن و زمین- رییس هیأت عامل ایمیدرو از اختصاص 1200میلیارد تومان اعتبار برای توسعه معادن روستایی خبر داد.

 به گزارش مناقصه‌مزایده، مهدی‌کرباسیان در مراسم امضای توافقنامه همکاری حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از منابع صندوق توسعه ملی در بخش معدن و صنایع معدنی ضمن بیان این مطلب اظهارداشت: مجلس شورای اسلامی طی سال گذشته، تصمیم مناسبی مبنی بر تصویب 1.5میلیارددلار برای توسعه و اشتغال مناطق روستایی گرفت که 10درصد آن (1200میلیارد تومان) به بخش معدن اختصاص می‌یابد.

 وی افزود: با همت منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همکاران، ایمیدرو، دهقانی، رییس صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی و خانه معدن توافقنامه همکاری برای توسعه معادن روستایی تهیه شد و نظرات معاونت برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور لحاظ شد.

جایگاه معادن کوچک

رییس هیأت عامل ایمیدرو با بیان این‌که بیش از 90درصد معادن کشور معادن کوچک و روستایی هستند، گفت: بر اساس توافقنامه انجام شده، این نوع معادن می‌توانند تا سقف 15میلیاردتومان وام دریافت کنند و با تضمین صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با آرامش خاطر در حوزه راه‌اندازی، بهره‌برداری و فرآوری معادن فعالیت کنند.

وی ادامه‌داد: در این زمینه، از نظرات تخصصی خانه معدن و ادارات صنعت، معدن و تجارت استان‌ها استفاده خواهیم کرد. همچنین با حمایت همه نهاد‌ها و تلاش مؤسسات و با سرعت در کار و کاهش زمان رسیدگی، توسعه بخش معدن و فرآوری موادمعدنی اتفاق خواهد افتاد.

35هزار نفر اشتغال جدید در معادن روستایی

عیسی‌منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم گفت: رویکرد وزارت کار در دولت یازدهم و دوازدهم در نحوه ورود به اقتصاد تغییر کرده و از رشد اقتصادی صرف به رشد اقتصادی همراه با اشتغال و کاهش فقر سوق یافته است. بر این اساس، اولویت‌های اشتغال‌زایی مشخص شده که فرآوری موادمعدنی نیز جزو این اولویت‌ها است.

وی افزود: در این زمینه، حلقه‌های زنجیره ارزش مدنظر قرار گرفته که ایمیدرو ظرفیت‌های خوبی دارد و هم کار خوبی انجام شده است که به نوعی سیاست انتخابی است تا منابع جهت داده شود.

منصوری با اشاره به این‌که در قانون، حمایت از توسعه و اشتغال روستایی و عشایری تصریح شده است، گفت: معادن کوچک و فراوری محصولات معدنی از موارد تمرکز ماست و در نتیجه روی آن متمرکز می‌شویم. در این سیر، فرایند سرمایه‌گذاری را تسهیل می‌کنیم.

وی ادامه‌داد: صندوق‌های ضمانت از جمله صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی ورود پیدا کرده‌اند و در نتیجه دغدغه صندوق توسعه ملی نیز کم خواهد شد. همچنین سرمایه‌گذاری‌ها به هدف خواهد نشست و نگران پرداخت نیستیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که با توسعه معادن روستایی 35هزار نفر اشتغال پایدار جدید ایجاد خواهد شد، گفت: این اقدام فرصت مناسبی برای اشتغال است و موجب توسعه کسب و کار ناوابسته به منابعی همچون آب شود.

معاون وزیر کار یادآورشد: در سال‌های گذشته اقتصاد روستایی کشور با بیش‌ترین وابستگی به بخش کشاورزی فعال بود که امروز آثار سوء آن را در مسایل محیط‌زیستی شاهد هستیم، اما حوزه معدن حوزه‌ای است که می‌تواند به خلق ارزش افزوده و اشتغال در مناطق روستایی کمک شایانی داشته باشد.

نقش جدی ایمیدرو در توسعه مناطق روستایی

ناصرزرگر، معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی نیز گفت: طی 1.5سال گذشته با مجموعه‌های معدنی، شورای توسعه معادن در روستاهای کشور ایجاد کردیم تا برای بی‌توازنی گسترده‌ای که بین مناطق روستایی و شهری شکل گرفته و منجر به مهاجرت 11میلیون نفری شده است، سیاست‌گذاری‌هایی صورت گیرد تا این بی‌توازنی در حوزه معدن کم‌تر شود.

وی افزود: با این اقدام، معادن حاشیه روستا‌ها می‌توانند فعال شوند و منافع آن به تثبیت جمعیت منجر شود و در نتیجه توان مهندسی جوامع محلی بالا رود و به پایداری افراد متخصص در این مناطق کمک کند. از این رو، برای ایمیدرو وظایفی مشخص شد و این سازمان با امکانات موجود، نقش جدی در توسعه این مناطق خواهد داشت. وجود صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی می‌تواند تسهیل‌کننده امور باشد و این اقدام بسیار مبارکی است.

کارکرد صندوق بیمه؛ تسهیلگر و تضمین‌کننده

فریددهقانی، رییس صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی نیز با اشاره به فرایند اعطای وام اشتغال روستایی طبق مفاد توافقنامه مذکور گفت: در ابتدا، فعالان بخش معدن همه درخواست‌های خود از بانک‌ها را که در شعاع 20کیلومتری روستا‌ها قرار دارد در طرح کارا ثبت نام می‌کنند. دستگاه اجرایی مربوطه در استان نیز میزان عملکرد معدن را بررسی می‌کند و به صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی ارسال شده و در آنجا ارزیابی تخصصی و فنی و مالی صورت می‌گیرد و سپس طرح به‌ کارگروه ملی ارسال می‌شود.

وی ادامه‌داد: پس از تأیید کارگروه ملی، به صندوق بیمه ارسال می‌شود و ما به عنوان درصد بسیار کمی (زیر دودرصد) به عنوان صدور ضمانتنامه یا بیمه‌نامه دریافت می‌کنیم. پس از آن بانک بیمه‌نامه را به عنوان وثیقه می‌پذیرد و بهره‌بردار هیچ نوع تماسی با ما از نظر توثیق وثایق نزد بانک ندارد و کارکرد صندوق تسهیلگر و تضمین‌کننده برای اعطای وام است.

گفتنی است که تفاهمنامه همکاری برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی روستایی با حضور کرباسیان، رییس هیأت عامل ایمیدرو، منصوری، معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و زرگر، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور امضا شد.

این توافقنامه همکاری با هدف حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در بخش معدن و صنایع معدنی به امضا رسید.

موضوع توافقنامه استفاده مناسب از توانایی‌های ستادی، آماری، فنی و مالی برای انجام وظایف مشخص شده در آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی عشایری توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور استفاده از منابع مشخص شده در آیین‌نامه اجرایی در زمینه معادن کوچک و فرآوری‌های معدنی است.

مدت اعتبار توافقنامه از تاریخ امضا تا پایان برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و در صورت توافق طرفین در چارچوب مقررات مربوطه قابل تمدید است.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد