رییس هیأت عامل ایمیدرو مطرح کرد

جذب منابع مالی با روش‌های «B.O.T»، «B.O.O»در پروژ‌های معدنی

گروه معدن -رییس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به اقدامات این سازمان در جذب منابع مالی گفت: بسیاری از پروژه‌های راکد با جلب مشارکت شرکت‌های بزرگ به سرانجام رسیده است و اخیراً نیز طرح‌های تیتانیوم کهنوج و الکترود گرافیتی با همین روش، مسیری تازه برای اجرا یافته‌اند.

خداد غریب پور در مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای این سازمان با اعلام اینکه فراخوان جلب مشارکت طرح تیتانیوم کهنوج در حال برگزاری است، ادامه داد: روش‌های مختلف جذب منابع مالی از جمله "بی او تی"، "بی او او" و ... برای آن دسته از پروژه‌هایی که با محدودیت مالی و حتی دانش فنی مواجه هستند، در دست اجراست.

رییس هیأت عامل ایمیدرو، تأکید کرد: به سبب اینکه بخش زیرساخت و توسعه این حوزه از وظایف حاکمیتی است ضرورت دارد که اعتبارات این بخش از محل حقوق دولتی معادن افزایش یابد.

غریب پور ادامه داد: باید به منظور تشویق سرمایه‌گذاران و همچنین کمک به توسعه مناطق کم برخوردار اموری همچون آب، برق، گاز و توسعه جاده‌های دسترسی، در اختیار سرمایه‌گذار قرارداده شود.

وی با بیان اینکه از حدود هزار میلیارد تومان حقوق دولتی پرداخت شده، نیمی متعلق به ایمیدرو است، افزود: این سازمان تنها از دو شرکت سنگ آهن سنگان و گل گهر به ترتیب 200 میلیارد و 80 میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت مناطق مربوطه دریافت و هزینه کرده است.

غریب پور همچنین یادآور شد: شرکت‌های تابعه ایمیدرو در کمک رسانی به سیل زدگان نیز بسیار فعال عمل کرده و منابع قابل توجهی به این بخش اختصاص داده‌اند.

از سوی دیگر یونس الستی معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌ها وزارت صنعت معدن و تجارت با تأکید بر همکاری و مساعدت در تخصیص منابع بیشتر برای زیرساخت معادن گفت: طبق قانون بودجه امسال باید بیش از 860 میلیارد تومان از محل حقوق دولتی معادن دریافت شود که تلاش می‌کنیم منابع لازم را برای زیرساخت معادن از این محل جذب کنیم.

وی در عین حال خواهان استفاده از ظرفیت‌های قانون بودجه در تأمین مالی طرح‌ها شد و اظهار داشت: اخذ مجوز برای انتشار اوراق می‌تواند بخشی از نیاز ایمیدرو در تأمین مالی پروژه‌ها را جبران کند.

به گفته الستی، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی با مشارکت حداکثر 49درصدی ایمیدرو در طرح‌ها، به عنوان روش دیگر جذب منابع به شمار می‌اید.

پیش از این، سمیه خلوصی مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو گزارشی از طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای این سازمان ارایه کرد. در این گزارش جزییات اقدامات و پیشرفت طرح‌های "ایجاد زیربنای لازم در مناطق معدنی"، "طرح ایجاد مناطق ویژه استقرار صنایع انرژی بر لامرد و پارسیان"، "طرح کمک به توسعه تیتانیوم کهنوج" و " طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت" ارایه و مشکلات موجود بررسی شد.

ظرفیت توسعه صنایع معدنی در اقتصاد

خلوصی همچنین به جایگاه ایمیدرو در سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: ایمیدرو از ابتدای فعالیت تاپایان سال گذشته 111 پروژه به ارزش 14.4 میلیارد دلار اجرا کرده و به بهره‌برداری رسانده است. وی پیش‌بینی کرد که تا پایان سال 1400 افزون بر 16 میلیارد دلار طرح جدید نیز راه‌اندازی خواهند شدکه برخی به‌طور مستقیم توسط ایمیدرو و برخی دیگر با حمایت و مشارکت این سازمان به بهره‌برداری می‌رسند.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو تصریح کرد: طبق گزارش سالانه سازمان زمین‌شناسی امریکا (USGS) ارزش افزوده بخش معدن از زمان استخراج تا فراوری به 9.7 برابر می‌رسد که در زنجیره پایین دستی نیز 4 برابر افزایش می‌یابد.

وی با تأکید بر صنایع معدنی قابلیت ایجاد توسعه متوازن در کشور‌ها را دارند، تأکید کرد: حتی کشورهای غیرمعدنی همچون کره جنوبی و ژاپن توانسته‌اند با صنایع معدنی به رشد قابل توجه و توسعه اشتغال دست یابند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد