وزیر نیرو در همایش اوراسیا مطرح کرد

سکوی پرش 3 ساله برای برقراری تجارت آزاد با اوراسیا

گروه انرژی- وزیر نیرو اظهار داشت: ما باید به سمت ایجاد تشکل‌ها و اتحادهای قوی منطقه‌ای حرکت‌ کنیم و نظر شخص رئیس‌جمهور نیز بر توسعه این روابط و عملی شدن اینگونه موافقتنامه‌هاست.

رضا اردکانیان در همایش تجاری آشنایی با فرصت‌های اوراسیا با اشاره به مذاکرات صورت گرفته بین ایران و این اتحادیه گفت: ما موفق شدیم در اردیبهشتماه سال97 پس از چند سال مذاکره قرارداد موقت تجاری را امضاء کنیم. براساس تفاهم‌نامه صورت گرفته پس از سه سال اجرای آزمایشی این قرارداد، مجموع آن به قرارداد تجارت آزاد تبدیل خواهد شد. بدین ترتیب این سه سال برای ما اهمیت زیادی دارد و می‌توان گفت یک فرصت و سکوی پرش است. 

وی ادامه داد: از پنج آبان‌ماه این موافقتنامه وارد فاز اجرایی شده و باید تمام دستگاه‌ها تلاش کنند تا سهم ایران را از صادرات، بالا ببرند. بدون شک در صورت اجرای جدی و صحیح این موافقتنامه اقتصاد کشور دچار تحول خواهد شد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه سیاست اقتصاد ایران بر روی گسترش مبادلات و همکاری‌ها با کشورهای همسایه است، گفت: شکل‌گیری یک بلوک جدید در قالب اوراسیا را باید به فال نیک گرفت و از آن به عنوان یک نمونه اتحادیه منطقه‌گرایی یاد کرد. با گسترش مبادلات اقتصادی و توسعه این کشورها آسیب‌پذیری آ‌نها در مقابل تحولات جهانی کاهش پیدا خواهد کرد. امروزه این موافقتنامه و گسترش روابط با پنج کشور همسایه شمالی، راهی برای گسترش مبادلات با کشورهای منطقه و دور زدن تحریم‌هاست.

وی تصریح کرد: ایران در یک منطقه سوق‌الجیشی واقع شده و با برخورداری از منابع عظیم فسیلی و دسترسی به خلیج‌فارس و قرار گرفتن در میان یک بازار وسیع می‌تواند شریک مناسبی برای اوراسیا باشد و منافع کشورهای آسیای میانه و روسیه را به کشورهای خاورمیانه پیوند داده و خود نیز از آن منفعت ببرد.

وزیر نیرو با اشاره به اهمیت تکمیل زیرساخت‌ها گفت: عدم وجود زیرساخت‌ها موجب تأخیر در ارسال کالا و افزایش هزینه می‌شود بنابراین با به‌کارگیری روش‌های مختلف یکسانسازی مقررات و یکسانسازی قوانین گمرکی و شفاف‌سازی همت گمارد.

وی افزود: در چارچوب توافق‌نامه اوراسیا باید به توسعه در حوزه انرژی، تجارت الکترونیک، صنعت گردشگری، گردشگری رودخانه‌ای، یکسان‌سازی مقررات و کاهش تعرفه‌های حمل‌ونقل پرداخت.

وزیر نیرو در پایان تصریح کرد: ما باید به سمت ایجاد تشکل‌ها و اتحادهای قوی منطقه‌ای حرکت‌ کنیم و نظر شخص رئیس‌جمهور نیز بر توسعه این روابط و عملی شدن اینگونه موافقتنامه‌هاست.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد