رییس سازمان زمین‌شناسی در زر خیز‌ترین استان ایران مطرح کرد

توانمندسازی بخش‌خصوصی جهت برون‌سپاری فعالیت‌های معدنی

محمدقره‌داغلی راضیه‌لک، معاون وزیر صنعت، معدن‌وتجارت و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سفر به کردستان، ضمن حضور در محل معدن طلای قلقله واقع در شهرستان بانه و بازدید از فعالیت‌های اکتشافی این مجموعه به پتانسیل‌های معدنی این استان اشاره کرد.

وی با بیان این‌که اکتشافات اولیه و شناسایی این معدن طلا حدود ۶سال پیش به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور انجام شد، گفت: پس از اخذ گواهینامه کشف برای این معدن از طریق مزایده به بخش‌خصوصی واگذار شد و این بخش اقدام به فعال کردن آن کرد و این محدوده با 10میلیون‌و290 هزار تن کانسنگ طلا با عیار 1/2 گرم بر تن به گواهی کشف رسید.

به گفته رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور پس از اخذ پروانه بهره‌برداری این معدن بیش از گذشته فعال شد و فعالیت آن به‌طور جدی از سال ۹۵ به همت بخش‌خصوصی در حال انجام است.

معاون وزیر صنعت، معدن‌وتجارت یادآور شد: هم‌اکنون بخش‌خصوصی درصدد تهیه طرح معماری معدن است و بدیهی است پس از احداث کارخانه فرآوری اشتعالزایی و توسعه اقتصادی در منطقه محقق خواهد شد.

همچنین معاون وزیر صنعت، معدن‌وتجارت با بیان این‌که نیازهای بخش معدن کردستان را درک می‌کند، گفت: سازمان زمین زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور توسعه تعاملات را در دستور کار دارد و در نظر دارد ارتباط این سازمان با فعالان معدنی، خانه معدن، نظام مهندسی و دانشگاهیان را بیش از گذشته ارتقا دهد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن اشاره به واگذاری تهیه بخشی از نقشه‌های زمین‌شناسی استان‌ها به سازمان نظام مهندسی معدن خاطر نشان کرد: این سازمان درصدد توانمندسازی بخش‌خصوصی است به سمت برون‌سپاری فعالیت‌ها پیش می‌رود و به اشتغالزایی و ایجاد توسعه با همکاری دیگر بخش‌ها معتقد است.

به گفته لک، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور فعالیت گسترده اکتشافی و ژئوفیزیک هوایی در استان کردستان طی 6ماه اول و سیستان و بلوچستان در نیمه دوم سال را در دستور کار دارد و در حال‌حاضر 5گروه کارشناسی این سازمان به‌طور همزمان در کردستان درحال فعالیت هستند.

بعضی از فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی در این استان - تهیه نقشه یکپارچه زمین‌شناسی استان- پوشش کامل نقشه‌های زمین‌شناسی یکصدهزارم استان در قالب 19 برگ نقشه پوشش کامل نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌دویستو‌پنجاه‌هزارم استان در قالب 6 چهارگوش نقشه ـ شروع پروژه تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی یک‌بیست‌وپنج‌هزارم سقز(3 برگه)، مریوان، بیجار و قروه تهیه نقشه زمین‌شناسی مهندسی سنندج در قالب آلبوم 5 نقشه‌ای در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم انجام مطالعات زیست‌محیطی در محدوده قروه ـ بیجار انجام مطالعات زیست‌محیطی محدوده سریش‌آباد در قالب نقشه یک‌پنجاه‌هزارم با نگرش ویژه بر آلودگی آرسنیک منطقه، انجام طرح شناسایی مناطق آلوده به آرسنیک در زون سنندج سیرجان (قروه‌ـ‌تکاب و بیجار)، بررسی لیمنولوژی و پالئولیمنولوژی دریاچه زریوار-مریوان

-انجام مطالعات اکتشافی در 3زون سنندج-ملایر، مریوان-مهاباد، شاهین‌دژ-ماه‌نشان

-انجام برداشت ژئوفیزیک هوایی در محدوده پهنه سقز

-انجام فعالیت‌های اکتشافی در پهنه سقز به مساحت 3900 کیلومتر مربع، تدوین گزارش نهایی و معرفی محدوده پر پتانسیل طلا و آهن جهت ادامه فعالیت

- اجرای پروژه‌ اکتشاف طلا در محدوده‌های: کرویان، قلقله، قبغلوچه که منجر به صدور گواهی کشف‌های زیر شد:

- محدوده کرویان: 3، 340، ... تن کانسنگ طلا با عیار 1.18 گرم بر تن-محدود قبغلوچه: 1، 040، ... تن کانسنگ طلا با عیار یک‌گرم بر تن

-محدود قلقله: 10، 290، ... تن کانسنگ طلا با1.2گرم بر تن

-پوشش کامل مطالعات هیدروژئوشیمی اکتشافی در محدوده استان

-انجام پروژه بین‌المللی ژئوشیمیایی- اکتشافی راه ابریشم و برداشت نمونه‌های ژئوشیمی

-پروژه اکتشاف نیمه تفصیلی جیوه و طلای کانی پری در سقز

-پیگیری اکتشاف در محدوده سنگ‌آهن بوخلو سقز

-اکتشافات سیستماتیک با استفاده از تلفیق داده‌های ژئوفیزیک هوایی و مدل‌سازی لایه‌های اطلاعاتی در محیط GIS در زون اکتشافی آلوت- سقز

-انجام مطالعات ژئوبوتانی در محدوده شهرستان سقز

-انجام عملیات حفاری در محدوده امیدبخش حاصل از عملیات ژئوفیزیک هوایی

-شروع مطالعات اکتشاف آب‌های کارستی در محدوده استان با هدف کشف ذخایر جدید آبی

-انجام مطالعات ژئوشیمی شهری با هدف زمین‌شناسی پزشکی در محدوده استان جهت بررسی آلودگی‌های محیطی و....

کردستان با مساحت بالغ بر 29هزار کیلومترمربع، و 1/2درصد جمعیت کل کشور حدود 1/6درصد از معادن کشور را به خود اختصاص داده است. بیش از 18نوع ماده معدنی در کردستان شناسایی شده و بالغ بر 20میلیون تن استخراج اسمی و 600میلیون تن ذخیره در کردستان وجود دارد.

براساس آمار 24 معدن فلزی، 67 معدن سنگ تزیینی و در مجموع 69 پروانه بهره‌برداری در این استان فعال است که برای 2هزارنفر اشتغال واقعی ایجاد کرده است.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد