نایب رییس اتاق بازرگانی شیراز مطرح‌کرد

اعمال ضرایب داخلی در مناقصات برای تحقق حمایت از کالای ایرانی

مناقصه‌مزایدهـ نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن‌ و کشاورزی شیراز گفت: اعمال ضرایب داخلی و منطقه‌ای در مناقصات دستگاه‌های اجرایی برای حضور پیمانکاران استانی و ایرانی یکی از الزامات تحقق عملی شعار سال حمایت از کالای داخلی است.

به گزارش مناقصه‌مزایده، محمدصادق‌حمیدیان تصرح‌کرد: برای تحقق عملی شعار امسال، باید سازوکاری اندیشیده شود که حاشیه امن برای کالای قاچاق در جامعه از بین برود.

وی بیان‌کرد: حمایت از کالای ایرانی صرفاً به معنای خرید کالای ایرانی نیست بلکه این نامگذاری و حمایت شمول عام دارد و مشمول حمایت از خرید و تولید است.

حمیدیان با بیان این‌که حمایت از تولید ایرانی در دو سطح عرضه و تقاضا می‌تواند مورد توجه قرار گیرد، افزود: در سطح عرضه؛ ایجاد فضای رقابتی برای محصول ایرانی، تلاش در جهت کاهش قیمت تمام شده و افزایش کیفیت می‌تواند به عنوان راهکاری مناسب مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: بخش تولید پیش از رسیدن به مرحله تولید کالا هزینه‌های بیمه، صندوق بیکاری، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر عملکرد و درصد مالیات بر حقوق را پرداخت می‌کند اما کالای قاچاق بدون پرداخت هیچ هزینه در کشور به تولید ضربه می‌زند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران اضافه‌کرد: سازمان امور مالیاتی به عنوان قوی‌‌ترین دستگاه نظارتی کشور، که وظیفه نظارت بر تولید و عرضه کالای ایرانی را برعهده دارد باید روشی را اتخاذ کند که مالیات بر ارزش فزوده تنها از کالای قاچاق دریافت شود که در این صورت شبکه ورود و توزیع قاچاق دچار مشکل شده و کنترل انجام می‌شود.

وی ادامه‌داد: ما در اتاق شیراز آمادگی داریم کار کارشناسی در این زمینه انجام داده و به ستاد ارایه کنیم.

حمیدیان عنوان‌کرد: در حوزه مصرف کالای ایرانی نیز ضرورت حمایت فرهنگی از کالای ایرانی وجود دارد که دستگاه قضایی باید در جهت‌دهی تبلیغات اعمال نظر کرده و از تبلیغ کالاهای خارجی جلوگیری کند.

وی تصریح‌کرد: همچنین اعمال ضرایب داخلی و منطقه‌ای در مناقصات دستگاه‌های اجرایی برای حضور پیمانکاران استانی و ایرانی یکی از الزامات تحقق عملی شعار سال است که در این صورت اولویت با کالای داخل استان، کشور و در صورت نبود می‌توان از مشابه خارجی آن استفاده کرد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد