فراخوان های برگزیده

گروه بانک، بیمه، بورس- بانک‌مرکزی در بخشنامه‌ای ممنوعیت واردات کالا به کشور بدون ثبت سفارش و تعیین منشأ ارز را به شبکه بانکی ابلاغ کرد. به گزارش مناقصه‌مزایده، بانک‌مرکزی اعلام کرد: براساس ابلاغ شماره ۱۴۰۱/۶۴۷۶ تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ این بانک به شبکه بانکی و مبتنی بر مصوبه ستاد مقابله با تحریم شورای‌عالی امنیت ملی «واردات کلیه کالا‌‌ها به صورت تجاری به کشور، اعم از مناطق آزاد تجاری‌-‌صنعتی و ویژه اقتصادی و سایر مبادی ورودی بدون ثبت‌سفارش و تعیین منشأ ارز بانک‌مرکزی ممنوع است». ضمناً خاطرنشان می‌سازد این بخشنامه تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۱ معتبر است.

خبر تازه از ارز ۴۲۰۰ در گمرک

همچنین با وجود گذشت حدود یک هفته از ابلاغ مصوبه کاهش سود بازرگانی، مصوبه مربوطه به تازگی از سوی وزارت صمت به گمرک ایران ابلاغ شده و حداقل یک هفته دیگر تا تعیین‌تکلیف نرخ ارز و افزایش آن به نرخ حاشیه بازار زمان لازم است که تکلیف واردکنندگان نیز روشن خواهد شد. بر این اساس همچنان محاسبات بر مبنای ارز ۴۲۰۰ انجام می‌شود. نامه‌ای که اخیراً از سوی عباسپور؛ مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت، به وکیلی؛ مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران، اعلام شده بیانگر ابلاغیه مصوبه هیأت وزیران درخصوص اصلاح ۴۴۰ ردیف تعرفه شامل کاهش و افزایش سود بازرگانی، تفکیک، ایجاد، حذف و اصلاح شرح ردیف تعرفه‌ها، طبقات سود بازرگانی سال‌جاری، موارد استثناء و اعمال اصلاحات سیستم هماهنگ شده توصیف و کدگذاری کالا، است.

مصوبه، به گمرک رسید

با وجود اهمیت تسریع در تعیین‌تکلیف نرخ ارز محاسباتی در حقوق ورودی که طبق قانون بودجه امسال باید انجام شود، گرچه کاهش سود بازرگانی در ۱۷ اردیبهشتماه در دولت مصوب و جهت اجراء به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شد ولی نامه وزارت صمت در ۲۱ اردیبهشتماه صادر و آن طور که گمرک اعلام کرده به گمرک ایران ابلاغ شده است. لطیفی؛ سخنگوی گمرک، در این رابطه گفت که با توجه به ابلاغ اخیر وزارت صمت، باید ابتدا تغییرات لازم در سامانه‌ها پیاده‌سازی شود؛ به‌طوری که سود بازرگانی و نحوه محاسبه آن در سامانه جامع تجارت و سامانه جامع گمرکی اعمال شده و در ادامه واردکنندگان بتوانند با تغییرات جدید اقدام کنند. وی گفت: به نظر می‌رسد تا اواخر هفته جاری برای اعمال تغییرات سود بازرگانی در محاسبات گمرکی در سیستم زمان لازم باشد و بعد از آن تغییر نرخ ۴۲۰۰ به نرخ ETS اعمال خواهد شد.

کاهش حقوق گمرکی آماده ورود به دولت

اما در رابطه با کاهش حقوق گمرکی سایر کالا‌‌ها که پیش از آن قرار بود اتفاق بیفتد، سخنگوی گمرک، گفت: ظاهراً بررسی‌‌‌ها در وزارت صمت انجام شده و برای ارائه به دولت آماده است که در صورت موافقت دولت، در مجلس و یا سران قوا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.