شگردهای ترویج اعتیاد در شبکه‌های اجتماعی!

براساس آمار، ۳ آسیب اعتیاد، طلاق، فقر و بیکاری در صدر آسیب‌های امروزی جامعه قرار دارند. در این میان کاهش سن اعتیاد در کشور و ورود موادمخدر جدید، موضوعی است که باعث نگرانی مسؤولان ذی‌ربط شده است.

به گزارش مهر، پیش از این اعتیاد بیش‌تر در میان طبقه محروم جامعه رواج داشت؛ طبقه‌ای که عمدتاً به دلیل فقر فرهنگی و اجتماعی به سمت آسیب‌ها گرایش پیدا می‌کردند اما براساس آمارهای موجود با وجود آن‌که محرومین و نیازمندان و افراد ناآگاه و کم‌سواد بیش‌تر در معرض اعتیاد هستند اما اعتیاد در تمام گروه‌ها و طبقات اجتماعی از نیازمندان و توانگران، تحصیلکرده‌ها و غیرتحصیلکرده‌ها، شیوع داشته و رو به گسترش است. در این میان کارشناسان معتقد هستند که موادمخدر جدید و تبلیغات پیرامون آنها باعث شده است که نوجوان‌ها و اقشار تحصیلکرده نیز به دام استفاده از موادمخدر بیفتند.

به اعتقاد کارشناسان، آموزش مهارت‌های زندگی در سنین پایین و آشنا کردن نوجوان‌ها با مواد مخدر جدید و شیوه‌های تبلیغی آنها، مهم‌ترین راه مبارزه اجتماعی با اعتیاد است.

قدرت نه گفتن را به نوجوان‌ها بیاموزیم

منتظرالمهدی در نشست خبری خود بیان کرد: برای سالم‌سازی جامعه باید قدرت (نه گفتن) به پیشنهادهای آسیب‌زا را در نسل جوان تقویت کنیم، چرا که آسیب‌های اجتماعی جزء لاینفک زندگی در جوامع بشری است و نمی‌توان اثرات آن را نادیده گرفت.

معاون اجتماعی ناجا خاطرنشان‌کرد: خانواده و مدرسه از مهم‌ترین پایگاه‌های تقویت شخصیت افراد هستند و آموزش‌های این دو نهاد تعیین‌کننده آینده و سرنوشت نسل جوان کشور هستند.

وی تأکیدکرد: پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی یکی از اولویت‌های ناجا در تحقق منویات مقام‌معظم‌رهبری است و پلیس در این خصوص برنامه‌های متعددی دارد.

معاون اجتماعی ناجا افزود: باید مهارت تاب‌آوری روانی را در برابر مسایل و مشکلات در نسل جوان تقویت کنیم تا در برابر آسیب‌های اجتماعی واکسینه شوند.

رحیمی، رییس پلیس پایتخت نیز بر قدرت «نه» گفتن تأکید کرد و گفت: با توجه به گردش مالی بسیار بالا در حوزه مواد مخدر و نوآوری‌های فراوان قاچاقچیان در این عرصه، ما باید گام اصلی را در پیشگیری و آموزش قرار دهیم، در قدرت «نه» گفتن به پیشنهادهای نادرست.

وی افزود: در این زمینه نقش خانواده‌ها بسیار حایز اهمیت است. خانواده‌ها باید با هشیاری نسبت به این مسایل ورود کنند.

منتظرالمهدی معاون اجتماعی نیروی انتظامی با اشاره به فعالیت شبکه‌های اجتماعی تأکیدکرد: مسدود شدن روزانه حدود ۲۰۰ کانال که در حوزه انواع جرایم فعالیت می‌کنند نشان از چیره‌دستی پلیسی دارد که پشت پرده دستان ناپاک را آشکار کرده و نقاب از رخ شیادان بر می‌دارد؛ هر چند که ضرورت ارتقای دانش رسانه‌ای و سواد فضای مجازی کاربران برای ناکام ماندن مجرمان کاملاً احساس می‌شود.

وی با بیان این که در فضای مجازی، ۴۶ درصد از جرایم در تلگرام و ۲۵ درصد در اینستاگرام رخ می‌دهد، گفت: بیش‌ترین جرایم در حوزه کلاهبرداری‌های مالی و برداشت‌های غیرمجاز با ۳۵ درصد است؛ در مرحله دوم فروش و تبلیغات موادمخدر قرار دارد که در این زمینه شناسایی و برخورد با ۳ هزار و ۳۲۰ کانال، گروه و سایت از جمله فعالیت‌های مردان تیزبین پلیس فتاست که مجرمان حقیقی در پس فضای مجازی را به طرفه‌العینی شکار می‌کنند.

این روز‌ها براساس آماری که پلیس اعلام می‌کند، سوداگران مرگ و فروشندگان موادمخدر، بر روی شبکه‌های مجازی تمرکز کرده‌اند و با توجه به گرایش جوان‌ها به این فضا، هر روز نیز بر میزان فعالیت آنها در این شبکه‌ها افزوده می‌شود.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیز با اشاره به تغییری که در الگوی مصرف مواد مخدر در حال شکل‌گیری است، گفت: این تغییر رفتار را می‌توان در رواج مخدرهای جدید و گرایش به مصرف مخدری مانند گل که یکی از مشتقات گیاه شاهدانه است مشاهده می‌شود.

سرهنگ بخشنده ادامه داد: متأسفانه با رشد روزافزون شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی، افرادی شیاد از این طریق قصد فروش مواد مخدر در این شبکه‌ها را دارند که به صورت روزانه شاهد تبلیغات دروغین آنها در سایت‌ها هستیم.

وی توضیح داد: گرایش به سمت استفاده از این ماده قابل توجه است و می‌توان گفت حدود ۱۲ درصد کشفیات ما را این ماده مخدر به خود اختصاص داده است. این مواد جدید، چون در داخل کشور تولید می‌شوند، سختی‌های مواد سنتی را برای رسیدن به تهران ندارند، چرا که خیلی از آنها حتی در اطراف تهران یا پایتخت تولید می‌شوند.

محمدبخشنده به شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: پروسه تولید مواد مخدر جدید کاملاً متفاوت است و حتی توزیع آن نیز آهسته‌آهسته به سمت شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی می‌رود ما موارد بسیاری از دستگیری‌ها را داریم که در شبکه‌های اجتماعی نسبت به فریب نوجوان‌ها اقدام کرده‌اند .

وی افزود: با توجه به تبلیغات گسترده، اثرگذاری شبکه‌های اجتماعی و دوره حساس آغاز جوانی، این خانواده‌ها هستند که نباید از مسؤولیت شانه خالی کنند و برای شناخت مواد مخدر جدید، شناخت آثار آنها و برای فرزندانشان وقت بگذارند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ، با بیان این‌که کارشناسان فتای پلیس مبارزه با مواد مخدر فاتب، به صورت شبانه‌روزی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را برای شناسایی سوداگران مرگ در فضای مجازی، رصد می‌کنند، تصریح کرد: در صورت مشاهده موارد خلاف و موضوعات مجرمانه در زمینه تبلیغ و یا فروش مواد مخدر و روانگردان در فضای مجاری، با متخلفان برابر قانون و مقتدرانه برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: کارشناسان فضای سایبری این پلیس با رصد‌های مدام و مستمر خود سعی می‌کنند ضمن ایجاد امنیت در فضای مجازی از آسیب‌های موجود در این فضا که جوانان و به ویژه خانواد‌های آنان را تهدید می‌کند، پیشگیری کنند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران نیز با بیان این مطلب که شبکه‌های مجازی و تبلیغات می‌تواند در زمینه کاهش مصرف هم مفید باشند و نیاز به برنامه‌ریزی ویژه در این زمینه داریم، گفت: نمی‌توان چشم را بر آثار چشمگیر تبلیغات منفی درباره این مواد بست. به عنوان مثال براساس آمار، کشفیات ما در حوزه قرص اکس و کراک به دلیل تبلیغات منفی تقریباً به صفر رسیده است.

بخشنده ادامه‌داد: وقتی از معتادان می‌پرسیم چرا دیگر سراغ کراک نمی‌روید، می‌گویند چون بدن آدم کرم می‌زند. تأثیر این موضوع به حدی بوده که کراک الان به تاریخ پیوسته است. به همین دلیل نگاه ما ورود جدی‌تر خانواده‌ها از یکسو و توجه به نقش‌ها و اثرگذاری‌های شبکه‌های اجتماعی برای آگاه‌سازی جوان‌ها و نوجوان‌هاست.

احمدرضارادان رییس مرکز مطالعات راهبردی نیروی انتظامی نیز در گفت‌و‌گو با مهر عنوان‌کرد: نیروی انتظامی، قوه قضاییه، جامعه و مدرسه، همگی در این زمینه نقش دارند اما خانواده نقش اصلی را دارد، چرا که خانواده کودک را به مدرسه و جامعه راهی می‌کند و او را از جامعه و مدرسه تحویل می‌گیرد. نتیجه این است که خانواده‌ها اول باید این موضوع را بفهمند، آموزش بگیرند، شاخص‌ها، علائم و مسیر‌ها را بیاموزند و همراه فرزندانشان باشند.

رادان تأکیدکرد: خانواده‌هایی که فرزندان را فقط به مدرسه و جامعه می‌سپارند و از خودشان غافل می‌شوند، معمولاً آسیب می‌بینند. نقش اول و پله اول با خانواده است و گام اول همیشه تأثیرگذار‌ترین است؛ خانواده‌ها نباید این موضوع را فراموش کنند. خانواده‌ها باید با شناخت از موادمخدر جدید و تأثیر آنها و همچنین رصد کردن شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه شبکه‌هایی که فرزندانشان در آنها عضو هستند، نقش اصلی را در بازدارنگی ایفا کنند.

واقعیت این است که با توجه به گسترش اعتیاد در قشر جوان و نوجوان و گرایش این قشر به مواد مخدر جدید، مسؤولان و دستگاه‌های دست اندرکار مبارزه با مواد مخدر باید به نقش پررنگ خانواده‌ها برای تحقق رویکرد اجتماعی مقابله با اعتیاد بپردازند؛ امروزه شبکه‌های اجتماعی برای حضور خانواده‌ها در این مسیر مهم می‌توانند بهتر عمل کنند و ضرورت دارد مطالب آموزشی، پیشگیری، مقابله و درمان از طریق این شبکه‌ها به آنها اطلاع‌رسانی شود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد