ناصر بهزادفر- قله شاهان کوه در شهرستان فریدون‌شهر در استان اصفهان واقع شده است. این قله در رشته کوه شاهان‌کوه و این رشته‌کوه از 40 کیلومتری شمال غربی فریدون‌شهر تا جنوب‌شرقی آن امتداد می‌یابد. طول رشته در حدود 37 کیلومتر می‌باشد.

قله شاهان‌کوه در مرکز رشته قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا 4038 متر است. آبادی‌های شاهان و زمستان در غرب خط‌الرأس و سرداب پایین در شرق آن جای دارند.

بهترین زمان برای صعود به شاهان‌کوه اواخر تیرماه می‌باشد.

صعود به هنگام بارش برف سنگین، دشوار است و آشنایی با فنون مسیریابی زمستانی از جمله موارد مهم در صعود موفق به شاهان به شمار می‌رود.

مسیر دسترسی

بهترین راه برای صعود به شاهان روستای چشمه سرداب از توابع فریدون‌شهر می‌باشد. از اصفهان به داران و پس از طی 20 کیلومتر در جاده آسفالته داران- الیگودرز به محل انشعاب راه فرعی فریدون‌شهر می‌رسیم که در سمت چپ قرار دارد. از اینجا تا فریدون‌شهر 18 کیلومتر و از فریدون شهر تا روستای سیبک 8 کیلومتر فاصله است. از روستای سیبک مسیری به‌طور مستقیم به روستای سرداب پایین می‌رود. ولی می‌توان از مسیر بهتر سیبک، نهضت‌آباد، میدانک، روستای بردآسیاب و شاه‌نشین به سرداب پایین نیز استفاده کرد. در بالای سرچشمه سرداب تنگه کم‌عمقی وجود داردکه در سمت راست آن راه مالرویی دیده می‌شود. مسیر را پیموده و در مدت‌زمان کوتاهی به این تنگه 2700 متری می‌رسیم.

در اینجا قله شاهان درست در روبه‌رویمان در سمت غرب در دشت وسیعی که میان ما و قله حایل است، قرار دارد که در آن چشمه‌های متعددی دیده می‌شود. برای صعود به قله از خط‌الرأس سمت چپ استفاده کرده و پس از قرار گرفتن بر روی آن با استفاده از یال‌جنوبی که دارای شیب کم‌تری است به سوی قله پیشروی می‌کنیم. شرق و جنوب شرقی شاهان دیواره‌ای و صخره‌ای است.

منابع:

کویر‌ها و بیابان‌های ایران

www.tehranweather.ir

تیشینه

www.shahan.ir

 

www.tabnak.ir


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد