اصلاح آیین‌نامه ارزیابی کیفی مناقصه ؛ سابقه ۱۰ سال به‌جای ۵ سال مبنای ارزیابی کیفی پیمانکاران تعیین شد

اصلاح آیین‌نامه ارزیابی کیفی مناقصه؛ سابقه ۱۰ سال به‌جای ۵ سال مبنای ارزیابی کیفی پیمانکاران تعیین شد با امضای معاون اول رئیس‌جمهور، موادی از آیین‌نامه اجرایی ارزیابی کیفی مناقصه اصلاح و ابلاغ شد. به گزارش روزنامه مناقصه‌مزایده به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیأت دولت، هیأت وزیران در جلسه مورخ ۱۹ آبان ۱۴۰۰، با هدف […]

اصلاح آیین‌نامه ارزیابی کیفی مناقصه؛

سابقه ۱۰ سال به‌جای ۵ سال مبنای ارزیابی کیفی پیمانکاران تعیین شد

با امضای معاون اول رئیس‌جمهور، موادی از آیین‌نامه اجرایی ارزیابی کیفی مناقصه اصلاح و ابلاغ شد.

به گزارش روزنامه مناقصه‌مزایده به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیأت دولت، هیأت وزیران در جلسه مورخ ۱۹ آبان ۱۴۰۰، با هدف پیش‌بینی سازوکار حمایتی لازم برای پیمانکارانی که در سال‌های اخیر به واسطه مشکلات ناشی از تحریم با کاهش فعالیت روبه‌رو بوده‌اند، موادی از آیین‌نامه ارزیابی کیفی را اصلاح کرد.

جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی برخی متصدیان و انحراف ارزیابی کیفی از اهداف تعیین شده و نیز لزوم توجه بیشتر به تشخیص‌های کارشناسی و مدیریتی دستگاه مناقصه‌گزار، از دیگر دلایل اصلاح آیین‌نامه یاد شده است.

بر این اساس، ارزیابی تجربه پیمانکاران (سابقه اجرایی) مطابق اطلاعات مربوط به تعداد و نوع کارهای مشابه انجام شده در رشته و زمینه کار در ۱۰ سال گذشته تعیین می‌شود، بنابراین حداکثر امتیاز در صورتی احراز می‌شود که چهار کار مشابه با حجم معادل یا بیشتر از موضوع مناقصه توسط پیمانکار اجراء شده باشد و برای مقادیر کمتر، امتیاز تجربه به تناسب کاهش می‌‌‌یابد. همچنین ارزیابی حُسن سابقه در کارهای قبلی، مطابق امتیاز ارزیابی کارفرمایان کارهای قبلی در ۱۰ سال گذشته، ملاک تعیین امتیاز یادشده خواهد بود.

 

 ارزیابی توان مالی پیمانکاران نیز براساس اطلاعات حداکثر ۱۰ سال گذشته تعیین می‌شود. علاوه بر این، ارزیابی توان فنی و برنامه‌ریزی به استناد حداکثر امتیاز مربوط به برنامه‌ریزی و کنترل پروژه در صورتی احراز می‌شود که در سوابق ۱۰ ساله گذشته پیمانکار، حداقل دو پروژه بدون تأخیر غیرمجاز (تا تحویل موقت) وجود داشته باشد.