100هزار ریال بدهید؛ یک کیلو طلا بگیرید

علی قره‌داغلی

  براساس بند (الف) ماده4 قانون پولی و بانکی کشور در مقابل اسکناس‌های منتشر شده متعهد است و براساس ماده5 قانون مذکور باید برابر صددرصد اسکناس‌های منتشر شده همواره به عنوان پشتوانه، طلا، ارز یا اسناد اوراق بهادار در اختیار داشته باشد. همچنین مطابق  بند (ب) ماده1 همین قانون یک ریال برابر با بیش از یک‌صدم‌ گرم طلای خالص است چون براساس ماده 3 امتیاز انتشار پول رایج انحصاراً در دست دولت و به تبع آن بانک‌مرکزی است و براساس بند (ب) ماده10 آن حفظ ارزش پول نیز بر عهده بانک‌مرکزی ایران است. پس عرفاً هر ایرانی می‌تواند با مراجعه به بانک‌مرکزی به ازای صدهزار ریال کمی بیش از یک کیلو طلا تحویل بگیرد.

از سوی مطابق بند (ج) ماده1 تغییر برابری ریال نسبت به طلا با پیشنهاد بانک‌مرکزی و وزارت اقتصاد، تأیید هیأت‌وزیران و تصویب کمیسیون‌های دارایی مجلس شورای‌اسلامی میسر است. این در حالی است که تاکنون چنین تغییری به تصویب نرسیده است. پس بیایید قدر ریال خود را بدانیم نه این‌که آن را با ارزی مانند دلار که هیچ پشتوانه طلا نداشته و به طرفه‌العینی با تغییر طرح چاپی آن بی‌ارزش می‌شود معاوضه کنیم.

به بیان دیگر شما می‌توانید با مراجعه به بانک‌مرکزی و ارایه 100هزار ریال یک کیلو طلا تحویل بگیرید و نکته قابل‌توجه این‌که این قانون هنوز هیچ تغییری نکرده است که اینامر نشان از قدرت بالای ریال دارد ولی از آنجایی که ما ایرانیان مرغ همسایه را غاز می‌پنداریم خود کمر به نابودی ریال باارزش‌مان بسته‌ایم.

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد