نقد عملکرد فدراسیون در قبال کی‌روش و برانکو

داداش! داری اشتباهی جلسه برگزار می‌کنی!

مسعود طاهری

«کی‌روش و مسؤولان فدراسیون فوتبال مقصران عدم قهرمانی احتمالی پرسپولیس هستند». این جمله برانکو -سرمربی سرخ ها- کافی بود تا مجدداً آتش زیر خاکستر کی‌روش فوران کند و سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال در اولین روز برپایی اردوی تیم ملی در دبی 7 بازیکن ملی‌پوش پرسپولیس را به ایران برگرداند!

اتفاقی نادر که تنها مختص فوتبال ایران است!!

1- اصل جنجال دوباره بین دو مربی بزرگ خارجی فوتبال ایران به برگزاری اردوی اخیر تیم ملی در دبی مربوط است. جایی که کی‌روش قصد داشت تا از تعطیلات نیم فصل لیگ برتر استفاده کند و اردویی در دبی را تدارک دیده بود. بنابراین طبق سنوات گذشته با پایان یافتن نیم فصل اول لیگ برتر بازیکنان مدنظرش را که شامل 7 بازیکن تیم پرسپولیس بودند، به اردو دعوت کرد. همچنین طبق اعلام قبلی قرار بود که تیم ملی فوتبال ایران دیدار دوستانه‌ای را با مراکش که خود را آماده حضور در جام ملت‌های آفریقا می‌کرد، برگزار کند. اما این دیدار به دلیل مخالفت کشور امارات با حضور تیم ملی ایران و مراکش منتفی شد و همه فوتبال‌دوستان منتظر نقل و انتقالات میان فصل لیگ برتر بودند. اما این اتفاق نیز باعث نشد تا کی‌روش از تصمیمش مبنی بر اردوی امارات صرفه نظر کند و ملی‌پوشان را با خود به امارات برد.

2- برانکو ایوانکوویچ، سرمربی سرخ‌ها امسال عزم خود را جزم کرده تا هر جور که شده بعد از سال‌ها پرسپولیس را به مقام قهرمانی برساند و همین موضوع باعث شد تا این تیم اولین تیمی باشد که استارت پیش فصل را بزند و تا اینجای کار نیز صدنشین لیگ برتر ایران باشد.

برانکو مانند هر مربی دیگری در نیم فصل به دنبال ترمیم نقاط ضعف تیمش بود و با توجه به تعطیلی دو هفته‌ای لیگ قصد داشت تا پرسپولیسی آماده را مهیای حضور در جبهه داخلی و آسیایی کند. برانکو با تصور این که بازی ایران با مراکش منتفی شده است، خود را آماده نیم فصل دوم لیگ می‌کرد، اما دعوت 7 بازیکن پرسپولیس به تیم ملی آن هم در شرایطی که نه بازی دوستانه‌ای در پیش بود و نه کی‌روش حتی از 11 لژیونر فوتبال ایران برای حضور در اردوی امارات دعوت به عمل آورده بود، باعث شد تا حسابی عصبانی شود.

برانکو در برنامه 90 این هفته مسایلی را عنوان کرد که هر عاقلی آن را می‌پذیرفت.

اول آن که این اردو اصلاً در برنامه‌های اعلام شده فدراسیون به باشگاه‌ها وجود نداشت و بعداً تصمیم بر برگزاری اردو گرفته شده است.(برانکو گفت که دو ماه پیش و در زمان برگزاری اردوی پرسپولیس در امارات به او گفته بودند که تیم ملی ایران، امارات را برای برگزاری اردوی 3 ماه بعد رزرو کرده ولی در برنامه اعلامی فدراسیون به باشگاه‌ها نیامده است.)

دوم این که برگزاری اردو بدون 11 لژیونر فوتبال ایران که 7 نفر آنان از اعضای تقریباً ثابت تیم ملی هستند، چه کمکی به تیم ملی می‌کند؟ برانکو همین مسأله را پرسیده که چرا کی‌روش بازیکنان لژیونر ایران را که اتفاقاً اکنون به خاطر تعطیلات سال نو میلادی بازی باشگاهی هم ندارند، به تیم ملی دعوت نکرده است؟

این کشمکش‌ها در شرایطی است که فوتبال ایران بعد از مدت‌ها صاحب دو مربی بزرگ شده که تیم‌هایشان به خوبی فوتبال بازی می‌کنند. از تیم ملی ایران گرفته که 4 سال صدرنشین بر‌ترین تیم‌های آسیا شده و اکنون شانس نخست صعود به جام جهانی روسیه است تا پرسپولیسی که فصل پیش به گفته دوست و دشمن زیبا‌ترین بازی‌ها را انجام می‌داد و اکنون بر صدر جدول نیز تکیه زده.

در واقع مشخص است که جدال دو بزرگ بیگانه در ایران، نه تنها نفعی ندارد بلکه دودش به چشم تیم‌هایی می‌رود که زیر نظر این دو فعالیت می‌کنند. از تیم ملی گرفته که حمایت میلیونی طرفداران سرخ را پیش روی خود می‌بیند تا پرسپولیسی که بازیکنانش آرزوهایشان را در جام جهانی 2018 جستجو می‌کنند.

حال سؤال این است چرا مسؤولان فدراسیون فوتبال به‌جای این‌که به صورت یک‌جانبه از کی‌روش حمایت کنند، جلسه‌ای بین این دو نمی‌گذارند تا این دو تیم بزرگ ضرر نبینند؟ آیا بهتر نبود که با توجه به دلایلی که گفته شد، فدراسیون فوتبال به‌جای دعوت از برانکو به کمیته انظباطی، جلسه او با کی‌روش را هماهنگ می‌کرد؟

 

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد