نماینده مردم بوکان در مجلس

مالیات در صورت نبود سیستم بهای تمام شده علی‌الرأس محاسبه می شود 

نماینده مردم بوکان در مجلس، گفت: در صورت نبود سیستم بهای تمام شده مالیات شرکت‌ها و واحدهای اقتصادی به‌صورت علی‌الرأس تعیین می‌شود به این معنا که مالیات از روی درآمد محاسبه شود نه سود، زیرا سود آنها تصنعی و صوری است.

به گزارش خانه ملت، محمدقسیم‌عثمانی در خصوص عدم وجود سیستم بهای تمام شده در واحدهای تولیدی، اظهارداشت: زمانیکه گزارش‌های حسابرسی شرکت‌های تولیدی را مشاهده و بررسی می‌کنیم یکی از بندهای ثابت آنها فقدان سیستم بهای تمام شده برای این واحدهای تولیدی است.

واحدهای تولیدی فاقد سیستم بهای تمام شده قابل قبول هستند

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که عمدتاً واحدهای تولیدی فاقد سیستم بهای تمام شده قابل قبول هستند، گفت: متأسفانه هنوز در کشور به سیستم بهای تمام شده و حسابداری صنعتی توجه کافی صورت نمی‌گیرد که این موضوع باعث بروز مشکلاتی در تصمیم‌گیری‌های داخلی برای مدیران و در تصمیم‌گیری برون سازمانی برای سهامداران، دولت و بانک‌ها می‌شود.

داشتن سیستم بهای تمام شده الزامی ‌شود

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که باید به نحوی داشتن سیستم بهای تمام شده را الزامی کرد، ادامه‌داد: در بخش دولتی با توجه به این‌که یکی از الزامات داشتن بودجه عملیاتی سیستم حسابداری تعهدی محسوب می‌شود، زیربنای حسابداری تعهدی داشتن سیستم بهای تمام شده است، به این معنا که تا شرکت تولیدی، وزارتخانه و دستگاه‌ها سیستم بهای تمام شده نداشته باشند عملاً امکان اجرای سیستم حسابداری تعهدی که از الزامات برنامه ششم توسعه است عملی نمی‌شود.

حسابداری تعهدی بدون حسابداری صنعتی امکان‌پذیر نیست

وی با تأکید بر این‌که نمی‌توان بدون حسابداری صنعتی به دنبال حسابداری تعهدی حرکت کنیم و این موضوع امکان‌پذیر نیست، عنوان‌کرد: برای این‌که بگویم سیستم در بخش دولت تعهدی باشد یک الزام جانبی و پیش فرض لازم داریم که این الزام داشتن سیستم حسابداری صنعتی است، زیرا منجر به تصمیم‌گیری‌های درست‌تر می‌شود و با استفاده از آن می‌توان تصمیم بهتری را از چگونگی وضعیت مالی واحد اقتصادی یا دستگاه دولتی از بیرون گزارش کرد، همچنین باعث شفافیت و اشراف اطلاعاتی می‌شود.

امکان محاسبه دقیق مالیات بدون سیستم بهای تمام شده وجود ندارد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در غیاب سیستم بهای تمام شده هیچکس نمی‌تواند ادعا کند که مالیات شرکت را به ‌درستی تعیین کرده است، تصریح‌کرد: لازمه این‌که بتوانیم سود واقعی یک شرکت را محاسبه کنیم داشتن سیستم درست تعیین بهای تمام شده است، زمانی‌ که این سیستم وجود ندارد در مورد رقم سود حتی هیچ اطمینان نسبی نیز وجود ندارد.

مالیات در صورت نبود سیستم بهای تمام شده علی‌الرأس محاسبه شود

عثمانی با اشاره به این‌که سازمان امور مالیاتی می‌تواند شرکت‌ها را به داشتن سیستم حسابداری بهای تمام شده الزام و عملاً اعلام کند در صورت نبود سیستم بهای تمام شده مالیات شرکت‌ها و واحدهای اقتصادی به‌صورت علی‌الرأس تعیین می‌شود، به این معنا که مالیات از روی درآمد محاسبه ‌شود نه سود، زیرا سود آنها تصنعی و صوری است، ادامه داد: در این زمان است که شرکت‌ها خود را مکلف به داشتن سیستم حسابداری بهای تمام شده می‌دانند.

پنهان‌کاری سود در نبود سیستم حسابداری صنعتی

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر این‌که بسیاری از شرکت‌ها به منظور گم‌کردن سود خود سیستم حسابداری صنعتی را اجرا نمی‌کنند، خاطرنشان‌کرد: یکی از راه‌های پنهان‌کاری سود نداشتن سیستم حسابداری صنعتی است که از این جهت نیز الزام به داشتن سیستم می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد