مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در پاسخ به مناقصه‌مزایده خبر داد

خبری از دریافت تخفیف مالیاتی ۷ ساله ستاره خلیج‌فارس نیست

واردات بنزین از مهرماه متوقف شد

سمیه مهدوی- مراسم راه‌اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با حضور علیرضا‌صادق‌آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و در حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی روزنامه مناقصه‌مزایده، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نشست خبری این مراسم و در پاسخ به سؤال خبرنگار مناقصه‌مزایده در خصوص دریافت تخفیف مالیاتی ستاره خلیج‌فارس گفت: خبری از دریافت تخفیف مالیاتی ۷ ساله ستاره خلیج‌فارس نیست.

علیرضا‌صادق‌آبادی ادامه‌داد: تأمین منابع مالی ۳ فاز ستاره خلیج‌فارس از طریق صندوق ذخیره ارزی با عاملیت بانک تجارت و ملت در پی تضمین شرکت پالایش و پخش صورت گرفت؛ همچنین بازگشت وام‌ها ۳-۵ ساله بعد از یک تنفس 6 ماهه خواهد بود.

وی بهترین زمان برای ورود سرمایه‌های مردم در مگا پروژه‌ها با توجه به شدت ریسک‌پذیر بودنشان پس از بهره‌برداری آنها و در هنگام عرضه سهام به بورس دانست.

از توقف واردات بنزین به ایران

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در ادامه از توقف واردات بنزین به ایران از ابتدای مهرماه خبر داد. صادق‌آبادی اظهارکرد: با به مدار آمدن فاز سوم، حاشیه امن در تولید و توزیع بنزین در ایران ایجاد می‌شود. وی با اشاره به آمار تولید بنزین داخلی اظهار‌کرد: منظور از بنزین داخلی، بنزین پایه کشور به اضافه اکتان‌افزاهای تولید داخل است. میانگین تولید بنزین در ایران در سال ١٣٩٦ روزانه 28.67 میلیون لیتر بود که این میزان در سال ٩٧ تا روز گذشته، به 95.87 میلیون لیتر رسیده است. البته در دو ماه نخست سال‌جاری فاز دوم ستاره خلیج‌فارس راه‌اندازی نشده بود و بیش‌ترین حجم اورهال را در پالایشگاه‌ها در این فاز داشتیم. مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان این‌که ظرفیت تولید بنزین به جز فاز سوم ستاره خلیج‌فارس، ٩٥ تا ٩٧میلیون لیتر بود، افزود: در تابستان سال‌جاری که پیک مصرف بنزین در کشور بود، تولید بنزین به ٩٧ میلیون لیتر رسید. به گفته صادق‌آبادی میانگین تولید بنزین پایه 97.95 میلیون لیتر است.

جزییات تولید و مصرف نفت گاز در ایران

صادق‌آبادی در ادامه با بیان این‌که میزان تولید نفت گاز در ایران در سال ۱۳۹۶، ٩٤ میلیون لیتر بود، گفت: از این میزان، ٢١ میلیون لیتر طبق استاندارد یورو 4 بود. متوسط تولید نفت گاز در سال‌جاری هم ٢٨میلیون لیتر طبق استاندارد یورو 4 و ۱۰۰ میلیون لیتر نفت گاز پایه بود. به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، متوسط تولید نفت گاز یورو 4 در سال‌جاری، ٤٠ میلیون لیتر در روز خواهد شد. صادق‌آبادی ادامه‌داد: پالایشگاه تبریز، 3 میلیون لیتر به ظرفیت تولید نفت گاز یورو 4 اضافه کرد و حدود دو ماه است که در پالایشگاه بندرعباس ١٤ تا ١٦ میلیون لیتر نفت گاز یورو به تولید کشور اضافه کرده است. وی با بیان این‌که ظرفیت تولید نفت گاز یورو از ٢٣ میلیون لیتر در سال ۱۳۹۶ به ٤٠ میلیون لیتر در سال جاری می‌رسد، توضیح داد: 3 میلیون لیتر در پالایشگاه تبریز و ١٤ میلیون لیتر در پالایشگاه بندرعباس افزایش تولید صورت گرفته است. همچنین پایان سال ١٢ میلیون لیتر تولید نفت گاز یورو در ستاره خلیج‌فارس به تولید اضافه می‌شود. مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره توزیع نفت گازی که در پالایشگاه بندرعباس تولید می‌شود، توضیح‌داد: نفت گاز تولیدی در این پالایشگاه در بنادر اصلی کشور توزیع می‌شود و مازاد آن هم در استان‌های کرمان و فارس توزیع می‌شود. به گفته صادق‌آبادی، میزان گوگرد در نفت گاز از دو هزار PPM به میزان ۵۰ PPM می‌رسد که به کاهش آلایندگی ناشی از گوگرد کمک می‌کند.

مصرف بیش از ١٠٠میلیون لیتر بنزین در روز مطلوب نیست

وی با اشاره به میزان مصرف بنزین در ایران اظهارکرد: اگر با ظرفیت ١٠٥ میلیون لیتر تولید بنزین در کشور، میزان مصرف ١٠٠میلیون لیتر باشد، حاشیه اطمینان خوبی نیست. مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، با تأکید بر این‌که اصلاح الگوی مصرف امری ضروری است، افزود: اگر این اتفاق صورت نگیرد، ایران دوباره به واردکننده بنزین تبدیل می‌شود. فاصله تولید و مصرف نفت گاز در کشور، ١٥تا ٢٠میلیون لیتر است. البته میزان مصرف در نفت گاز به اندازه بنزین نیست. صادق‌آبادی درباره تبعات افزایش مصرف بنزین در ایران اظهارکرد: اگر این روند مصرف ادامه پیدا کند، در افق ١٤١٢، تفاوت مصرف و تولید بنزین در ایران، به ١٩٠ میلیون لیتر خواهد رسید. یعنی کمبود بنزین روزانه ١٩٠میلیون لیتر خواهد بود. وی با بیان این‌که سرمایه مورد نیاز برای احداث پالایشگاه ٥٧ میلیارد دلار است، گفت: اگر بخواهیم تفاوت تولید و مصرف را از طریق واردات جبران کنیم، به روزی ۱۰۰ میلیون دلار نیاز داریم.

زمان افتتاح فاز ٤ ستاره مشخص نیست

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در ادامه درباره زمان افتتاح فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس توضیح داد: فاز چهارم مشابه فاز سوم است؛ به‌ عبارت دیگر ١٢٠ هزار بشکه به ظرفیت تولید این پالایشگاه اضافه می‌شود. همه تجهیزات این فاز هم آماده است اما در مورد این‌که چه زمانی افتتاح می‌شود، باید گفت زمانی که منابع مالی تضمین شده وجود داشته باشد، این فاز افتتاح خواهد شد. به گفته صادق‌آبادی سهم شرکت‌های ایرانی در 3 فاز ٧٠ درصد است.

حرکت به سمت صادرات بنزین

وی همچنین از صادرات بنزین خبر داد و افزود: مازاد بنزین داریم و به سمت صادرات حرکت می‌کنیم. این اتفاق یا از طریق قرارداد صورت می‌گیرد یا در رینگ بورس عرضه خواهد شد اما این برنامه ما در سال‌جاری است.

سرمایه یکی از پروژه‌های سیراف تأمین شد

وی در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره وضعیت تأمین سرمایه پالایشگاه سیراف گفت: وضعیت یکی از پروژه‌های سیراف که از صندوق توسعه ملی تأمین شده بود، مشخص شد اما از آنجاکه در حال حاضر امکان تأمین ارزی وجود ندارد، برای تأمین مالی سایر پروژه‌ها مشکل وجود دارد. صندوق توسعه ملی هم با محدودیت‌هایی مواجه است. مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ادامه‌داد: البته با چند شرکت چینی برای تأمین سرمایه مذاکره شده و این امر مستلزم این است که خط اعتباری دوم بین ایران و چین جاری شود. مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با انتقاد از مصرف بالای بنزین در کشور گفت: در کجای دنیا با ٢٠ میلیون خودرو، روزانه ٨٧ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود؟ صادق‌آبادی با تأکید بر این‌که فرصت‌های قابل توجهی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پالایش کشور وجود دارد، گفت: بخشی از منابع آن می‌تواند از سرمایه‌گذاری خارجی یا از طریق فاینناس خارجی و منابع صندوق توسعه ملی تأمین شود. به گفته وی دو مقوله ذخیره‌سازی و صادرات بنزین هر دو مد نظر است که در حال نهایی‌سازی قیمت فرآورده‌های نفتی و تطبیق آن با قیمت جهانی است.

ظرفیت کنونی پالایش نفت خام کشور یک میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه در روز

صادق‌آبادی درباره بودجه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: بودجه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در سال ٩٧، ٣٠٩ هزار میلیارد تومان بوده است که ٩٩ درصد آن صرف تصفیه روزانه دو میلیون و ١٠٠ هزار بشکه نفت خام در پالایشگاه‌های کشور می‌شود. وی درمورد ظرفیت کنونی پالایش نفت خام هم اظهارکرد: ظرفیت کنونی یک میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه در روز است که با احتساب ۲ فاز ۲۴۰ هزار بشکه‌ای پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس و ۳۰ هزار بشکه میعانات گازی در دیگر پالایشگاه‌ها، این رقم در مجموع دو میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه است.

فعلاً استفاده از کارت سوخت معنایی ندارد

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در ادامه درمورد استفاده از کارت سوخت گفت: استفاده از کارت سوخت زمانی معنا پیدا می‌کند که بنزین سهمیه‌بندی و دو نرخی شود. درحال حاضر که تصمیمی در مورد دونرخی شدن و سهمیه‌بندی گرفته نشده، استفاده از کارت سوخت توجیهی ندارد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد