به بهانه وضع مقررات آمد و شد برای مقابله با کرونا

آخرین سفر!

گروه اجتماعی- «سفر نروید»؛ این جمله را بارها از زبان مسؤولان شنیده‌اید. در روزگاری هستیم که ویروس‌کرونا عالم‌گیر شده است و زندگی اکثریت انسان‌های روی کره‌خاکی را تحت‌تأثیر قرار داده است. در این بین تمامی ‌محققان و پزشکان در سراسر دنیا به مردم توصیه می‌کنند که ماسک بزنید و سفر نروید. کشور پیشرفته‌ای همچون فرانسه مقررات منع آمدوشد برقرار کرده است و در دیگر کشورها نیز تدابیر ویژه‌ای برای مقابله با این ویروس وضع شده است. در کشورمان نیز هفته‌ای که گذشت شاهد مقررات منع آمدوشد به پنج کلانشهر کشور یعنی تهران، کرج، ارومیه، مشهد و اصفهان بودیم. اتفاقی که ممکن است با توجه به وضعیت قرمز اکثر استان‌های کشور مجدداً تکرار شود. حال سؤال این است که چرا علت نگرانی بسیاری از مسؤولان تنها سفر نرفتن مردم است؟

نقش سفر در یک اپیدمیست

در پاسخ به این پرسش، یک اپیدمیولوژیست در گفت‌وگو با یک خبرگزاری چنین می‌گوید: تأکید ما محدودیت سفر تا زمان مهار اپیدمی‌ است، چراکه هم‌اکنون اپیدمی‌ از مهار خارج‌ شده؛ اپیدمی‌کووید19 مانند اسب‌چموش سرکشی شده که هیچ‌کس نتوانسته افسار آن را به دست‌ بگیرد. براساس قوانین اپیدمیولوژی، موارد جدید بیماری و گسترش اپیدمی ‌تابع میزان و کیفیت مواجهه با آلودگی ویروس است، به‌عبارت‌دیگر هرچقدر مواجهه بیشتر باشد، اپیدمی ‌بیشتر گسترش می‌یابد، حال این مواجهه در سفر باشد یا در اجتماعات و یا به دلیل عدم رعایت قوانین پیشگیرانه مانند عدم پوشش ماسک. سفر الگوی زندگی معمول افراد را تغییر می‌دهد، خستگی، تغییر الگوی خورد و خوراک و خواب و درکل تغییر ریتم زندگی، می‌تواند زمینه را برای کاهش سطح ایمنی بدن و افزایش استعداد ابتلا به بیماری فراهم کند. سفر این الگوهای اپیدمی ‌را هم برای خود مسافر و هم اهالی شهر مقصد تغییر می‌دهد، در صورتی که مهار و کنترل اپیدمی ‌به رعایت این الگوهای اپیدمیولوژی به شکل کاملاً منطقی بستگی دارد. این مسأله حتی در مورد کسانی که مستقیم از منزل خود در یک شهر به یک نقطه ثابت در شهر دیگری سفر می‌کنند نیز صدق می‌کند، چراکه ویروس کووید19 از طریق تنفس منتقل می‌شود و راه انتقال آن مانند برخی ویروس‌ها از طریق آب یا مواد غذایی نیست که بتوان با حذف آن ماده غذایی از انتقال بیماری پیشگیری کرد؛ لذا ایجاد این بیگانگی در الگوی اپیدمی ‌می‌تواند به افزایش احتمال بروز بیماری در خود فرد و تغییر الگوی اپیدمی‌ در آن محیط منجر شود، گویی با یک بیماری و الگوی جدید مواجه می‌شوند.

شیوع کرونا بعد از تعطیلات نوروز

علیرضا رئیسی؛ معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز در اولین جلسه کمیته نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی کرونا، با تأکید بر نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی چنین، گفت: رعایت کمتر از ۸۰ درصدی پروتکل‌های بهداشتی اثربخشی لازم را ندارد. در فاز اول بیماری که اسفندماه سال۹۸ و نوروز ۹۹ بود رعایت پروتکل‌ها به ۸۰ درصد رسید و مردم از سفر در نوروز و بیرون آمدن از منزل در ۱۳فروردین خودداری کردند و موفق شدیم پیک اول بیماری را به خوبی پشت سر بگذاریم، لذا اردیبهشت‌ماه سال ۹۹ کمترین میزان ابتلاء را داشتیم. از عید فطر که مسافرت‌ها شروع شد رعایت پروتکل‌ها به ۲۴ درصد رسید و از خردادماه سال۹۹ موج بسیار سنگینی از بیماری را تجربه کردیم. پس از این مرحله با هشدارهای داده شده دوباره رعایت پروتکل‌ها به ۷۸ درصد رسید ولی هم‌اکنون متأسفانه این میزان به ۴۲ درصد رسیده است و شاهد موج سوم و سنگین کرونا در کشور هستیم.

ملتمسانه خواستیم که سفر نروید

مسعود مردانی؛ عضو کمیته علمی ‌ستاد مقابله با کرونا نیز با اشاره به تعطیلات هفته گذشته به یک خبرگزاری چنین گفت: براساس پیش‌بینی‌ها در صورتی که مردم به توصیه‌های بهداشتی عمل نکرده و به سفر بروند، میزان مرگ‌ومیر کرونا می‌تواند تا دو برابر افزایش یابد. تاکنون چندین بار از مردم ملتمسانه خواهش کردیم برای کمک به کاهش بار بیماری برای کادر درمان و کاهش موارد بیماری سفر نروند. باز هم خواهش می‌کنیم در خانه بمانید تا به بهبود اوضاع کمک کنید. براساس پیش‌بینی‌ها در صورتی که مردم به توصیه‌های بهداشتی عمل نکرده و به سفر بروند، میزان مرگ‌ومیر می‌تواند تا دو برابر افزایش یابد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد