بخش‌خصوصی راهکاری برای مقابله با تحریم‌ها

گروه تجارت- با شروع تحریم‌های یکجانبه آمریکا بر علیه کشورمان، مسؤولان به تکاپو افتاده‌اند تا این بار با توجه به عهدشکنی آمریکا در نقض برجام از این فرصت استفاده کرده و بتوانند سازوکارهای لازم را برای ارتباط با دیگر نقاط جهان از جمله اتحادیه اروپا حفظ کنند. همچنین مسؤولان امیدوار هستند تا اینبار هم بتوانند با دور تحریم‌ها بار فشار را از روی کشور کم کنند. در این بین نقش تجارت و بازرگانی بدون تردید بسیار مهم است.

اهمیت بخش‌خصوصی

در همین ارتباط وزیر اقتصاد گفت: اتاق ایران باید برای هسته‌هایی مانند بهبود فضای کسب‌وکار و حمایت از بخش‌خصوصی واقعی، تأمین مالی داخلی‌ و خارجی، اصلاح نظام بانکی، مالیات، گمرک، نمایندگان خود را معرفی کند.

فرهاددژپسند در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی با اشاره به اهمیت بهره‌گیری از نظرات بخش‌خصوصی بیان داشت: این‌که علاوه بر ایمان قلبی به این موضوع، رییس‌جمهور نیز تأکید بسیار زیادی بر این مسأله دارد.

به اعتقاد وی در شرایط تحریمی نیز این بخش‌خصوصی است که می‌تواند کار را در دست بگیرد و اقتصاد را جلو ببرد. البته در این رابطه باید اصل ۴جانبه‌گرایی را نیز مدنظر قرارداد. بخش‌خصوصی، دانشگاه، دولت و مجلس ۴ضلعی هستند که باید در تعامل با هم حرکت کنند.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: از این پس ارتباط با بخش‌خصوصی یکی از مطالبات اصلی شما و بدهی من به شماست.

اتاق ایران آسیب‌شناسی کند

فرهاددژپسند در ادامه به انتقادات رییس اتاق ایران از نتایج غیرقابل قبول شورای گفت‌وگو اشاره و تشریح کرد: اگر تاکنون این نهاد قانونی نتوانسته بازدهی لازم را به دنبال داشته باشد، نیاز به آسیب‌شناسی دقیق دارد. برای مؤثر کردن آن باید موضوعات پیش از ورود به جلسه اصلی، توسط دبیرخانه و نمایندگان دولت، مجلس و دیگر نهادهای مربوط به موضوع بررسی شده و در صورت ممکن با پیشنهادهای رسمی به جلسه اصلی بیاید.

رییس شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی همچنین خاطرنشان کرد: باید به مصوباتی که خودمان در جلسات به آنها دست پیدا می‌کنیم، احترام بگذاریم. از سوی دیگر باید در حین بررسی‌ها تمام جوانب امر را مدنظر بگیریم و قوام مصوبات را افزایش دهیم.

طبقه‌بندی فعالان اقتصادی

وزیر اقتصاد در ادامه مجدد موضوع طبقه‌بندی فعالان اقتصادی براساس طلایی، نقره‌ای و برنزی برای دیدار با وزیر و معاونان وزارتخانه را مطرح کرد و ادامه داد: این طبقه‌بندی باید انجام شود و به دنبال سازوکار مناسب برای آن هستیم. این‌که بخش‌خصوصی بتواند به راحتی با وزرا ارتباط داشته باشد و معاونان وزیر را به سهولت ملاقات کند، در همه دنیا اتفاق می‌افتد و موضوع خاص و ویژه‌ای نیست.

وی تأکید کرد: البته تلاش‌ها باید در این راستا باشد تا یک سال آینده تقاضا برای این ملاقات به‌تدریج کاهش پیدا کند و بخش‌خصوصی نیازی نداشته باشد برای پیگیری مطالبات خود با وزیر یا معاون دیدار کند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد