مزایده انسانیت بانک‌های کشور برای کمک به سیل‌زدگان

مسعود طاهری- سیل؛ بلایی آسمانی که از آخرین روزهای سال 97 آغاز شد اما همچنان مردم نواحی جنوب و جنوب‌غرب را درگیر خود کرده است. سفره‌های آبی عید امسال مطمئناً تا سال‌ها در خاطر مردم می‌ماند. سیلی که بسیاری از خانه‌ها را درنوردید و ویران کرد، سقف بسیاری دیگر را فرو ریخت، ده‌ها هزار خانه را گل‌ولای پوشاند و بسیاری از راه‌ها، پل‌ها، جاده‌ها، تأسیسات و... را نیز از بین برد. خسارتی که سیل به بار آورد بنا بر گفته رحمانی فضلی، وزیر کشور بیش از 35 هزار میلیارد تومان تا بدینجا بوده است و این در حالی است که همچنان سیل در بسیاری از نقاط جنوبی کشور فروکش نکرده است تا میزان دقیق خسارات مشخص شود! حال سؤال این است که نقش بانک‌ها به عنوان مهم‌ترین منبع و بازوی مالی کشور چیست و بانک‌های کشور تاکنون چقدر به سیل‌زدگان کمک کرده و تسهیلات پرداخت کرده‌اند؟

بانکمرکزی

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک‌مرکزی گفت: پنج‌هزار میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه هفت و ۱۵ساله برای بخش کشاورزی و مسکن مناطق سیلزده تخصیص دادیم و خواهان تسریع در پرداخت از بانک‌های کشور هستیم.

بانک‌ملی

کمک نقدی این بانک شامل واریز مبلغ ۱۰میلیارد ریال به‌ حساب کمیته امداد امام‌خمینی‌(ره) و اختصاص حداقل یک روز از حقوق کارکنان بانک به صورت داوطلبانه و بعضاً مستمر تا ماه‌های بعدی در راستای کاهش آلام حادثه‌دیدگان از دیگر اقدامات بانک است. همچنین بانک تمهیدات لازم را برای حفظ و حمایت از سلامت کارکنان بانک و خانواده‌های آنها در مناطق سیل‌زده انجام داده است.

بانک‌صادرات

تسهیلات ویژه این بانک با حداقل نرخ کارمزد و بیشترین زمان بازپرداخت به هموطنان آسیب‌دیده از سیل در لرستان، کرمانشاه و دیگر استان‌ها پرداخت خواهد شد. صیدی، مدیرعامل بانک‌صادرات ایران با اشاره به ضرورت حمایت از افرادی که خساراتی در بخش‌های کشاورزی، باغات، دام و معیشتی را متحمل شده‌اند، اعلام کرده است که این دسته تسهیلات که به سیل‌زدگان سراسر کشور تعلق می‌گیرد با شرایط ویژه بوده و حداقل کارمزد و بیشترین زمان ممکن جهت بازپس‌گیری در نظر گرفته خواهد شد.

بانک رفاه‌کارگران

مدیرعامل بانک رفاه‌کارگران گفت: بانک‌ رفاه ضمن اعلام آمادگی کامل در اجرای مصوبات دولت و بانک‌مرکزی ج.ا.ا برای کمک به هموطنان سیل‌زده، در راستای رسالت مسؤولیت‌های اجتماعی در اولین اقدام، تعداد هشت‌هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات 50میلیون ریالی قرض‌الحسنه به مبلغ ۴۲۵ میلیارد ریال و تعداد 1500 فقره تسهیلات تعمیرات مسکن 150میلیون ریالی به مبلغ1.275.000.000.000 ریال اختصاص داده است.

بانکتجارت

بنا به اعلام روابط‌عمومی بانک‌تجارت هموطنان خیراندیش از روزهای ابتدایی رخداد سیل در شهرهای مختلف کشور همدل و متحد با آسیب‌دیدگان این حادثه طبیعی از طریق درگاه‌های مختلف بانک‌تجارت بیش از ۱۹میلیارد و ۶۳۰ میلیون ریال کمک‌نقدی خود را به آسیب‌دیدگان رساندند. کارکنان بانک‌تجارت هم در پویشی خودجوش در همان روزهای اولیه سیل مبلغی بالغ بر ۴۰۰ میلیون ریال به هموطنان آسیب‌دیده از سیل اخیر اهدا کردند.

بانکگردشگری

بانک‌گردشگری و گروه مالی گردشگری در راستای همدردی و کمک به آسیب‌دیدگان سیل اخیر استان گلستان مبلغ پنج میلیارد ریال به سازمان جمعیت هلال‌احمر اختصاص داد. بانک‌گردشگری همچنین اعلام کرد آمادگی کامل دارد در استان گلستان به دلیل صدمات شدید وارده به زمین‌های کشاورزی و منازل مسکونی آسیب‌دیده و یا از بین رفته، تسهیلات ارزان قیمت اعطا کند.

بانک‌سپه

محمدکاظم چقازردی، مدیرعامل بانک‌سپه با ارسال نامه‌ای به رییس‌جمهور از آمادگی بانک‌سپه برای حمایت از طرح رونق تولید و تخصیص و تأمین اعتبار به میزان ۱۰هزار میلیارد ریال برای واحدهای تولیدی خسارت‌دیده در سیل اخیر خبر داد.

بانک‌کشاورزی

روابط‌عمومی بانک‌کشاورزی اعلام کرد: در پرداخت تسهیلات به کشاورزان آسیب‌دیده از سیل محدودیتی نداریم و براساس بند(خ) تبصره۳۳ قانون برنامه افرادی که به هر میزانی بدهی داشته باشند، به مدت سه سال مشمول امهال خواهند شد. براساس این مصوبه در حوزه واحد مسکونی برای هر واحد مسکونی در استان‌های گلستان، مازندران و هر استان آسیب‌دیده در سیل علاوه بر کمک بلاعوض، ۵۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی برای هر واحد مسکونی شهری و ۴۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی برای هر واحد مسکونی روستایی در نظر گرفته شده است. براساس این مصوبه این وام‌‌ها با نرخ سود چهار و پنج‌درصد با دوره بازپرداخت ۱۵ ساله در نظر گرفته شده است. در کنار بازسازی واحدهای مسکونی برای واحدهای تولیدی آسیب‌دیده کشاورزی نیز تسهیلات ارزان قیمت چهاردرصد در نظر گرفته شده که تفاوت آن تا نرخ معمول شورای اعتبار را دولت تأمین می‌کند.

بانک‌مسکن

مدیرعامل و مدیران ارشد بانک در تاریخ پنجم فروردین سال‌جاری از مناطق سیل‌زده استان گلستان بازدید کردند و مبلغ یک میلیارد ریال از منابع بانک و مبلغ ۲۰۸ میلیون ریال از محل خود یاری همکاران برای خرید اقلام بهداشتی، غذایی و سایر موارد مورد نیاز سیل‌زدگان اختصاص دادند. در استان مازندران نیز مدیرعامل و مدیران ارشد بانک از مناطق سیل‌زده در تاریخ پنجم فروردین سال‌جاری بازدید کرده و مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال از محل منابع بانک و مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال از محل خود یاری کارکنان برای خرید اقلام ضروری سیل‌زدگان اختصاص دادند. مهدی احمدی گفت: در استان فارس نیز با هماهنگی‌های صورت گرفته توسط مدیران و مسؤولان این بانک، به حدود دوهزار نفر از هموطنان آسیب‌دیده از طرف بنیاد مسکن و از طریق شعب عامل بانک‌مسکن وجوه خسارت پرداخت شده است.

بانک‌سرمایه

بانک‌سرمایه به منظور جبران بخش کوچکی از خسارات ناشی از سیل اخیر، اقدام به جمع‌آوری کمک‌های نقدی از میان پرسنل خود کرد. به پیشنهاد منابع انسانی این بانک، پرسنل داوطلب بانک‌سرمایه هزینه دو روز از ذخیره مرخصی استحقاقی خود را به این امر خداپسندانه اختصاص داده‌اند. همچنین شماره حساب ۴-۱-۳۵۲-۱۷۰ در بانک‌سرمایه هم‌اکنون در حال جمع‌آوری کمک‌های نقدی پرسنل این بانک برای شهروندان آسیب‌دیده در سیل اخیر هست.

بانک‌آینده

بانک‌آینده، ضمن همدردی با آلام هموطنان عزیز سیلزده در فروردین‌‏ماه ۱۳۹۸، مبلغ ١٠ میلیارد ریال، از طریق جمعیت هلال‌احمر، به سیل‌زدگان سراسر کشور اختصاص داد. همچنین، کارکنان بانک‌آینده نیز مبلغ دومیلیارد و ۵٠٠ میلیون ریال (٢۵٠ میلیون تومان)، به خسارت‌دیدگان و آسیب‌دیدگان در مناطق سیلزده کشور کمک کردند. ضمناً بانک‌آینده، به مشتریان خود در مناطق سیلزده برای بازپرداخت تسهیلات و بدهی بانکی خود، مهلت دو ساله داده و جرایم تأخیر پرداخت تسهیلات مشتریان خود در مناطق سیلزده را تا پایان سال ۱۳۹۷ نیز بخشید.

بانک مهر‌اقتصاد

بانک مهر‌اقتصاد نیز در راستای عمل به مسؤولیت‌های اجتماعی خود مبلغ ۳۰ میلیارد ریال برای حمایت از سیل‌زدگان استان‌های گلستان، مازندران، لرستان و خوزستان اختصاص داده است. این مبلغ در اختیار نهادهای ذی‌ربط قرارگرفته تا با تهیه وسایل و اقلام ضروری زندگی به هموطنان آسیب‌دیده اهدا شود.

بانک‌پارسیان

مدیرعامل بانک‌پارسیان ۲۰ فروردین ماه به همراه مهندس خسروانی، عضو هیأت‌مدیره به منظور بررسی راهکارهای لازم در چگونگی مشارکت و همراهی بانک‌پارسیان در جبران خسارت‌های وارده به هموطنان آسیب‌دیده حادثه سیل اخیر، به استان گلستان سفر کرد. در جریان این بازدید، مقرر شد بانک‌پارسیان همگام با دیگر دستگاه‌ها و نهادهای کشور در راستای عمل به مسؤولیت‌های اجتماعی، مساعدت‌‌ها و کمک‌هایی برای تسکین آلام رنج‌های وارده به هم‌‌میهنان سیل‌زده در نظر گیرد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد