بازنشستگي نيروگاه‌هاي فرسوده عملياتي می‌شود

 مناقصه نيروگاه طرشت برگزار شد

گروه انرژی- درحالي كه بنا به اظهارات مسؤولان قرار است امسال فاز بازنشسته كردن برخي نيروگاه‌ها رقم بخورد، اقدامات ديگري نيز در همين راستا از جمله بومی‌سازي 80 درصد لوازم یدکی نیروگاه‌ها نيز به وقوع خواهد پيوست.

در حال‌حاضر از ميان ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه فرسوده موجود در كشور بازنشسته کردن نیروگاه ری و طرشت و نیروگاه بعثت در استان تهران در اولویت قرار دارد که ظرفیت اسمی‌این سه نیروگاه بیش از ۱۰۰۰ مگاوات تخمین زده شده است.

براين اساس امسال برای نیروگاه ری و طرشت اقداماتی انجام شده تا عملیات اجرایی نیروگاه جدید آغاز شود و زمانی که نیروگاه جدید احداث شود، این دو نیروگاه از مدار خارج می‌شود.

دراين راستا وزارت نفت نيز در راستای بهینهسازی مصرف سوخت اقدام شایستهای را انجام داده و متعهد می‌شود از محل صرفه‌جویی سوخت هزینه سرمایه‌گذاری بازپرداخت شود.

در سال‌های اخیر علي‌رغم بيان آماري شفاف از وضعيت نيروگاه‌هاي فرسوده اقدام خاصي براي مختومه كردن اين پرونده انجام نشده است كه علت این امر به‌زعم محسن طرزطلب؛ مديرعامل شركت مادر تخصصي توليد برق حرارتي به موضوع عدم توانايي در تأمین منابع مالي باز می‌گردد؛ به‌گونه‌اي كه برای احداث ۱۰۰۰ مگاوات باید ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه درنظر گرفته شود که تهیه این سرمایه کار ساده‌ای نیست. چگونگی تأمین سرمایه در حال پیگیری است که هنوز صددرصد به نتیجه نرسیده است.

در حال‌حاضر مناقصه نیروگاه طرشت برگزار شده و دو ماه دیگر نتیجه آن مشخص می‌شود، برای نیروگاه ری نیز پیگیر‌هاي لازم صورت گرفته است تا از بودجه سال ۹۹ از محل سوخت صرفه جویی شده استفاده شود.

در اين زمينه برنامه‌هایي برای افزایش راندمان نیروگاه‌ها در کشور در نظر گرفته شده است.

به گفته طرزطلب هر مالک بخش‌خصوصی یا دولتی به این نتیجه برسد که از نظر فنی و اقتصادی این مسأله به نفع خودش است، ما تعهد سرمایه‌گذاری انجام شده را خواهیم داد و پول فرد به عنوان سرمایه‌گذاری به آن شخص داده خواهد شد.

از سوي ديگر بايد گفت: ارتقای نیروگاه‌ها و واحدها در بخش گاز، بازنشسته کردن نیروگاه‌ها و استفاده از نسل جدید نیروگاه‌های حرارتی سیکل ترکیبی که راندمان بالایی دارند، از دیگر برنامه‌های مورد توجه برای افزایش راندمان نیروگاه‌هاست.

ساخت داخل 3600 قطعه نیروگاهی در سال رونق تولید

همچنين مدیرکل دفتر فناوری و بومی‌سازی نیروگاه‌های شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تأکید بر اینکه حدود 90درصد قطعات نیروگاهی ساخت داخل هستند، گفت: سال گذشته سه هزار و 600 قطعه نیروگاهی در کشور بومی‌سازی شده است.

 علی عیسی‌پور با اعلام این خبر افزود: عمده تجهیزات باقیمانده در این بخش مربوط به لوازم یدکی و قطعات داغ نیروگاهی است که از خارج تأمین شده و بایستی در دوره تعمیرات اساسی تعویض شوند.

مدیرکل دفتر فناوری و بومی‌سازی نیروگاه‌های شرکت تولید نیروی برق حرارتی تأکید کرد: بر همین اساس در تلاشیم امسال 80درصد قطعات باقیمانده یدکی نیروگاه‌ها را بومی‌سازی کنیم تا جمع کل قطعات ساخت داخل نیروگاه‌ها را به 98درصد برسانیم.

وی با اشاره به تدوین شیوه‌نامه همکاری میان شرکت تولید برق حرارتی و پژوهشگاه نیرو، گفت: به منظور انجام طرح‌های تحقیقاتی حدود 25 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که 10 میلیارد تومان از این رقم توسط پژوهشگاه‌ نیرو در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد تا طرح‌های تحقیقاتی مورد نیاز از سوی این مراکز علمی‌انجام شود.

عیسی‌پور با تأکید بر اینکه 74 پروژه تحقیقاتی اولویت‌دار امسال شرکت به پژوهشگاه نیرو ارسال شده است، افزود: در این میان حدود 15میلیارد تومان نیز اعتبار در نظر گرفته شده تا برخی از طرح‌های تحقیقاتی توسط پژوهشگاه نیرو انجام شود و یا با برگزاری مناقصه به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود.

مدیرکل دفتر فناوری و بومی‌سازی نیروگاه‌های شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تأکید بر اینکه عمده‌ پروژه‌های تحقیقاتی شرکت کاربردی هستند، گفت: از دیگر برنامه‌های شرکت اختصاص اعتبار برای پروژه‌های تحقیقاتی تقاضامحور است؛ براساس برنامه جدید پروژه‌های مورد نیاز نیروگاه‌ها در این خصوص به شرکت مادرتخصصی اعلام خواهد شد و پس از تأیید طرح برای اجراء به پژوهشگاه نیرو ابلاغ خواهد شد.

وی با اشاره به تدوین بانک اطلاعاتی پروژه‌های تحقیقاتی در شرکت، گفت: در این سامانه لیست پروژه‌های مصوب شده و تقاضامحور شرکت بارگذاری خواهد شد تا هر مرکز دانشگاهی در صورت توانایی انجام آن پروژه با مجموعه پژوهشگاه نیرو وارد مذاکره شود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد